Pilotlar Ne Kadar Kazanıyor 2020? Pilot Maaşları Ne Kadar?

Pilot maaşları 2020 ne kadar? Pilotlar ne kadar kazanıyor 2020? Yardımcı pilot maaşları 2020 ne kadar?

Pilotlar Ne Kadar Kazanıyor 2020? Pilot Maaşları Ne Kadar?

Pilotlar kendi arasında iki gruba ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi askeri uçak pilotları ikincisi ise sivil uçak yani yolcu uçağı pilotlarıdır. Askeri uçak pilot maaşları rütbelere göre belirlenmekte olup öğrenmek için subay maaşları yazımızı okuyabilirsiniz. Kara kuvvetleri, Hava Kuvetleri veya Deniz Kuvvetleri fark etmeksizin aynı rütbedeki askerler aynı maaşı almaktadır. Sivil hava yollarında çalışan uçak pilotu maaşları 2020 yılında kaç TL cevaplamaya çalışacağız.

Pilotluk, sürekli evinizden ve ailenizden uzak kalmanıza yol açacak, ömrünüzün çoğunluğunu havada veya otellerde geçirmenizi gerektirecek bir meslektir. Gençken farklı yerleri gezip görmek oldukça cazip gelebilir ancak zaman geçtikçe evinizi ve ailenizi özleyeceğiniz gerçeğini unutmamalısınız. Her ne kadar uçuşlar arasındaki boş zamanlar sizin için tatil olsa da kafa dinlemeye ihtiyaç duyacağınız dönemler için yıllık 20 gün tatiliniz mevcuttur.

Yardımcı Pilot Maaşları 2020

Türk Hava Yolları veya diğer hava yolu şirketlerinin pilot yetiştirme kurslarına katılan pilot adaylarının eğitimleri bitip uluslararası standartları sağladığını gösterir sınavları geçmelerinin ardından aldığı ünvan yardımcı pilot olarak isimlendirilmektedir. Yardımcı pilot maaşları 2020 için uçuş primleri haricinde 15.000 TL seviyesindedir. Yapılan uçuş sıklığına ve uçuş mesafelerine göre ek ödemeler yapılmakta olup ek ödemelerle birlikte ortalama 22.500 TL seviyesindedir.  

Yardımcı pilotluk süresi uçuş saatine göre belirlenmektedir.  Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen mevzuata göre 4.500 saatlik uçuş tecrübesi aranmaktadır. Bu tecrübenin 1.500 saati 27 ton üzeri ağırlıktaki uçaklarda 1.500 saati 27 ton üzeri jet uçaklarda yapılmalıdır. Kaptanlık eğitimi ve sınavlarına ilişkin mevzuata Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden erişebilirsiniz.

Pilot Maaşları 2020 Yılında Ne Kadar?

Yardımcı pilot ünvanından kaptan pilot ünvanına terfi ettikten sonra önünüzde uzun ve güzel bir kariyer bulunmaktadır. Artık uluslararası bir kimliğe, mesleğe ve saygın bir ünvana sahipsiniz. Havacılık kuralları uluslararasıdır yani kaptan pilot olmaya hak kazanan biri aynı ünvana sadece Türkiye’de değil diğer tüm ülkelerde de sahiptir.  Dolayısıyla alacağınız maaş da Türkiye’deki havayolları arasındaki rekabette göre değil uluslararası rekabete göre belirlenecektir.

Uçuş tecrübesine göre değişmekle birlikte ortalama pilot maaşları 2020 yılında 45.000 TL civarındadır. Ancak sürekli uluslararası hatta kıtalararası uçan bir pilot ve sürekli iç hatlarda uçan pilot maaşları arasında ciddi fark bulunmaktadır. Ancak her şartta pilot maaşları oldukça iyi düzeydedir.

Hangi Havayolu Şirketi Pilotlara Daha Fazla Maaş Veriyor?

Ulaşım ağı çok gelişmiş havayolları olan Qatar Airways, Türk Hava Yolları ve Luftansa pilot maaşları diğerlerine göre daha yüksektir. Bu havayolları yalnızca maaş açısından değil aynı zamanda personellerine sundukları diğer imkanlar açısından da daha avantajlıdır. Her ay belirli bir limiti bulunmakla birlikte pilotlara ve pilot ailelerine ücretsiz uçak bileti ve özel sağlık sigortası gibi imkanlar sunmaktadır. Bu büyüklükte uluslararası havayolu şirketlerinde çalıştığınızda istediğiniz ülkede seyahat veya yaşamak için izin almak sizin için artık bir sorun oluşturmayacaktır. Uçuş süreniz arttıkça daha kıymetli bir personel olacak 15 yıl gibi bir çalışma süresinin sonunda istediğiniz takdirde emeklilik hakkı kazanacaksınız. Pilotlar emekli olurken de maaşınız ve hizmet yılınızın çarpımından oluşan yüklü bir ödeme alırsınız. Dolayısıyla pilotluk yıpratıcı ancak mali hakları oldukça iyi bir meslektir.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:24

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER