Senarist Maaşları 2020 Ne Kadar?

Senarist Maaşları 2020 Ne Kadar? Senarist Nedir? Senarist Kimdir? Senarist Nasıl Olunur? Senaristin Sorumlulukları Nedir? Senarist Olmak İçin Hangi Eğitim Alınır? Senarist Olmanın Şartları? Senarist Olmak İçin Gereken Özellikler? Senarist Olmak İsteyenlere Tavsiyeler Nelerdir?

Senarist Maaşları 2020 Ne Kadar?

Senarist Maaşları 2020 Ne Kadar?

Sizlere bu yazımızda senarist maaşlarından ziyade senarist hakkında her şeyden bahsetmeye çalışacağız. Senarist nasıl olunur, senarist kimdir, senarist nedir, senarist olmak için şartlar nelerdir gibi sorulara yanıtlar vermeye çalıştık. Türkiye’de özellikle dizi ve film sektöründe yaşanan hareketlilik, birçok mesleği de ön plana atmaktadır. Dizi ve film sektöründe çoğunlukla en büyük payların sahibi yapımcılarla beraber senaristler olmaktadır. Bir senaryo yoksa tv de izlediğimiz herhangi bir kurgu da olamaz. Bundan dolayı özgün film ve dizi sektörü de bu anlamda olmaz. Senaristlik ile ilgili merak ettiğiniz soruları aşağıda yanıtladık.

Senarist Nedir?

Senaryo, bir filmin çevrilmesine temel olacak olan metindir. Yapılacak metin senaristin kendi yarattığı bir eser, bir piyes ya da romandan yaptığı bir uyarlama da olabilmektedir. Senarist mesleğini yapan kişi iyi bir edebiyatçı, bir dil ustası olmalıdır fakat bunların dışında sinemanın gereklerine ayak uydurmayı da çok iyi derecede bilmesi gerekmektedir. Senaristin temel görevi yazılı bir metni sinema diline aktarmayı sağlamaktır. Hiçbir roman, hiçbir piyes, uyarlanmadan, sinemaya uyumlu bir biçime getirilmeden, senaryo olarak kullanılmaya uygun olmamaktadır. Senarist mesleğini yapan kişi çalışmalarını aşamalar halinde yürütmektedir. İlk başta bir özet hazırlar sonra özette filmin konusunu en kısa yoldan anlatır. Özet ilgililer tarafından kabul edilirse, bunun geliştirilmiş şeklini, yani asıl senaryoyu yazmaya başlar. Senaryocu diyalogları yazarken çoğunlukla bir diyalog yazarının yardımına gerek duyar. Sonunda ise sahne ve sekanslara ait çevirim senaryosu, yönetmen senaryosu ve yönetmen sekreterinin ortak çalışmalarıyla sonlanır.

Senarist Kimdir?

Senarist, bir diğer ismiyle senaryo yazarı; film, televizyon ve sinema yapımlarına kurgu, karakter ve diyalog oluşturmayı sağlar.

Senarist Nasıl Olunur?

En popüler sektörlerden olan dizi ve sinema alanında senaristler başarılı dizi ve filmler ile isimlerinden oldukça söz ettirmektedirler. Biz sizlere senarist olmak isteyenler için bilinmesi gereken çoğu konuyu yazımızda hazırladık.

Senarist; film, tv, tiyatro yapımları için kurgu, diyalog ve karakter oluşturmayı sağlayan şahıslara denmektedir. Bir film ya da tv projesinin senaryosu bazen birden çok senaryo yazarınca yazılır. Senarist nasıl olunur sorusunun cevabını yanıtlayabilmek için sorumluluklarından bahsetmek epey iyi olacaktır.

Senaristin Sorumlulukları Nedir?

Fiziksel ortam ve karakterlerin ruh hallerini ve öyküleri ayrıntılı olarak açıklayan kişidir. Senaristin diğer sorumlulukları şunlardır;

 • İş yaparken yapımcı, yönetmen, editör gibi diğer farklı meslek dallarından insanlarla iş birliği içerisinde istihdam etmektedir.
 • Editörün yardımıyla beraber senaryo bölümlerini gözden geçirir ya da yeniden oluşturur.
 • Aktörle hep iletişim halinde olmak zorundadır.
 • Karakter davranışlarının nasıl olması gerektiğini ifade etmektedir.
 • Gazete, dergi gibi yayınlar ve çevrimiçi ortamda kullanılmak için reklam metnini yazmakla görevlidir.
 • Hikayeyi senaryoya dönüştürürken içerik oluşturmadaki motivasyonunu karşılaştırmak üzere yazarla beraber çalışır.
 • Hazır Metni senaryoya dönüştürür.
 • Senaryoları geliştirir.
 • Senaryonun dramatik yönlerine dikkat çeker.
 • İzleyicinin ilgi ve alakasını çekebilecek tarzda konulara yönelir.
 • Hikaye fikirlerini çoğaltmak adına araştırmalar yapmaktadır.

Senarist Maaşları 2020?

Senarist mesleği ile alakalı maaş konusunda net bir şekilde maaştan bahsetmek epey zordur. Alıntı dizilerin senaristleri çok fazla kazanmamaktadır. Fakat özgün ve çok izlenen senaristlerin ciddi manada paralar kazandıklarını görmekteyiz. Senarist ile yapımcı arasında projenin başında yapılan görüşme anlaşmayla beraber bir ücreti belirlenir. Bundan dolayı işin başında kendi maaşınızı kendiniz belirlemiş oluyorsunuz. Bahsettiğimiz üzere senaryoya ve çok izlenmesine bağlı değişkendir maaş konusu.

Dizi oyuncuları ne kadar alıyor?

Senarist Olmak İçin Hangi Eğitim Alınır?

Kişinin senarist olması için bir eğitim alma zorunluluğu yoktur. Fakat çeşitli üniversite ve eğitim akademilerinde senaryo yazarlığı eğitimleri mevcuttur. Bunun dışında edebiyat, radyo televizyon ve sinema gibi ilgili bölümlerden mezun olup senaristliğe yönelik yeteneği nulunan kimseler de bu mesleği yapabilmektedirler.

Senarist Olmanın Şartları?

Kolay veya pratik bir iş değildir senaristlik mesleği. Kitap yazmak kadar yaratıcı ve kreatif olmak, insanların ilgisini çekebilecek ürünler ortaya çıkarmak gerekmektedir. Dünyada birçok senarist bulunmaktadır. Fakat her insan bu mesleği yapmamaktadır. Ciddi anlamda profesyonel olarak senarist olmak da yine önemli bir diğer husustur.

 • Yaratıcı olmak, olay örgüsü kurabilmek.
 • İnsanların beklentilerini karşılayıp ilgi çekici konular yazmak.
 • Kalemi güçlü olması gerekmektedir.
 • Sinema sektörü ile ilgili her konuda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Hayal gücünün kuvvetli olması ve bunu kağıda en iyi şekilde dökmesi istenir senaristten. İlgi çekici ve reyting senaryolar yazan bir senarist kısa zamanda ciddi anlamda ün yapar. Sinema, dizi, tiyatro, sahne sanatlarında senaristlere ihtiyaç vardır.

Senarist Olmak İsteyenlere Tavsiyeler Nelerdir?

 • Başarılı olmak isteyen bir senarist, yazmazsa delirir.
 • Başarılı bir senaristin standartları epey yüksektir.
 • Heyecan duyduğu şeyleri yazar.
 • Düzenli olarak yazar.
 • Oyunun kurallarını bilir.
 • İnsanların duygularına hitap eder.

Senarist Olmak İçin Gereken Özellikler?

Yetenek, pratiklik ve alakalı eğitimin dışında iş bitirme ve nitelik kazandırma taahhüdü verebilmeyi sağlar.

Senaristlerin olması gereken diğer özellikler aşağıdaki gibidir:

 • Hızlı tempolu bir yerde çalışabilmeleri,
 • Ekip çalışması yapabilmeli,
 • Görsel, ses ve diyalog tanımlamaları yapabilmesi gerekmektedir,
 • Karakterlerin bireyselliklerini ifade etme potansiyelinde olmalıdırlar,
 • Güncel formatları iyi derece bilmeleri gerekmektedir,
 • Senaryonun insanları etkileyecek farklı anlatım yollarını bilmesi gerekmektedir,
 • Anlatı teknikleri hakkında çok fazla bilgi sahibi olması gerekmektedir,
 • Güçlü yaratıcı metin yazma becerilerinin dışında yaratıcı fikirler için coşku ve heyecan duymaları gerekmektedir.

Başarılı bir senarist olmak adına başarılı senaryolara ve yıllarca hafızalardan uzaklaşmayacak yapımlara imza atılması gerekmektedir. Başarılı bir senaryo ise izleyiciyi karakterlerle özdeşleştirmeli ve hikayenin derinine girmesini sağlamalı. Şaşırtmalı ve her manada kişiyi tatmin edebilmelidir.

Film senaristi ile dizi senaristi aynı gibi görünse dahi birbirinden aslında epey farklıdır. Film senaristi olmak bir sanat gibidir. Çağımızın en başarılı senaristleri yazma konusunda çok sıkı bir öz disipline sahip olmaktadırlar. Yazmak onlar adına öncelik vericidir. Başarılı olan yapımlarda ise genelde tüm övgüleri yönetmen ve oyuncular sahip olsa da film ve tv lerin gizli kahramanları her zaman senaristler olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 18:46

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER