Scoutlar Ne Kadar Maaş Alıyor 2020?

Scout Nedir? Scout Kimlere ve Neye Denir? Scouting Nedir? Scouting Kimlere ve Neye Denir? Futbolda Scout ve Scoutingler Ne İş Yapmaktadır? Scouting Nasıl Kurulur?

Scoutlar Ne Kadar Maaş Alıyor 2020?

Futbolun içerisinde olan ama çoğunlukla sahnenin arkasındaki gizli kahraman olan scoutlar Avrupanın birçok kulübünde son 15 yılda epey etkin hale gelmişlerdir. Sürekli gelişen futbol ekonomisi ve dünya futboluyla beraber kulüpler artık yalnız ülkesinde değil Avrupa, Afrika, Amerika piyasasında da etkin rol olmak istemektedirler. Bu işi yapanların başında kulüplerin scoutları yer almaktadır. Peki Scout Nedir? Scouting Nedir? Ne İş Yaparlar Scoutlar Ne Kadar Maaş Alırlar? Gibi başlıklara göz atalım.

Scout Nedir? Scout Kimlere ve Neye Denir?

Scout Nedir? Scout Kimlere Denir? Scout kelimesi futbol dünyasında çoğunlukla kullanılan bir terim olup futbolseverlerin de kullandıkları ve bildikleri bir terimdir. Futbol dünyasının önemli terimlerinden biri olmuştur. Scout ne demek? scout nedir? kimlere scout denir? Scout’un kelime anlamı izci, gözetleyen, izleyen anlamlarına gelmektedir. Futbol dünyasında izleme, gözlemleme işini yapan şahıslara Scout ismi verilmiştir. Scout bir bakıma da önden gidip yolu açan kişilere de denmektedir.

Scouting Nedir? Scouting Kimlere ve Neye Denir?

Gözlemci, izci anlamına gelen Scout kelimesinden türeyen bir de scouting kelimesi vardır. Scouting ise kelime anlamı olarak ‘keşfe çıkma, keşfetme’ anlamı taşımaktadır. Kelimeler İngilizce olduğu halde türk futbol kültürüne yerleşmiştir. Sıklıkla kullandığımız faul, frikik kelimeleri gibi scout ve scouting kelimeleri de dilimize yerleşmiştir. Yani özetleyecek olur isek scouting kelimesi futbol terimi olarak karşımıza çıkmakta ve ‘izleme komitesi’ olarak da adlandırılmaktadır. Peki scout ve scouting kelimelerini tanımladıktan sonra şimdi de Scouting Ne İş Yapar? Scout Ne İş Yapar? Scoutlar Nasıl Çalışmaktadır? Menajerler Scout Mudur? Futbol Dünyasında Scouting’ in Yeri Nedir? Gibi farklı türden sorulara da cevaplar verelim.

Futbolda Scout ve Scoutingler Ne İş Yapmaktadır?

Scout ve scouting kelimeleri tekrar tanımlayacak istersek Scout; Futbolcu izleyen kişiler olup, Scoutingler ise; Futbolcu keşfetmek üzerine kurulan sistem, yapı. Olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dünyada en çok tercih edilen sporlardan birisi olan futbol dünyasında scout mesleğini yapan kişiler ciddi anlamda önemli bir yere sahip olmaktadırlar. Futbol kulüplerinde scout mesleğini yapan kişilere istihdam sağlayanlar kulüplerine bol kazanç sağlamaktadırlar. Genel anlamda çoğu kulüplerde scoutlar, futbolcu gözlemleyen şahıslar bulunmaktadır. Fakat bu mesleği dev projelerle ve uzmanlarla yapan kişiler daha kazançlı olmaktadırlar. Aslında bakacak olursak scoutlar bu işi futbolcu izlemek, gözetlemekten ziyade futbolcu keşfetmek adına yapmaktadır. En önemli ve kulüplere en avantajlı yaptıkları iş ise hiç kimselerin farkına varmadığı, bilmediği futbolcuları genç yaşlarda bularak takımlarına kazandırmaktadır. En önemli ve parmak basılacak nokta burasıdır.

Futbolcu maaşları 2020?

Talent Scout Nedir?

Talent scout, yetenek scout’ u anlamına gelmektedir. Fakat scouting’in geneli için dar kalmaktadır.

Opposition Scout Nedir?

Opposition scout, rakip izleme anlamına gelmektedir. Rakip avlayan gibi.

Scouting Nasıl Kurulur?

 • Scouting sistemi bir kulüp vizyonu haline gelmiş olması gerekmektedir. Scouting kurulur fakat çok verimli olmamaktadır. İyi bir scouting sisteminde olması gereken şeyler aşağıdaki gibidir:
 • Başarı ve maddi kazanç elde etmek isteyen futbol kulübü ve yöneticileri olması gerekmektedir.
 • Scouting sistemiyle kadroya alınan yetenekli futbolculara sahada oynama şansı verilmesi.
 • Kulüp yönetim, teknik heyet ve taraftarların vizyon sahibi olmaları gerekir.
 • Scouting sistemi için bir patrona ihtiyaç vardır. Patron, scouting şefi ya da sportif direktör olabilir. Bu işte tecrübe sahibi olması gerekmektedir diyebiliriz. Sonrasında ise saha elemanları yani scoutlara ihtiyaç gelir. Futbolcuları gözlemleyecek olan scoutlar seçilmektedir. Bu tarz seçimleri çoğunlukla scouting yöneten şahıslar yapmaktadır. Scoutlar ise futbol bilgisine bağlı olarak tecrübeli ya da tecrübesi herkes olabilmektedir. En önemlisi doğru kişileri bulacak yetenekte ve futbol zekasına sahip birisi olması gerekmektedir. Scout sayıları her takımda farklı olmaktadır. 1 scoutla da çalışan takımlar bulunmaktadır, 300-500 scout ile de çalışan da. Scout sayısı çok fazla olan kulüpler çoğunlukla ücretsiz ve gönüllülerden oluşmaktadır.
 • Scouting’in resmi bir belgesi bulunmamaktadır. Sektörel unvan için ya antrenör olacaksınız veya oyuncu temsilcisi olacaksınız. Oyuncu lisansı temsilcisi alabilirsiniz.

Scout Mesleğinin Zorlukları Nelerdir?

Bu meslek için yeteneğinizin olması kaçınılmaz zorunluluktur diyebiliriz. Görenlerden olmanız gerekmektedir. İşi sevmeli ve cefasına katlanmalısınız. Televizyonlardan izleyip yorumlamaya pek benzemeyen zorlukları bulunmaktadır. Bu meslek business uçuşlar, lüks oteller gibi rahat değildir. 2 saatlik maçın öncesi ve sonrası için 10-15 saat arasında hazırlıkları olmaktadır ki bu da epey zordur. Hafta sonu full mesai yapmaktadırlar. Yazın turnuvalar olmaktadır. Fakat lokal scout yapmak isterseniz biraz daha rahatlarsınız ama kısıtlı kalırsınız.

Scoutlar Ne Kadar Maaş Alıyor 2020?

Scoutlar Ne Kadar Maaş Alıyor, 2019 senesinde 154 bine yakın kullanıcı yaklaşık 247 bin değerlendirme yaptılar. Yapılan değerlendirmelerin yaklaşık olarak 87 bin tanesi Türkiye liglerinde oynayan futbolcular üzerine yapılmıştır. Ülkemizde 51 şehirden yaklaşık 260’dan fazla scout toplamda 19 bin videolu analiz yapmış ve analizlerin 3 bine yakını amatör liglerde oynayan futbolculara yapılmıştır. Bu analizleri yapan kişiler yaklaşık olarak 680 bin TL civarında kazanç sağlamışlardır. Scoutların kesin bir maaş aralıkları olmamakla beraber çalıştıkları firmalara ve yaptıkları gözlemlere, analizlere, futbolcu kazandırmalarına göre değişmektedir.

Scoutlar Hangi Oyuncuları İzler?

Scouting sisteminde sadece genç oyuncu izlenmez. Scouting sisteminde ana mesele potansiyeli yüksek gençleri takıma kazandırmaktır. Kulübün hedefi ise oyuncuları geliştirerek iyi kulüplere satarak hem başarı hem de para kazanmaktır. Bunun için sadece futbolcunun genç ve tanınmamış olması önemli değildir. Beklenen patlamayı yapmamış, sonradan gelişim gösteren ve göz önünde olmayan olgun şahıslar gibi çeşitli yollara da başvurmaktadırlar. Aslında tüm amaç scoutingin potansiyel görebilmesi ve onu ortaya çıkarmasıdır.

Scout Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekiyor?

Kulüplerde ve şirketlerde birer okul gibidir. Burada öğrenebilecekleri kişinin kendisine bağlı olmaktadır. 3 temel şey vardır: Canlı çalışma, okuma ve görsel eğitim.

Gerekli kitapları okumak, network, raporlar ve analizler yapmak gerekmektedir. Sonrasında bir firmada çalışabilirsiniz. En iyi scoutlarla çalışma imkanı da yakalayabilirsiniz.

Hakem ücretleri ne kadar?

Scout Olmak İçin Futbolcu Olmak Mı Gerekir?

Hayır. Futbolculuktan gelen birçok scoutlar bulunmaktadır elbette. Çoğunlukla büyük kulüpler hem hendi tarzlarını hem de kulübün içyapısını öğrendikleri, bildikleri için eski oynayan futbolcularını tercih etmektedirler. Özetleyecek olursak futbolcudan scout olmaktadır fakat her futbol oynayan scout olmak zorunda değildir ya da her scout olmak isteyen futbolcu olmak zorunda değildir. Genel anlamda büyük futbolcular büyük antrenör korelasyonuna benzemektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi futboldan bağımsız olan turizm sektöründe çalışan biri de scout olabilmektedir.

Scout Olmak İçin Neler Yapmak Gerekmektedir?

 • Kişisel yeteneklerinize göre yolunuzu belirlemeniz gerekmektedir.
 • Scout lisansına sahip olmanız gerekmektedir.
 • Online scout platformlarına üye olarak scout olabilirsiniz.

Scout Olabilmek İçin Gereken Sertifika Programlarına Kimler Katılabilir?

 • Sportif TV program yapımcısı,
 • Spor kameramanları,
 • Spor fotoğrafçısı,
 • Spor habercisi,
 • Antrenörler,
 • Teknik direktörler,
 • Futbolcular,
 • Besyo öğrencileri,
 • Üniversite öğrencileri,
 • Öğretim elemanları,
 • Öğretmenler,
 • Scoutlar,
 • Antrenör birliği üyeleri
 • GSGM kadroları,

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2020, 19:05

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER