Özel üniversite öğretim görevlisi maaşları 2020

Özel üniversite öğretim görevlisi maaşları ne kadar 2020? Öğretim görevlisi nedir?

Özel üniversite öğretim görevlisi maaşları 2020

Daha önce Prof. Dr. Maaşlarını ve kazançlarını Profesör Doktor Maaşları 2020 adlı yazımızda ele almıştık. Bu yazımızda ise özel üniversitelerde görev yapan akademisyen unvanlarından öğretim görevlisi maaşları 2020 ne kadar olduğunu ele aldık.

Üniversite öğrencilerine ders veren öğretmenlere genel anlamda akademisyen adı verilir. Akademisyenler içerisinde çeşitli unvanlar bulunur. Profesör, Doçent, Doktor, Doçent Doktor vs. gibi unvanlar arasında öğretim görevlisi unvanı da bulunmaktadır.

Eski adı ile okutman yeni adı ile öğretim görevlisi maaşları özel üniversitelerde ne kadar 2020? sorusu öğretim görevlisi olma amacı taşıyan kişilerin merak ettiği konulardan biridir. Yazımız yeni mezun üniversite öğrencileri veya daha önce mezun olup hayatına öğretim görevlisi olarak devam edecek adaylara yol gösterici olacaktır.

Öğretim görevlisi nedir?

Öğretim görevlisi, özel uzmanlık gerektiren konularda üniversite öğrencilerinin dersine girip ders veren öğretim elemanına verilen addır. Öğretim görevlileri insanlar tarafından sık sık öğretim üyesi kadrolarıyla karıştırılır. Aralarındaki fark ise şudur; öğretim görevlisi olmak için yüksek lisansın tamamlanması yeterlidir fakat öğretim üyesi Doçent, Yardımcı doçent, doçent doktor ya da Profesörlere verilen isimdir. Yani öğretim üyesi olabilmek için yüksek lisansı tamamladıktan sonra doktora da yapmanız gerekiyor. Bunun haricinde araştırma görevlileri ile de karıştırılmaktadır. Fakat araştırma görevlisi ile öğretim görevlisi birbirinden tamamen farklıdır. Araştırma görevlileri normal şartlar altında derse girmezler. Araştırma görevlisi olmak için yüksek lisansa devam ediyor olmanız lazım yani yüksek lisansı bitirmiş olmanız aranmaz. Öğretim görevlisinde ise yüksek lisansı bitirme şartı aranır. Ayrıca araştırma görevlisi doktor veya profesörlüğe kadar yükselebilir fakat öğretim görevlisi doktora da yapsa öğretim görevlisi olarak kalır. Araştırma görevlisi unvanını yükseltebilmesi için öğretim üyesi kadrolarına başvuru yapması gerekir. Zaten çoğu kişi de bunu yapmaktadır. Bunun dışında bir de öğretim elemanı ile karıştırılmaktadır. Öğretim elemanı üniversitedeki bütün akademisyen unvanlarını kapsar.

Özel üniversite öğretim görevlisi maaşları 2020

Özel üniversitede öğretim görevlisi olmak için ilk önce yüksek lisansınızı bitirmiş olmanız gerekir. Daha sonra üniversitelerin öğretim görevlisi kadrolarına başvurmanız lazım. Her üniversitenin kendine açmış olduğu kadroları tek tek arayıp bulmanız gerekiyor. Üniversitelerin istediği şartları sağladığınızda ve kabul edildiğinizde üniversitenin kadrosuna girmiş olursunuz. Öğretim görevlisi adayları özel üniversitelerin 2020 öğretim görevlisi maaşlarını merak ettikleri için aşağıda özel üniversite öğretim görevlisi 2020 maaşlarını araştırdık.

Her şehirdeki özel üniversite ve vakıf üniversiteleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Özel üniversitelerde İstanbul dışındakiler için 2020 öğretim görevlisi maaşı ortalama 6.000 tl dir. Maaş karşılığı belli bir saat derse girmektedirler. Eğer maaş karşılığı ders sayısından fazla derse girerlerse ayrıyeten ek ders ücreti de almaktadırlar. İstanbul’daki özel üniversite öğretim görevlilerin 2020 maaşı ise ortalama yine 6.000 tl fakat bazı İstanbul özel üniversitelerinde 2.500 tl ye kadar da düşmektedir. Bu yüzden İstanbul’da bir özel üniversitede öğretim görevlisi olmayı düşünenlere tavsiyemiz başvuru yapmadan önce üniversite ile iletişime geçip maaş konusunda bilgi almalarıdır.  

Son olarak şunu söyleyelim yukarıda bahsettiğimiz maaşlar göreve yeni başlayan bir öğretim görevlisi içindir. Kıdem ve derece arttıkça maaşlarda ufak ta olsa artışlar olmaktadır. Yeni başlayan bir öğretim görevlisi ile 10 yıllık deneyimli bir öğretim görevlisi maaşı aynı olmaz.

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER