Serbest Avukatlar Ne Kadar Kazanıyor? Ortalama Avukat Kazancı 2020

Serbest avukatlar ne kadar kazanıyor 2020? Özel şirket avukatları ne kadar kazanıyor 2020? Ortalama avukat kazancı 2020 yılında ne kadar?

Serbest Avukatlar Ne Kadar Kazanıyor? Ortalama Avukat Kazancı 2020

Avukatlar Ne Kadar Kazanıyor 2020?

Üniversitelerin hukuk fakültesinden mezun her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ülkemizde bir baroya başvurup avukatlık stajı başlatabilir. Tam olarak 1 yıl süren avukatlık stajı sonrası avukatlık ruhsatnamesi alıp serbest avukat veya diğer adıyla özel avukat olarak çalışmaya başlayabilir. Burada avukatlık yapmaya engel suçlardan hüküm giymemiş olmak yeterlidir.

Son yıllarda hukuk fakültesi kontenjanları ciddi miktarda artmış 2020 yılı hukuk fakültesi kontenjanı 16.800 civarına erişmiştir. Her yıl 17 bin civarında yeni hukuk fakültesi mezununun çoğunluğu kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilememekte ve serbest avukatlık mesleğine yönelmektedir. Bunun doğak bir sonucu olarak güncel avukat sayısı 2020 yılında 150 bin gibi korkunç bir seviyeye erişmiştir. Türkiye Barolar Birliği (TBB) verilerine göre son 7 yıl içersinden avukat sayısı ikiye katlanmıştır. 

Devlette hukuk mezunu kazancını merak edenler kamu kurum avukatı maaşları ve hakim savcı maaşlarını inceleyebilirsiniz.

Serbest Avukatlar Ne Kadar Kazanıyor 2020?

Herhangi bir şirkete veya kamu kurumuna bağlı olmakısızın kendi bürosunda veya bir başka avukatın yanında işçi avukat olarak çalışanlara serbest avukat ismi verilmektedir. Serbest avukatlar müvekkillerinden vekaletname alıp üstlendikleri dosya üzerinden vekalet ücreti almaktadır. Her sene açıklanan Türkiye Barolar Birliği asgari ücret tarifesinin altında olmaması gerekmektedir. Avukatlık asgari ücret tarifesi 2020 tablosunu en altta bulabilirsiniz.

Genel konuşmak oldukça zor ancak ülkemizde mesleğine yeni başlamış, aileden güçlü bir çevresi olmayan, yurtdışında yüksek lisans ve benzeri eğitim almamış serbest avukatlar aylık ortalama 4.000 TL civarında kazanmaktadır. Bugün daha az kazanan serbest avukatlar bir başka avukatın yanında işçi avukat olarak çalışmak daha cazip hale gelmektedir.

Aynı şehirde 5 yıl ve üstü çalışan bürosu olan serbest avukatlar ortalama 10.000 TL seviyesinde kazanmaktadır. Bu düzeyde kazanan büroların aylık net karı 10 bin TL olup aylık toplam kazancı 20 – 25 bin TL arasındadır. Avukat katibi, avukat stajyeri maaşı, dükkan kirası gibi kalemleri düştüğünüzde ancak gelirinizin yarısı kar olarak size kalmaktadır.

 Bu gelir seviyesinin üstünde kazanan kurumsallaşmış onlarca hukuk bürosu mevcuttur. Bunların bir çoğu İstanbul’da faaliyet göstermekte olup çok uluslu şirketlere danışmanlık veren hukuk firmalarıdır. Türkiye’de avukatlıktan 200 milyon TL kazanarak vergi rekortmenleri listesine giren avukatlar dahi mevcuttur. Ülkemizin en fazla kazanan avukatları bir fabrikadan daha fazla kazanabilmektedir. Ancak bu seviyeye gelebilmek için çok ciddi emek ve yetenek gerektiği bilinmektedir.

Şirket Avukatları Ne Kadar Kazanıyor 2020?

Bir şirket bünyesinde hizmet sözleşmesi ile iş yapan avukatlara şirket avukatı ismi verilmektedir. Çalışanı oldukları şirket haricinde herhangi bir yerden vekalet almaları mümkün olmadığından başka gelir elde etmeleri de mümkün değildir. Dolayısıyla şirket avukatları maaş karşılığında çalışmaktadır. Anlaşmaya göre şirket çalıştırdığı avukata ödenen karşı vekalet ücretine el koyabilmekte veya avukata ödeyebilmektedir. Genel itibariyle özel şirketlerin avukat maaşları 2020 ortalamasını yani şirket avukatları ortalama ne kadar kazanıyor bulmaya çalışacağız.

Avukatlık stajını yeni tamamlamış henüz iş tecrübesi olmayan yabancı dil ve benzeri yetenekleri olmayan avukat maaşları 3.000 TL civarındadır. En az 2 yıl veya daha fazla tecrübeli avukat maaşı 2020 yılı için 4.500 TL civarındadır. Meslekte 5 yıl ve üzeri tecrübeli şirket avukatı maaşları 7.000 TL civarındadır. Daha fazla tecrübe için maaş artışı söz konusu olmayacaktır ancak bir şirketin baş hukuk müşaviri veya benzeri bir poziyona geldiğinizde 15.000 TL ve üzeri maaşlara çıkmak mümkündür. Ancak bu pozisyonlara gelmeniz yıllar sürebilir ve oldukça zor bir iştir.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 20:45

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hukuk okuyan
Hukuk okuyan - 2 yıl Önce

Tamamen boşa sallamıssın ne kadar tecrübeli olursanız olun 7k alırsınız demişsin ankara hukuk mezunu tanıdığımız 10k alıyor ve daha 4 yıllık tamamen yanlış inanmayın

SIRADAKİ HABER