Tekniker Maaşları 2020 Yılında Kaç TL Oldu?

Güncel tekniker maaşları 2020 itibariyle kaç TL oldu? Tekniker ve teknisyen farkı nelerdir? Kamuda sözleşmeli tekniker maaşları ne kadar?

Tekniker Maaşları 2020 Yılında Kaç TL Oldu?

Tekniker ön lisans diğer deyişle iki yıllık yüksekokul mezunu teknik alanlarda çalışan personele verilen ünvandır. Teknisyen ise meslek lisesi mezunu olup yüksekokul mezunu olmayan personellere verilen ünvandır. Yapılan iş değişmemekle birlikte yükselme ve meslek alanına hakimiyet açısından yüksekokul mezunu avantajlı konumdadır.

Tekniker maaşları 2020 Yılında Kaç TL Oldu?

Tekniker maaşları da diğer tüm mesleklerin maaşları gibi ikiye ayrılarak incelenmelidir. Kamuda çalışan tekniker maaşları ve özel sektörde çalışan tekniker maaşları biçiminde iki başlıkta inceleyeceğiz. Kamuda çalışan bekar tekniker maaşı 2020 ocak itibariyle 4.080 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakama asgari geçim indirimi, evlilik, eş ve çocuk yardımı, dil tazminatı dahil değildir. Tüm bu ek ödemeler eklendiğinde ise 2020 yılı için toplam 4.300 TL’yi aşmayacaktır.

Özel Sektörde Çalışan Tekniker Maaşları 2020

Mezun olduğunuz okul, iş tecrübeniz, yabancı dil seviyeniz özel sektörde maaş seviyenizin belirlenmesinde etkilidir. Eğer yüksekokuldan yeni mezun olmuş yabancı dili olmayan, staj ve benzeri tecrübeleri olmayan tekniker asgari ücretler işe başlayacaktır. Ancak aynı şirkette çalışma süreniz uzun vadede sizin maaşlarınızı ve şartlarınızı iyileştirecektir. Örneğin bir şirkette 5 yıl çalışan tekniker maaşı 2020 yılı için en az 3.000 TL ve üzerinde oalcaktır.

Diğer taraftan teknikerler Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile mühendis olabilmekte ve daha fazla maaş almaktadır. Ancak teknikerler mühendislere göre daha kolay iş bulduğundan bir çok tekniker iş sahibi olmadan ve pozisyonunu garantiye almadan mühendisliğe tamamlamamaktadır.

Tekniker Ne İş Yapar?

Çalışılan alana göre değişmekle birlikte tekniker işçinin üstü mühendisin altı olup aradaki ilişkiyi ve koordinasyonu sağlar. Hem iş planlama becerisi mevcut olup hem de teknik kabiliyeti olduğundan sahada ve ofiste söz sahibidir. Tekniker inşaat, sağlık, tarım, gıda gibi uygulama ve teorinin birleştiği teknik alanlarda istihdam edilmektedir.

En Çok Atanan Tekniker Hangi Alandan

Yıldan yıla değişmekle birlikte en çok atanan tekniker veya en kolay iş bulan tekniker alanları aşağıda sıralanmıştır.

Anestezi teknikeri

Ziraat teknikeri

Acil Tıp Teknikeri

İnşaat teknikeri

Sivil savunma ve itfaiye teknikeri

Fizik tedavi teknikeri

Paramedik

Harita Kadastro teknikeri

Çevre sağlığı teknikeri

Gıda teknikeri

Yıldan yıla ihtiyaca göre kamu alım sayıları ve özel sektör iş ilanı sayısı değişmektedir. Ancak tekniker alımları ve tekniker maaşları 2020 yılında bu şekildedir. Hepsinilio.com ekibine soru yöneltmek için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 21:06

Mehmet Güntürk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER