Tekel Bayiler Ortalama Ne Kadar Kazanıyor 2022?

Tekel Bayiler Ortalama Ne Kadar Kazanıyor 2022? Tekel Bayi Günlük Ne Kadar Kazanmaktadır? Tekel Bayi Açmak için Gerekli Olan Belgeler ve İzinler, Tekel Bayi Cirosu

Tekel Bayiler Ortalama Ne Kadar Kazanıyor 2022?

Tekel Bayiler Ortalama Ne Kadar Kazanıyor 2022?

Gerekli mercilerden izin ve onay almak şartıyla öncelikli olarak alkol ve tütün ürünleri, bazı gıda mamulleri ve temizlik ürünleri gibi malların satışının yapıldığı alanlar tekel bayi olarak adlandırılır.

Tekel bayiler günümüzde ticarette ve esnaflıkta çok geniş yer kaplamaktadır. Her köşe başında bir tekel bayi görmek mümkün hale gelmiştir. Bu durum işletme açma, girişimci olmak isteyenlerin aklına tekel bayiler ortalama ne kadar kazanıyor gibi soruları getirmektedir. Her köşe başında bir tekel bulunması, sayılarının bu kadar fazla olması rekabet ortamının fazla olduğunu gösterse bile talep artan oranda devam etmektedir. Arz ve talep ilişkisiyle doğru orantıda ilerleyen bu çizgi doğru adımlar atılırsa hep yukarıya doğru kazançlı bir şekilde hareket etmektedir. Buna göre tekel bayi ne kadar kazanır? Sorusuna verilecek en iyi yanıt işletmenin konumuna ve hedef kitlesinin tüketim oranına göre farklılık gösterecektir.

Tekel Bayi Günlük Ne Kadar Kazanmaktadır?

Bir tekel bayinin günlük kazancı bulunduğunuz ilin işlek ve merkezi yerlerinde olması ile daha fazla olabilir. Tekel bayilerin ilk başta satmakta oldukları ürünler sigara ve alkoldür. Son yapılan istatistiklere göre 2020 itibari ile Türkiye’de 20 milyona yakın insan düzenli olarak sigara tüketmektedir. Bir tekel bayi; sigaradan en az %4 ila %6 arasında, alkol satışından ise en az %8 ila %11 arasında kâr payı elde etmektedir. Düz bir hesap ile aylık 50.000 TL ciro yapan bir tekel bayinin 4.000 ila 6.000 TL arasında kar elde ettiğini söyleyebiliriz.

Tekel bayi ne kadar kazanır? Günlük kazanç ne kadar gibi alt başlıklarla soru sorulduğundan bu duruma etki eden faktörler vardır. Bunlardan biri yapılan saat düzenlemeleridir. Ülkemizde tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi son gelen düzenleme ile tekel bayiler en geç saat 22.00'a kadar alkol satışı yapabilmektedir. Bu saatten sonra eğer işletme alkol satışı yaparsa ve bu tespit edilirse tekel bayilere ceza uygulanmaktadır. Bu cezanın bedeli 65 bin ila 320 bin TL arasındadır. Yapılan bu son düzenleme ile beraber yüzlerce tekel bayinin iflas bayrağı açtığı ve dükkânlarını kapattığı da söylenmektedir. Ancak bunlar arasında gerçeklik payı nedir tam olarak bilinmemektedir. Tekel bayi açmak, girişimler için çok parlak bir fikir olarak görülse de bu işe atılmadan önce gerekli ve son derece dikkatli fizibilite çalışması yapılmalıdır.

Tekel Bayi Açma Fikri

Her şeyde olduğu gibi bir tekel bayi sahibi olmak için en az 80 bin TL ila 150 bin TL arasında sermayeniz olması gerekmektedir. Satılması planlanan ürünlerinin temini için tedarikçilere ödemeniz gereken maddi kısım haricinde iş yeri demirbaşları ve ruhsat işlemleri içinde ayrı bir bütçeye sahip olmalısınız. Tekel bayi içerisinde alkol dolapları, gıda rafları, meşrubat dolapları, yazar kasa, pos cihazı, güvenlik ve kamera sistemleri, tabela ve dekorasyon masraflarının tamamına ayıracak bir sermayeniz olduktan sonra kar elde edebilirsiniz. Peki, tüm bunları yapacak maddi bir gücünüz varsa tekel bayi açmak için neler yapmalısınız?

Tekel Bayi Açmak için Gerekli Olan Belgeler ve İzinler

Bir tekel işletmesi açmak için sermayeniz olsa dahi resmi işlemleri tamamlamadan asla yasal olarak faaliyete geçemezsiniz. Tekel bayinin sahibi olmak ve faaliyete geçebilmek için ilk başta vergi dairesine açılışı bildirmeniz gerekmektedir. Muhasebeciniz tarafından vergi mükellefiyetinizin tesisini tamamladıktan sonra istenen evraklarla birlikte belediyeye başvuru yapmalısınız. Buradan iş yeri ruhsatı almalı daha sonra tütün ve alkol satışı yapabilmek için TAPDK ruhsatı başvurunuzu yapmalısınız. Ruhsat almak için ödenen harç ve ücretler belediyelere göre farklılık gösterebilir. Tekel bayi açmak, ülkemizde ortalama 1.500 ila 3.000 TL arasında bir ruhsat harcı ödeneceğini bilmenizde fayda vardır. Açılış esnasında sizden istenen evraklar ise şöyledir;

  • İş yeri açma ve çalışma için ruhsat başvuru formu doldurmak
  • Tapu ve kira sözleşmesi
  • Vergi levhası
  • Bakkallar odası oda kayıt evrakı
  • Esnaf ve sanatkârlar odası sicil tasdiknamesi
  • Faaliyet gösterge belgesi
  • İtfaiye raporu
  • Numarataj
  • İş yeri açacak kişinin kimlik fotokopisi

Tekel bayi açmak için istenilen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde belediyeye teslim ettikten sonra zabıtalar dükkânı keşif ve kontrol için gelecektir. Teftiş ve kontrol olumlu geçerse kısa sürede onay alırsınız ve ruhsat işlemleriniz bir hafta içerisinde tamamlanmış olur. Yalnız faaliyete geçmeden tekeller için ayrıca istenen TAPDK ruhsatı da almış olmanız gerekir. Bunun için belediye tarafından iş yeri ruhsatı aldıktan sonra ruhsatın bir fotokopisi ile Tarım ve Orman Müdürlüğüne giderek bir ruhsat harcı daha ödemeniz gerekmektedir. Bu işlemleri de tamamladıktan sonra alkol ve tütün satışı yapmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın yukarıda bahsi geçen yasal işlemleri tamamlamadan alkol ve sigara satışı yapmamalısınız. Bu durumun tespit edilmesi sizi ciddi mana da para ve hapis cezasına sürükleyebilir.

Tekel bayiler sahiplerine ciddi oranda kâr elde ettirmektedir. Çünkü bu alanlarda günlük ciro oldukça fazladır. Yüksek ciro eşittir aylık kar oranı diyebiliriz.

Tekel Bayi Cirosu

Tekel bayi ne kadar kazanır? Sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Her bayinin cirosu farklı olabilmektedir. Ancak bu işte küçük bir pay elde etmiş olmak için en az günlük 3 bin TL ciro yapmış olmanız gerekmektedir. Aksi durumunda kar elde etmemenin yanı sıra işletmede zarara girecektir. Bu tarz işletmelerde genel olarak günlük cirolar 5 ila 6 bin TL civarında başlar ve dükkânın konumu, bölgenin uğrak bir nokta olması bu ciro oranını arttırır. Başarılı olan bir tekel bayi en az 15 bin ciroyu yakalayabilmektedir.

Tekel Bayi Kar Marjı

Tekel bayilerde brüt olan kar payları ya da kâr marjı %10 ila 15 arasında değişmektedir. Ancak altını çizmekte fayda vardır ki bu net değil brüttür. Eğer sadece sigara ve alkol satışı yapıyorsanız kâr marjınızı %10 olarak hesaplayabilirsiniz. Gıda satışınız da varsa ve bu oran iyi denilecek aralıkta ise %15, çok daha büyük rakamlar varsa %18 ila 19 arasında bir hesap yapabilirsiniz.

Tekel bayi net kâr marjı, işletmeden işletmeye farklılık göstermektedir. Peki, tekel bayilerin gider durumları ne kadardır? Tekel bayilerde en büyük gider noktasında ilk sırada kira yer almaktadır. Kirası yüksek olan bir dükkânın genelde kâr marjı da düşük olmaktadır. İkinci sırada ise faturalar, vergi, personel gideri, temel şirket giderleri (muhasebe, vergi, damga, pusula) ve stopaj vergisi yer almaktadır. Ancak bu durumlar da her işletmeye göre farklı olmaktadır.

Tekel bayiler normal şartlar altında ortalama bir hesapla aylık ne kadar kar getireceği, kâr payına ve giderlerine göre değişen işletmeler olarak bilinir. Tekel bayi ne kadar kazandırır? Sorusunu tüm bu etmenler göz önünde bulundurularak tahmin edebilirsiniz. Yukarıda ele alındığı üzere bulunduğunuz il, dükkân çevresinde tekel bayiye bakış açısı, civarda en yakın bayinin nerede olduğu, dükkân büyüklüğü, giderleri ve satacağınız ürünleri temel alarak kabaca hesaplar yapıp bu alanda bir iş yeri açmaya karar verebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızdan da bizleri takip edebilirsiniz.

Twitter: twitter.com/hepsinibilio

İnstagram: instagram.com/hepsinibilio

Facebook: facebook.com/hepsinibilio

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2022, 23:23

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER