Pilotlar Ne Kadar Kazanıyor 2021? Pilot Maaşları Ne Kadar?

Pilot maaşları 2021 ne kadar? Pilotlar ne kadar kazanıyor 2021? Yardımcı pilot maaşları 2021 ne kadar? Havayolları Kaptan Pilot Maaşları Ne Kadar 2021?

Pilotlar Ne Kadar Kazanıyor 2021? Pilot Maaşları Ne Kadar?

Pilotlar Ne Kadar Kazanıyor 2021? Pilot Maaşları Ne Kadar?

Pilot maaşları 2021 ne kadar? Pilotlar ne kadar kazanıyor 2021? Yardımcı pilot maaşları 2021 ne kadar?

Pilotluk mesleği son zamanların en çok talep gören mesleklerinden biri olmuştur. Bu mesleğin verdiği heyecan, çalışma şartları, maaşları göz önüne alındığında pek çok gencin ilgi odağı olmuştur. Peki sıklıkla merak edilen Pilotların maaşları ne kadardır? 2021 senesi pilot maaşları ne kadar?

Son zamanların gözde mesleklerinden olan pilotluk aldıkları çok özel eğitimle beraber sayılarının az olması ve havacılık sektörünün gelişmesi etkili olmuştur. Pilot olacak adaylar ise pahalı ve zorlu bir eğitim görmektedirler. Sektördeki gelişmeler ve imkanlar sonucunda pilotluk mesleği cazip bir hale gelmiştir. Her yıl ortalama olarak dünyada 20 bin Türkiye’de ise ortalama bine yakın pilota ihtiyaç duyulmaktadır.

Pilotaj Bölümü Nedir? buradan okuyabilirsiniz.

Pilot Nedir, Kimdir?

Pilot, yolcu, kargo veya şahsi uçakları uçurmakla görevli kişilere denmektedir. Uçuşlar çoğunlukla 2 kişi tarafından olur. Biri kaptan diğeri ise ikinci pilottur. Kaptan uçuş sistemlerini çalıştırır ikinci pilot ise hava trafik kontrolörüyle iletişimi gerçekleştirir. Uzun mesafeli uçuşlarda ise pilot sayısı artmaktadır.

forum.hepsinibilio.com adresi üzerinden bizlere soru, görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz.

Pilot Maaşı 2021 Ne Kadar?

Başlangıç pilot maaşı 2021 ne kadar olmuştur? Türkiye’de işe yeni başlayan bir ikinci kaptan Pilot maaşı ortalama olarak 30 bin TL civarında olmaktadır. Ortalama olarak 5 bin dolardır. 3 yıl içerisinde ise gerekli uçuş saatlerini doldurduğunuz durumda kaptan pilot olarak ve bu aldığınız maaşın iki katı olarak da para kazanacaksınız. Pilotlar saatlik olarak maaş alır fakat havayolları minimum maaş garanti edebilmek için aylık minimum uçuş saati garantisi vermektedir. Yani özetleyecek olursak daha fazla uçmanız durumunda daha fazla miktarda maaş alabileceksiniz. Eğitiminizi havayollarında aldıysanız eğitim masraflarınız genelde şirket tarafından karşılanır ve maaşınızdan 10 yıl boyunca ortalama olarak 6-7 bin TL arası aylık çekilir ve sizin aldığınız para 24 bin TL seviyesine düşer. Eğer eğitimi kendiniz aldıysanız bu durum geçerli olmamaktadır.

Aldığınız maaşlar 3-4 yıl gibi bir süre sonunda ikiye katlanmakta olup her şey sizin artan uçuş saatinize ve tecrübenize göre artacaktır.

Şehirlere ve Ülkelere Göre Pilot Maaşları Ne Kadardır?

Her şehrin ve ülkenin giderleri farklıdır. Ülkelerin kişi başına düşen gelir miktarı, yaşam masrafları, döviz kurlarına bakaraktan Pilot maaşınızı tahmin edebilirsiniz.

 • Çin: ortalama olarak 25 bin dolar aylık maaşla en fazla maaş veren ülkedir.
 • Hollanda: Bu ülkedeki KLM havayolunda çalışan bir pilotun maaşı ise aylık ortama 11 bin euro civarındadır.
 • Fransa: AirFrance havayoluna sahip ülkede ise 6 bin Euro maaş verilmektedir.
 • İrlanda: Rynair şirketinde aylık 5 bin euro maaş verilmektedir.
 • Katar: Arap ülkesi olan Katarda ise aylık 10 bin euro maaştan başlanmaktadır.
 • Türkiye: Ortalama olarak 5 bin dolar seviyesinde başlangıç ücreti vardır.

Yardımcı Pilot Maaşları 2021 Ne Kadar?

Yardımcı pilot maaşları 2021 ne kadar oldu, Türk Hava Yolları ya da farklı hava yolu şirketlerinin kurslarına katılan adayların eğitimi bitip uluslararası standartları sağladığını gösteren sınavları geçmeleri durumunda unvanları yardımcı pilot olur. Yardımcı pilot maaşları 2021 senesinde uçuş primleri dışında ortalama 15.000 TL civarındadır. Yapılan uçuş sıklığına, mesafeye ve saate göre ek ödemeler yapılır ve maaş 25 bin TL civarına yaklaşır. Yardımcı pilotluk süresi ise uçuş saatine göredir. 4500 saatlik uçuş tecrübesi şartı aranmaktadır. Bu sürede 1500 saati 27 ton üzeri uçaklar, 1500 saati ise 27 ton üzeri jet uçaklarda gerçekleşir.

PİLOT NEDİR NE İŞ YAPAR? NASIL PİLOT OLUNUR? buradan bakabilirsiniz.

Havayolları Kaptan Pilot Maaşları Ne Kadar 2021?

 • Türk Hava Yollarında çalışan bir Pilotun ilk yıl maaşı ortalama olarak 83 bin dolardır. Altıncı yılını dolduran Pilotun yıllık maaşı ise 105 bin dolardır. Ondördüncü yılını dolduran bir pilotun bir yıllık maaşı 120 bin dolardır.
 • Emirates Hava Yollarında çalışan bir pilotun ilk yıl maaşı ortalama olarak 97 bin dolardır. Altıncı yılını dolduran bir pilotun yıllık maaşı 112 bin dolardır. Ondördüncü yılını dolduran bir pilotun ortalama maaşı ise 120 bin dolar seviyesindedir.
 • Delta Hava Yollarında çalışan bir Pilotun ilk yıl maaşı ortalama olarak 271 bin dolar seviyesindedir. Altıncı yılını dolduran pilotun yıllık maaşı ise 287 bin dolar seviyesindedir. Ondördüncü yılını dolduran bir pilotun yıllık maaşı ise 353 bin dolar civarındadır.
 • Amerikan Hava Yollarında çalışan bir Pilotun ilk yıl maaşı 172 bin dolardır. Altıncı yılını dolduran bir pilotun maaşı 277 bin, ondördüncü yılını dolduran bir pilotun maaşı ise 356 bin dolardır.
 • Cathay Pasifik Hava Yollarında çalışan bir pilotun ilk yıl maaşı 133 bin dolar, altıncı yılında 150 bin, ondördüncü yılında ise 169 bin dolar seviyesindedir.
 • Pegasus Hava Yollarında çalışan bir pilotun ilk yıl maaşı 64 bin dolar, altıncı yılın sonunda 87 bin dolar ve ondördüncü yılın sonunda ise 93 bin dolar seviyesindedir.
 • Sunexpress Hava Yollarında çalışan bir pilotun ilk yıl maaşı 65 bin dolar, altıncı yılında ise 88 bin dolar, ondördüncü yılında ise 95 bin dolar seviyesindedir.

Hazırlamış olduğumuz bu veriler 2021 yılına ait veriler olmaktadır.

Sizlere hazırlamış olduğumuz verilerde de gördüğünüz üzere pilot maaşları birçok etkene göre değişmekte olup fakat çok yüksek rakamda maaşlar almaktadırlar. Günümüz koşullarında en çok para kazanan mesleklerden biridir Pilotluk.

Pilot maaşı neye göre değişmektedir?

 • Bulunduğunuz şehre ve ülkeye göre değişkenlik göstermektedir.
 • Deneyiminize göre,
 • Havayollarına göre,
 • Uçak tipine,
 • Pilot lisansınızın tipine göre farklılık gösterecektir.

Havayoluna Göre Pilot Maaşları Ne Kadardır?

Havayoluna göre pilot maaşları ne kadardır, her havayolunun yıllık cirosuna göre maaşları farklılaşmaktadır. Dünyanın en iyi havayoluyla ortalama bir havayolu arasında maaş farkı oldukça fazla olabilmektedir. Pilot olunduktan sonra havayolu ve ülke değiştirmek basittir.

 • Emırates Havayolu: 5600 dolar ortalama başlangıç maaşı
 • ETHIAD: 7000 dolar ortalama başlangıç maaşı
 • CATHY PACIFIC: 5800 dolar ortalama başlangıç maaşı
 • THY: 5500 dolar ortalama başlangıç maaşı.

Uçak Tipine Göre Pilot Maaşı Ne Kadardır?

Uçak tipi genel olarak kura ile çekilmektedir. Fakat kendiniz eğitim alıp ödemişseniz havayollarına ait belirli tip eğitimleri için başvurabilir ve uçağın tipini belirleyebilirsiniz. Uçağın tipinden ötürü maaşlar da çeşitlenecektir. Uçuş saati, uçtuğunuz ülke gibi etkenler alacağınız maaşı da çeşitlendirecektir.

Lisans Türüne Göre Pilot Maaşları Ne Kadardır?

Pilot lisansları kendi aralarında birden fazla türe ayrılır. Yolcu uçağı ile kargo uçağı arasında ya da özel jet uçak arasına pilot maaşı farklılık göstermektedir.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2021, 18:42

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER