Subay Maaşları 2021 Yılında Ne Kadar Oldu?

Subay maaşları ne kadar 2021? Doğuda subay maaşları ne kadar 2021? Albay maaşları, yarbay maaşları, teğmen maaşları, üsteğmen maaşları, general maaşları.

Subay Maaşları 2021 Yılında Ne Kadar Oldu?

Subay Maaşları 2021

Subay, orduda profosyonel olarak askerlik mesleğini icra etmek amacıyla eğitilen, yetiştirilen ve görevlendirilen komuta kademesindeki rütbeli personeldir. Uluslararası bir kavram olan subay kavramı yüzyıllardır tüm ordularda kullanılmaktadır. Subaylar en üstü düzeyde komuta kademesine kadar yükselmeye aday asker olup başarılarına göre Yüksek Askeri Şura (YAŞ) tarafından yükseltilmektedir.

Subay Rütbeleri Şu Şekildedir:

 • Asteğmen
 • Teğmen
 • Üsteğmen
 • Yüzbaşı
 • Binbaşı
 • Yarbay
 • Albay
 • Tuğgeneral
 • Tümgeneral
 • Korgeneral
 • Orgeneral

şeklinde sıralanmaktadır. Subaylar 3 yılda bir rütbe atlamakta yani terfi etmektedir. Ancak Milli Savunma Bakanlığı’nın ihtiyaç durumuna ve komuta kademesindeki boşluklara göre bu süre değişmektedir.

Asteğmen Maaşları Ne Kadar 2021?

Asteğmen olarak göre yeni başlayan subay maaşı 2021 yılı itibariyle 7.500 TL seviyesindedir. Yabancı dil tazminatı ve görev tazminatı gibi ek ödemeler maaş haricindedir. Yurt dışına göreve çıkan astsubay maaşı kadar görev için ödeme almaktadır. Ayrınca orduevi ve OYAK (Ordu Yardımlaşma Kurumu) avantajları diğer meslek gruplarından farklı olarak subay özlük hakları arasındadır.

Teğmen Maaşları Ne Kadar 2021?

Asteğmen rütbe atladığı takdirde teğmen olarak orduda devam eder. Teğmen maaşı ve asteğemen maaşı arasında memuriyet kademe ve derece ilerlemesinin yanısıra ek gösterge etkisiyle de fark oluşmaktadır. Teğmen maaşı 2021 ocak  zammı ile birlikte 8.250 TL seviyesindedir. Teğmen maaşı haricinde yurt dışına çıktığında bir maaş daha almakta olup Suriye ve benzeri bölgelerde görevlendirilen teğmen 15 bin TL maaş almaktadır.

Yarbay Maaşları Ne Kadar 2021?

Subay maaşları her rütbede değişmekte olup en fazla arttığı rütbelerden biri yarbay rütbesidir. Yarbay maaşları 2021 yılı itbariyle 12.500 TL seviyesindedir. Yarbay olmak için en az 40 yaşını geçmek ve sürekli olarak iyi sicil notuyla terfi etmek gerekmektedir. Yarbay rütbesine erişen bir subay özlük hakkı olarak makam aracı, yabancı dil tazminatı, OYAK ödemeleri ve terör tazminatı haklarına sahiptir.

Albay Maaşları Ne Kadar 2021?

Albay, general olmadan önce alınabilecek son rütbedir. General rütbesi öncesi albay olan subaylar bir tugayı yönetir ve albay rütbesine ulaşmak oldukça zordur. Albay olduktan sonraki aşamada maaş ve ek ödemeler çok değişmektedir. Albay maaşları 2020 yılında 15.000 TL seviyesindedir. Albay maaşı haricinde terör tazminatı, yurtdışı tazminatı ve görev tazminatı gibi ek ödemeler de almaktadır.

General Maaşları Ne Kadar 2021?

 General rütbesine ulşan  ve aktif olarak görevlerine devam eden subay sayısı her dönem sınırlı olmuştur. Sınırlı sayıda subay arasına giren generaller genellikle emekli olmadan önce kuvvet komutanlığı veya benzeri önemli askeri makamlara gelmiştir. Bu sebeple general rütbesi son derece önemli ve olması zor bir rütbedir.

General maaşları diğer subay maaşlarına göre çok daha fazladır. 2021 general maaşları 20 bin TL olurken bu maaşın haricinde görev tazminatları, terör tazminatı ve operasyon tazminatı da ödenmektedir. Tuğgeneral maaşları, orgeneral maaşları, tümgeneral maaşları, korgeneral maaşları 20 bin TL seviyesinde olup gerek memuriyette en üst derece ve kademe ulaşılması gerekse ek göstergenin daha fazla artmaması nedeniyle general rütbesinde terfi edilse dahi maaş değişmemektedir.

Subay Özlük Hakları Nasıl?

Subay kadrosunda bulunan tüm askeri personeller lojman hakkına sahiptir. Aynı zamanda bulundukları bölgeye ve rütbeye göre 2 bin TL ile 9 bin TL arasında terör tazminatı almaktadır. Bulundukları askeri birlikte yer aldığı konuma bağlı olarak binbaşı ve üstü rütbeli subaylar makam şoförü ve benzeri haklara da sahiptir. Kendileri ve aileleri orduevi ve benzeri ordu mensuplarına ait haklardan yararlanabilmektedir.

Genel itibariyle çıplak maaş haricinde subay özlük hakları ve yan ödemeleri de mevcuttur. Diğer memurlardan farklı olarak çalıştıkları her 5 yıl için bir yıl çalışmış gibi kabul edilir ve buna göre emeklilikleri hesaplanmaktadır. Ayrıca Suriye ve benzeri bölgelerde görevli subaylar 2 kat maaş almaktadır. Ayrıca OYAK tarafından aktif olarak çalışırken maaşlarından yapılan kesintiler emeklilik döneminde subay emekli maaşlarına yansıtılmaktadır. OYAK’tan uygun fiyatlı kredi, Renault marka araçlarda indirimli satın alma gibi hakları da mevcuttur.

Subay emekli ikramiyesi çalıştıkları yıl sayısının beşte biri kadar artırılarak emekli olmadan hemen önceki maaşı ile çarpılarak bulunmaktadır. Ayrıca OYAK’tan gelen tazminatlarla en düşük rütbeden emekli olan subay dahi 2021 itibariyle 500 bin emekli ikramiyesi alabilmektedir.

2021 Yedek Subay Maaşları Ne Kadar Oldu?

Yedek subay, lisans mezunu olan silah altına alınmış kişiler arasından seçilmekte olup 3 aylık silahlı eğitimin ardından toplam 12 aylık bir süreçtir. İlk 3 aylık eğitimde yedek subay maaş almamakta olup 9 aylık süreçte 7.000 TL maaş almaktadır. Eğer Milli Savunma Bakanlığı tarafından personel alım ilanı açılırsa yedek subay olan bir asker hayatına subay olarak devam edebilecektir.

Ülkemiz şartlarında subay maaşları iyi kabul edilecek bir düzeyde olup askerlik zor bir meslek olduğu için genellikle bu yüksek maaşlara rağmen tercih ederken tekrar tekrar düşünülmektedir.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 00:59

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER