SGK memur maaşları 2020

Sosyal güvenlik kurumunda çalışan memurların maaşları ne kadar 2020? SGK memurları 2020 zamlı maaşları ne kadar? SGK memur maaşları 2020 ne kadar? SGK bünyesinde çalışan memur personelleri neler?

SGK memur maaşları 2020

Her insan ömrü boyunca sosyal güvencesinin olmasını ister. Sosyal tehlikelerin vereceği zararlar karşısında korunmak sosyal güvenliği ifade eder ve her insanın hakkıdır. Bu hak devletimizin anayasasının 60. Maddesinde de belirtilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK ), Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bir kurumdur. Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ) Türkiye’de bütün illerde bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan 81 ilin çoğu ilçelerinde de hizmet veren bir kurumdur. Ülkemizde yüzlerce SGK binası vardır. Yüzlerce şubesi bulunan SGK kurumlarında binlerce memur çalışmaktadır. Bu memurlar çeşitli pozisyonlarda çalışmaktadır. SGK bünyesinde çalışan bir memur olmak isteyen adaylar 2020 SGK memur maaşlarını merak etmektedir. Çeşitli pozisyonlarda memurluk yapan SGK çalışanları 2020 maaşları ne kadar?

Memur, denetmen, müfettiş gibi bünyesinde binlerce memur personeli olan Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ) memur atamalarında bünyesine her yıl birçok personel almaktadır. Kamu Personeli Seçme Sınavı olan KPSS 2019/2 atamalarına göre en çok atama yapılacak olan kurum Sosyal Güvenlik Kurumudur ( SGK ). SGK’ya yapılan ve yapılacak memur atamalarına İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden ve Siyasal Bilimler Fakültesinden mezun olan adaylar atanmaktadır. İİBF ve SBF mezunları veya öğrencileri Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ) bünyesinde çalışan çeşitli pozisyonlardaki memurların maaşlarını merak etmektedirler. Çokça merak konusu olan SGK memur maaşları 2020 yılında ne kadar? Olduğu hakkında güncel bilgileri sizler için hazırladık.

SGK bünyesinde çalışan memur pozisyonları nelerdir?

Sosyal hayattaki tehlike ve risklere karşı insanları güvence altına alan ve kaliteli hizmetiyle halkın güvenini kazanmış bir kurum olan Sosyal Güvenlik Kurumunda her il ve çoğu ilçede 30 – 35 bin civarında memur görev yapmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kurulması 2006 yılında çıkarılan Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ve Bağkur, SSK, Emekli Sandığı kurumlarının kendisine bağlanması ile başlamıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun amacı:  Personellerine değer veren, saygın, adil, kolayca ulaşılabilir, yenilikçi, güvenilir, odak noktası insan olan, katılımcı, şeffaf bir kurum olmaktır. Bu amaçlara göre kurum şubelerine binlerce memur alımı yapmıştır ve halen de yapmaktadır. SGK bünyesine atama ile memur olan bazı personel pozisyonları ise şunlardır;

SGK Başkanı- SGK  Başkan yardımcısı, SGK Müfettişi, SGK Müfettiş yardımcısı, SGK Uzmanı, SGK Uzman yardımcısı, SGK Denetmeni, SGK Denetmen yardımcısı, SGK Avukatı, SGK Veri hazırlama ve kontrol işletmeni, SGK İcra memuru, SGK Memuru.

SGK memur maaşları 2020

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal Güvenlik Kurumunun binlerce şubesinde çalışan memurların maaşları 2020 yılında ne kadar olduğu, SGK’ya atanmak isteyen ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Siyasi Bilimler Fakültesi’nde okuyan öğrenciler tarafından oldukça merak konusudur. Merkez Teşkilatında ve Taşra Teşkilatlarında çalışan binlerce Sosyal Güvenlik Kurumu personeli memur bulunmaktadır. Çoğunluğu taşra teşkilatında çalışan SGK memurlarının maaşları ve Merkez teşkilatı memuru maaşları 2020 yılı itibarıyla aşağıdaki gibidir;

SGK ortaöğretim ( lise ) mezunu derece kademesi 13/3 olan memur maaşı: 3.620 tl.

SGK ön lisans ( 2 yıllık ) mezunu derece kademesi 10/2 olan memur maaşı: 3.650 tl.

SGK lisans ( 4 yıllık ) mezunu derece kademesi 9/1 olan VHKİ memur maaşı: 3.700 tl.

SGK lisans (4  yıllık ) mezunu derece kademesi 9/1 olan bilgisayar işletmeni memur maaşı: 3.645 tl.

SGK lisans ( 4 yıllık ) mezunu derece kademesi 9/1 olan icra memuru maaşı: 3.655 tl.

SGK lisans ( 4 yıllık ) mezunu derece kademesi 9/1 olan denetmen yardımcısı maaşı: 5.105 tl.

SGK lisans ( 4 yıllık ) mezunu derece kademesi 7/1 olan denetmen maaşı: 5.520 tl.

SGK lisans ( 4 yıllık ) mezunu derece kademesi 9/1 olan müfettiş yardımcısı maaşı: 6.200 tl.

SGK lisans ( 4 yıllık ) mezunu derece kademesi 7/1 olan müfettiş maaşı: 7.245 tl.

SGK lisans ( 4 yıllık ) mezunu derece kademesi 9/1 olan uzman yardımcısı maaşı: 6.300 tl.

SGK lisans ( 4 yıllık ) mezunu derece kademesi 7/1 olan uzman maaşı: 7.315 tl.

SGK lisans ( 4 yıllık ) mezunu derece kademesi 1/3 olan başkan yardımcısı maaşı: 12.725 tl

SGK lisans ( 4 yıllık ) mezunu derece kademesi 1/3 olan başkan maaşı: 13.625 tl.

Bu maaşlar Ocak 2020 zamları sonrası oluşan maaşlardır fakat yaklaşık maaşlardır. Çünkü bu maaşlara etki eden bazı faktörler vardır. Biz göreve yeni başlayan bekar bir memur olduğunu düşünerek yazdık. Kişi evli ise, çocuğu varsa, sendika kesintisi varsa, bireysel emeklilik sistemi kesintisi varsa bu ücretlerde değişiklik olacağını belirtmek isteriz.

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER