Özel Üniversite Akademisyen Maaşları 2021

Özel üniversite araştırma görevlisi maaşları 2021. Özel üniversite profesör maaşları 2021. Özel üniversite doçent maaşları 2021. Özel üniversite akademisyen maaşları 2021.

Özel Üniversite Akademisyen Maaşları 2021

2021 Özel Üniversite Akademisyen Maaşları Ne Kadar? 

Ülkemizde İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere neredeyse her şehir özel üniversite vardır ve her geçen gün yenileri açılmaktadır. Bu özel üniversite enflasyonuna yetişebilmek neredeyse imkansızken özel üniversite akademisyen maaşları da merak edilmektedir. Özel üniversite akademisyen maaşları 2021 yılı için ortalama ne kadar ve şartları neler anlatmaya çalışacağız.

Özel üniversite akademisyen kadroları öğretim görevlisi ve öğretim üyesi olmak üzere ikiye ayrılır. Öğretim görevlisi ve öğretim üyesi arasındaki farklar nelerdir genellikle bilinmemektedir. Birincisi olan öğretim üyesi kadroları araştırma görevlisi, doktor, doçent, profesör gibi sıralanmaktadır. Öğretim görevlisi ise üniversitelerde zorunlu dersler için görevlendirilen akademik olarak yayın ve benzeri işleri yapmak zorunda olmayan kişilerdir. Okutmanlar tipik öğretim görevlisi kadrosu olup sadece Türk Dili ve Edebiatı, Atatürk İlke ve İnkilapları gibi dersleri vermekle yükümlüdürler.  Akademisyen kadrosu ise öğretim üyesi ve öğretim görevlisi kadrolarının toplamıdır. Akademik kariyer yapmak iseyen herkesin fikir sahibi olabilimesi için özel üniversite akademisyen maaşları 2021 yılında ne kadar oldu yazmaya çalıştık. 

Özel Üniversite Araştırma Görevlisi Maaşları 2021

Özel üniversite araştırma görevlisi maaşları oldukça düşüktür. 2021 özel üniversite araştırma görevlisi maaşları 4.000 TL civarında olup bir yandan sınav sorusu hazırlamak sınav kağıdı okumak bir yandan ise ders almak ve tez yazmak ile uğraşmaktadırlar. Özel üniversitede araştırma görevlisi olmak sanılanın aksine oldukça zor bir iştir. Oldukça düşük maaşın yanı sıra neredeyse tüm hafta çalışmak ve sürekli biçimde kendinizi geliştirmek zorundasınız. Bu nedenle çoğu özel üniversitede çalışan araştırma görevlisi kadrosunda çalışanlar istifa etmektedir.

Özel Üniversite Profesör Maaşları 2021

Özel üniversiteler en fazla maaşı profesör ünvanlı ve isim yapmış hocaları tutmak için harcamaktadır. Özel üniversite profesör maaşları 2021 yılı için ortalama 12.500 TL civarındadır.  Ancak danışmanlık hizmetleri ve proje faaliyetleri sonucunda profesörler aylık ortalama 2021 için 20.000 TL kazanmaktadır. Branşlara göre bu gelir fazlasıyla değişebilmektedir. Örneğin tıp alanında bir profesör ameliyatlarla birlikte aylık 100 bin TL seviyelerini dahi görebilmektedir.

Özel Üniversite Doçent Maaşları 2021

Doçent kadroları özel üniversite ve devlet üniversitelerinde en fazla derse giren kadrolardır. Ders sayısıyla birlikte ortalama ücretleri artabilmektedir. Yayın sayısı, tanınmışlık ve branşa göre doçent maaşları değişmektedir. Özel üniversite doçent maaşları 2021 için 10.000 TL seviyesindedir. Projeler, danışmanlık hizmetleri, bilirkişilik ve diğer faaliyetlerle birlikte ortalama doçent kazançları 2021 için 15.000 TL seviyesindedir.

Özel Üniversite Doktor Maaşları 2021

Özel üniversite doktor maaşları 2021 yılı için ortalama 8.500 TL seviyesindedir. Doktor öğretim üyeleri maaşlarına ek olarak alanlarıyla ilgili olarak bilirkişilik ve proje faaliyetleriyle birlikte 12.000 TL civarında kazanabilirler. Tanınmışlık durumu diğer kriterlere göre aylık kazançları daha fazla olabilir.

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER