Ortaöğretim hemşire maaşı 2020

Sağlık Meslek Lisesi nedir? Ortaöğretim hemşire maaşı ne kadar 2020? Ortaöğretim hemşire nedir ne iş yapar? Ortaöğretim hemşire kaç puanla atanır? Ortaöğretim hemşire döner sermaye alır mı?

Ortaöğretim hemşire maaşı 2020

Sağlık Meslek Lisesi nedir? Sağlık meslek lisesi mezunu olan kişiler mezun olduktan sonra ne iş yapabileceklerini, nasıl iş bulabileceklerini, ne kadar maaş alacaklarını, döner sermayeden faydalanıp faydalanamayacaklarını, kaç puanla atanacaklarını vs. merak etmektedirler. Bu yazımızda Ortaöğretim ( lise ) hemşirelik bölümü hakkında bilgilere ve maaşları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Sağlık Meslek Lisesi nedir?

Sağlık sektöründeki iş gücü ihtiyacını karşılamak amacıyla devlet ve özel olarak faaliyet gösteren, ortaokuldan sonra 4 yıl devam eden bir meslek lisesi türüdür. 9. Sınıfta diğer liselerin gördüğü ortak dersler işlenmektedir.10. sınıftan itibaren ise öğrencilere mesleki eğitimler verilmeye başlanmaktadır. 10. Sınıfın sonunda ise alan seçimine başlanmaktadır. 11. Sınıfa öğrenciler seçmiş oldukları alanlardan devam etmektedirler. Bu alanlar Sağlık bakım teknisyeni, Ebe yardımcılığı ve Hemşire yardımcılığıdır. 12. Sınıfa gelindiğinde ise öğrenciler haftada 3 gün devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde staj yapmaktadırlar. Haftanın diğer 2 günü ise okula gelmektedirler. Sağlık Meslek Liselerinden mezun olanlar üniversite okumadan iş hayatına başladıkları ve meslek sahibi olabildikleri için avantajlı durumdadırlar.

Ortaöğretim hemşire nedir ne iş yapar? Nerelerde çalışır 2020?

Son yapılan düzenlemelere göre Sağlık Meslek Liselerindeki hemşirelik bölümü kaldırılarak yerine hemşire yardımcısı bölümü getirildi. Artık Sağlık Meslek Lisesinden mezun olan öğrenciler hemşire yardımcısı unvanıyla mezun olmaktadırlar. Hemşire yardımcısı, Sağlık bakım teknisyeni, ebe yardımcısı bu üç isim de liseden mezun olduktan sonra özel hastanelerde ve özel kliniklerde hemşire yardımcısı adı altında görev yaparlar.

Sağlık Meslek Lisesinden mezun olduktan sonra hemşire yardımcısı olarak işe başlayabilen bu kişiler özel hastanelerde, huzur evlerinde, özel kliniklerde, servislerde, yoğun bakım ünitelerinde yani özel sağlık sektörlerinin hepsinde çalışma imkanlarına sahiptirler. Devlet kurumlarında ise bu üç bölümün ortak ismi klinik destek elemanı olarak geçmektedir. Devlet hastanesinde çalıştığınızda bu kişilere hemşire yardımcısı denmez klinik destek elemanı denir.

Ortaöğretim hemşire yardımcıları ne iş yapar? Hastaların günlük yaşamlarını devam ettirmelerini, beslenme programlarının takibini, hastaların kişisel bakım ve temizliğini ve sağlık birimlerine ulaşmalarını denetlerler.

Özel hastanelere girerken erkekler bayanlara göre daha avantajlıdır. Çünkü özel hastanelerde iş yükü çok olduğu için erkekler daha çok tercih edilmektedir. Bayanlar ise huzur evlerinde, Hasta yaşlı bakım merkezlerinde daha çok tercih edilmektedir.

Ortaöğretim hemşire atama taban puanları 2020

Devlet kurumlarına atanabilmek için ortaöğretim KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı ) ye girip yüksek puan almanız gerekmektedir. Mezun sayısı çok fazla olduğundan dolayı atama puanı da oldukça yüksektir. 2020 yılında ortaöğretim hemşire kadrolarına yapılan atamalarda sadece 527 kişilik yer ayrılmıştır. Bu da taban puanların oldukça yüksek olmasına neden olmaktadır. Ortaöğretim hemşire 527 kişilik atamasında taban puan yani en düşük puanla atanan kişinin aldığı puan 84,146 olmuştur. En yüksek puan ile atanan kişinin puanının ise 95,133 olduğunu görmekteyiz. En yüksek puan ile atanan kişi Sağlık Bakanlığına bağlı bir devlet hastanesi olan Üsküdar Devlet Hastanesi ne atanmıştır. En düşük puan ile atanan kişi ise Sağlık Bakanlığına bağlı Sakarya ilinde bulunan Yeni kent Devlet Hastanesi ne atanmıştır.

Ortaöğretim hemşire maaşları 2020

Ortaöğretim hemşire maaşları özel hastanelerde aylık 4.100 – 5.400 tl arasında değişmektedir. Devlet Hastanelerinde ise 2.500 – 3.500 tl civarı maaş almaktadırlar. 3 ayda bir ise 1.100 – 1.400 tl civarı ek ücret verilmektedir. Ayrıca nöbet ücreti olarak ta yaklaşık 300 – 350 tl gibi bir ücret almaktadırlar. Bu ücretler çalıştığı hastaneye göre ve tecrübeli olup olmamasına göre değişiklik göstermektedir.

Ortaöğretim hemşire döner sermaye alır mı?

Ortaöğretim mezunu hemşireler döner sermaye alırlar. Fakat aynı işi yaptıkları halde lisans mezunu ve yüksek lisans mezunu hemşirelere göre daha az alırlar. Lisans mezunu yaklaşık 800 tl döner sermaye alırken ortaöğretim hemşire yardımcısı  yaklaşık 350 tl civarında döner sermaye alır.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 22:30

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Buscid
Buscid - 3 yıl Önce

Bir şey sormak istiyorum benim ortaöğretim puanım 77 hemşirelikten atanmak istiyorum sizce bu puanla atanma ihtimalim nedir ? Sıralamamı bilmiyorum ama yazılanlara göre hiç tercih yapmamam gerekir öyle mi ?

SIRADAKİ HABER