Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları 2020

Devlette özel eğitim öğretmenliği maaşları 2020, Özel sektörde özel eğitim öğretmenliği maaşları 2020. Özel eğitim öğretmenleri ne kadar maaş alır 2020? Özel eğitim öğretmenliği nedir?

Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları 2020

Maaş yazılarımıza devam ediyor. Farklı meslek grupları, farklı farklı sektörden bir çok meslek dalı personellerinin 2020 yılı maaşlarını yazdık. Bu yazımızda ise Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı öğretmenlik branşlarından bir tanesi olan Özel Eğitim Öğretmenlerinin 2020 yılında maaşlarını, ne kadar ek ders ücreti aldıklarını yazacağız. Özel Eğitim Öğretmenliği nedir? Özel eğitim öğretmenleri devlet okullarında ne kadar maaş alır? Özel sektörde, rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan bir özel eğitim öğretmeni 2020 maaşları ne kadardır? Merak edilen soruları cevapladık.

Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir?

Daha önce üniversite bölümleri kategorimize özel eğitim öğretmenliği nedir? Başlığı altında ayrıntılı ve bütün detayı ile özel eğitim öğretmenliği hakkında tanıtıcı ve açıklayıcı bilgileri yazmıştık. Kısaca bu yazımızda da Özel eğitim öğretmenliği nedir? sorusunu yanıtlayalım. Kısaca özel eğitim gereksinimi olan çocukların düzeylerine göre eğitim veren, Eğitim Fakültesi Özel eğitim öğretmenliği bölümünden mezun olan kişilere özel eğitim öğretmeni denir. Özel eğitim öğretmenliği yapabilmek için sadece özel eğitim öğretmenliği bölümünden mezun olmak gerekmez. Üniversitelerin zihinsel engelliler öğretmenliği bölümü, İşitme engelliler öğretmenliği bölümü, Görme engelliler öğretmenliği bölümü, Üstün zekalılar öğretmenliği bölümü ve özel eğitim öğretmenliği bölümlerinden mezun olan kişiler bu mesleği yapabilirler. Bu mesleği yapacak olan kişilerde ise öncelikle olması gereken özellik “SABIR” dır. Özel eğitim öğretmenliği mesleğinde gerçekten çok sabırlı olmak gerekiyor. Bunun yanında çokça da merhametli olmak gerekiyor.

Devlette Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları 2020

Özel eğitim öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra devlet kurumlarında özel eğitim öğretmenliği icra edebilmek için öncelikle üniversite mezunu kişilerin Kamu Personeli Seçme Sınavı yani kısaca KPSS ye girme zorunluluğu vardır. Tabi sadece bu sınava girmek yeterli olmuyor bu sınavdan devlete atanabilecek kadar yeterli puanı da almış olmalısınız. Yeterli puan alınıp herhangi bir devlet kurumuna atandıktan sonra artık maaş alabilirsiniz.

Yeni atanan her öğretmen gibi özel eğitim öğretmenliğinin de devlet okullarında alacağı 2020 yılı maaşı üç aşağı beş yukarı aynı olmaktadır. 2020 ocak ayında memur maaşı zammı kapsamında bütün öğretmenler de bu zamdan faydalandılar.

Ocak 2020 zammı ile birlikte bekar yeni atanmış bir özel eğitim öğretmeni 2020 maaşı yaklaşık 4.210 tl olmuştur. Burada alınan ek ders ücretlerinde bir farklılık yaşanmaktadır. Bu ek ders ücretlerinde ise özel eğitim öğretmenlerine görevleri yıpratıcı ve zor olduğu için bir ayrıcalık tanınmıştır. Özel eğitim öğretmenliğinde ek ders ücretleri %25 oranında daha fazla hesaplanmaktadır. Haftalık 30 saat derse giren bir özel eğitim öğretmeni 15 saat maaş karşılığı 15 saat ise ek ders ücreti karşılığı çalışmış olur. Bir ayda 4 hafta derse giren bir özel eğitim öğretmeni 15*4: 60 saat ek ders ücreti alır. Bunun dışında aydan artan 2 gün olduğunu varsayarsak oradan da bir 3+3 (6) saat ek ders ücreti gelir ve 66 saat yapar. Haftalık 3 saat de nöbet ücreti alır. Bu da aylık 12 saat yapar. 66+12: 78 saat ek ders olur. 2020 öğretmen ek ders ücretleri yaklaşık 17 liradır. 17*78: 1.320 tl yapar. Fakat özel öğretim öğretmenleri %25 daha ekleneceği için 330 tl daha ekleriz ve 1.650 tl ek ders ücreti yapar. Öğretmenlerin ek ders ücretleri her ayın 3 ü ile 7 si arası bir tarihte hesaplarına yatar. Toplam 2020 özel eğitim öğretmenliği maaşı ise bu durumda 4.210 tl + 1.650 tl (ek ders) = 5.860 tl gibi bir maaş olur.

Bu maaşlar yeni atanan bekar bir öğretmen için hazırlandı. Bir özel eğitim öğretmeni 2020 maaşı evli olup olmaması, çocuğu olup olmaması, eşinin çalışıp çalışmaması, sendika aidatı, BES kesintisi gibi durumlara bağlı olarak ufak tefek değişiklik gösterebilir. Kıdem yani derece kademe arttıkça da maaşlarda azar azar artış olacaktır.

Özel sektörde özel eğitim öğretmenliği maaşları 2020

 Özel eğitim öğretmenliği bölümü mezunu olanlar devlet kurumları dışında bazı özel sektörlerde de çalışma imkanlarına sahiptirler. Rehberlik ve Araştırma Merkezi ( RAM ), Rehabilitasyon merkezleri gibi kurumlar bunların başını çekmektedir.

Özel sektörde özel eğitim öğretmenliği maaşları 2020 bölgeden bölgeye, kurumdan kuruma göre değişiklik göstermektedir.

En düşük özel sektör özel eğitim öğretmeni 2020 maaşı 2.500 tl

En yüksek özel sektör özel eğitim öğretmeni 2020 maaşı 6.000 tl civarıdır.

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat kaya
murat kaya - 2 yıl Önce

inşAllah bu bölüm dahada artma olsun hızını kesmesin

Elanur  Şahin
Elanur Şahin - 2 yıl Önce

Özel egitim ögretmenligi bölümünde atama sayısı artmali

neslihan dok
neslihan dok - 1 yıl Önce

rabbim bana nasip ederse bende özel egitim ögretmeni olmak istiyorum

SIRADAKİ HABER