Profesör Doktor Maaşları 2020

2020 Profesör Doktor maaşları ne kadar 2020? Profesör doktor maaşları 2020, Profesör doktorlar ne kadar kazanıyor 2020?

Profesör Doktor Maaşları 2020

Doktor denilince akla sağlık personeli olan hekim gelmektedir. Fakat doktor sadece hekim anlamına gelmez. Doktor aynı zamanda akademisyenlere verilen bir unvandır. Akademisyenlerin unvanları uzman, Öğretim planlamacısı, Çevirmen, Okutman, Öğretim görevlisi, Öğretim üyesi, Araştırma görevlisi, Araştırma görevlisi doktor, Doçent, Doçent doktor, profesör, profesör doktor, Ordinaryus şeklinde gitmektedir. Bu yazımızda Profesör doktorların ne kadar maaş aldığını yazacağız. 2020 yılı Profesör doktor maaşları ne kadar? Profesör doktor ne kadar kazanır? Sorularını cevaplandıracağız.

Profesör doktorlar problem çözücü, sıradan değil sıra dışı ve yaratıcı düşünme becerilerine sahiptir. Eleştirel düşünebilen, bilgiyi iletirken etkili olan, ikna yeteneği yüksek, olaylara ve durumlara yenilikçi şekilde bakabilen, zamanı iyi yönetebilen kişilerdir.

Profesör doktor olabilmek için önce uzmanlık alanı ile alakalı beş yıl doçent olarak çalışmak gerekir. Bunun dışında bir de ulusal ve uluslararası yayımlarda makalesinin yayınlanmış olması şartı bulunmaktadır.

Profesör Doktor maaşları 2020

Çinin Wuhan Kentinde 2020 yılında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan binlerce insanın ölümüne sebep olan ve halen devam etmekte olan koronavirüs belası ülkemizde de her geçen gün vaka sayısını artırmakta, ölüm sayısını artırmaktadır. Dolayısıyla bütün haber ve tartışma programlarında neredeyse tüm gün koronavirüs haberleri ve tartışmaları yapılmaktadır. İnsanlarımız doğal olarak bu programları izlemekte ve bu programlarda da genelde Profesör Doktorlar yer almakta ve açıklamalarda bulunmaktadır. Bu günlerde Profesör Doktorların sıkça televizyon ekranlarında görünmesinden dolayı Profesör Doktorlara olan merak ta haliyle artmıştır. Profesör doktorlar hakkında merak edilen hususlardan biri de 2020 Profesör Doktor maaşlarının ne kadar olduğudur. Özel üniversiteler ve devlet üniversitelerin bünyesinde görev yapan Profesör Doktorların maaşlarını araştırdık. 2020 Profesör Doktor maaşları şu şekildedir;

Yeni Profesör Doktor olan bir kişi 2020 itibarıyla yaklaşık aylık 11.000 tl. maaş almaktadır. Her yıl yaklaşık 500 tl civarı maaşında artış olmaktadır. Örneğin yeni başlayan Profesör Doktor 11.000 alırken 4 yıldır Profesör Doktor olan birisi 13.000 tl civarı maaş alacaktır.
Bu maaşlara etki eden birkaç faktör bulunmaktadır. Evli ve eşi çalışmıyorsa maaşı artar. Çocuğu varsa ve çocuk sayısına göre maaşında artış olur. Hizmet yılı ve hizmet derecesi ve kademesine göre de değişiklik olmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi ( BES ) kesintisi istiyorsa maaşında kesinti olacaktır.

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER