Rekabet Kurumu Uzman Yardımcısı Maaşları 2020

Rekabet Kurumu uzman yardımcılığı maaşları 2020 yılında kaç TL oldu. Rekabet Kurumu ne iş yapar? Rekabet uzman yardımcısı alım sınavı nasıl yapılıyor?

Rekabet Kurumu Uzman Yardımcısı Maaşları 2020

Rekabet Uzman Yardımcısı ve Rekabet Uzmanı Maaşları 2020

Rekabet Kurumu Ne İş Yapar?

Rekabet kurumu 4054 sayılı yasa kapsamında piyasalarda etkin rekabetin sağlanması amacıyla çalışır. Kartel kurmak suretiyle rakiplerin birlikte fiyat belirlemesi, arzı kısıtlaması veya benzeri eylemlerle pazarda fiyat oluşumuna etki edecek davranışlarda bulunması rekabet hukuku mevzuatı kapsamında yasaklanmıştır. Ayrıca pazarda tekel ve hakim durumdaki firmanın bu gücünü kötüye kullanması yasaklanmıştır. Haksız rekabet ise Rekabet Kurumu’nun değil adli yargı mercilerinin yani mahkemelerin görev alanındadır. Rekabet uzman yardımcısı ve rekabet uzmanı elindeki mevcut yetkileriyle bu eylem veya sözleşmelerin tespiti, raporlanması ve yaptırım uygulanması işlemleri ile ilgilenmektedir.

Toplam 5 adet denetim ve uygulama dairesi bulunmakta olup daireler sektörlere göre ayrılmıştır. Böylece uzmanların sektörler hakkında bilgi edinmesi ve sektör aktörlerini tanıması sağlanmaktadır. Rekabet kurumu uzman yardımcısı alımı şartlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Rekabet Kurumu Uzman Yardımcılığı Nedir, Ne İş Yapar?

Rekabet Kurumunda asıl işi yapan kadro rekabet uzman yardımcıları ve rekabet uzmanlarıdır. Kurum uzman yardımcılığı için sınav açarak ihtiyacı kadar uzman yardımcısı için ilana çıkar kendi yazılı sınavı, dil sınavı ve mülakat süreçlerini yaparak rekabet uzman yardımcısı alımı yapmaktadır. Başvuru için yabancı dil şartı mevcut olmayıp yalnızca uzmanlığa atanmak için C seviye yabancı dil gerekmektedir. Toplam 3 yıl uzman yardımcılığı sürecinin sonunda uzmanlık tezi yazılmakta ve yapılan yazılı sınavın ardından başarılı olanlar rekabet uzmanı olarak atanmaktadır. Toplam 7 yıl ve üstü hizmeti olanlar baş uzmanlık tezi yazıp başarılı oldukları kabul edildiği takdirde rekabet baş uzmanı olarak atanmaktadır.

Rekabet hukuk kaynakları ve içtihatları tamamı İngilizce eserlerden oluşmakta olup meslek personelinin yabancı dil düzeyinin oldukça iyi olması gerekmektedir. Aksi takdirde rapor yazımı, şirket yetkilileriyle toplantılar, uzmanlık tezi yazımı gibi süreçlerde problem yaşamaları olasıdır.

Rtük uzman maaşlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Kurumda uzman yardımcısı ve uzman olarak görev yapanlara rekabet uzman yardımcısı ve rekabet uzmanı ünvanı verilmektedir. Görev süreçleri şu şekildedir: Önaraştırma görevlendirmesi, yerinde inceleme amacıyla şirketlere denetime gidilmesi, taraflardan bilgi belge talepleri, analiz yapılması ve elde edilenleri raporlama. Bu işlemler haricinde büyük şirketlerin birleşme ve devralmaları için Kurum’dan izin almaları gerekiyorsa bu başvurulara ilişkin rapor hazırlama işi de uzman ve uzman yardımcılarının görevindedir.

Rekabet Uzman Yardımcılığı Maaşları 2020

Yeni başlayan rekabet uzman yardımcılığı maaşı 2020 Ocak zammı dahil 6.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakama asgari geçim indirimi, yabancı dil tazminatı, eş ve çocuk yardımı dahil edilmemiş olup bunlar eklendiğinde maksimum 500 TL daha fazla olarak ödenecektir.

Rekabet uzmanı maaşı 2020 Ocak zammı ile birlikte 7.200 TL olup kademe ve derce arttıkça yükselmektedir. En üst derece ve kademe olan 1/4 seviyesinde rekabet uzmanı maaşları 9.250 TL olarak belirlenmiştir. Rekabet Kurumu çalışanlarına Bilkent ve Ümitköy’de lojman imkanı sunmaktadır. Rekabet Kurumu ile ilgili merak edilen bir diğer husus ise Rekabet Kurumu İstanbul'a taşınacak mı hususudur. Şu an için Rekabet Kurumu'nun İstanbula'a taşınması söz konusu değildir.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 17:14

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER