Türkiye’nin En Çok Kazanan Avukatları 2020 Listesi

Türkiye'nin en çok kazanan avukatı ne kadar kazanıyor? En çok kazanan avukatlar 2020 listesi. En çok kazanan avukatlar kim? Gönenç Gürkaynak ne kadar kazanıyor?

Türkiye’nin En Çok Kazanan Avukatları 2020 Listesi

Türkiye'nin En Çok Kazanan Avukatları 2020

Türkiye’de yüzlerce hukuk fakültesi her yıl on binlerce mezun veriyor. Barolarda her yıl binlerce hukuk fakültesi mezunu avukatlık stajı başlatıyor. Avukatlar arasındaki rekebet kıyasıya artarken Türkiye’nin en çok kazanan avukatları kimler? En çok kazanan avukatlar listesi 2020 yılında nasıl değişti anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle hukuk fakültesi tercih etmek isteyenleri uyaralım her avukat bu kadar yüksek kazanmadığı gibi avukatlık mesleği yapması oldukça zor ve teknik bilgi gerektiren bir alandır. Emeğinizi ucuza arz etmek zorunda kalmak sizin için yıpratıcı olacaktır. Bu nedenle tercih etmeden evvel mutlaka iyi düşünmelisiniz. Ancak tercih etmekte kararlıysanız Türkiye’nin en çok kazanan avukatları listesi sizi hedeflerinize ulaşmak açısından gaza getirip fayda sağlayabilir.

 1. Gönenç Gürkaynak

Türkiye’nin açık ara farkla en fazla kazanan avukatı 2020 yılında da Gönenç Gürkaynak. Sadece Türkiye’de değil Dünya’nın 3 ülkesinde avukatlık yapmaya devam eden Gürkaynak, ağırlıklı olarak rekbet hukuk ve bilişim hukuku alanlarında çalışıyor. Gönenç Gürkaynak tarafından kurulan, İstanbul merkezli, ELİG olarak bilinen büronun güncel adı Gürkaynak avukat oratklığı olarak değiştirilmiştir.

Vergi rekortmenleri listesinde yıllardır istikrarlı bir biçimde yer alan Gönenç Gürkaynak 30 milyon TL vergi vermiş olup 150 milyon TL kar etmiştir. Toplam 120 civarında çalışanı olan bir hukuk bürosunun bu civarda kar edebilmesi için tahmini 200 milyon TL üstü bir ciro yaptığını söylemek yanlış olmayacaktır. Google, Amazon, Twitter gibi şirketlerin vekili olmasından dolayı uzun yıllar en çok kazanan avukat ünvanını kimseye bırakacağa benzemiyor.

 1. Serdar Paksoy

Serdar Paksoy tarafından kurulan Paksoy Attorney Partnership uluslararası bağlantıları olan legal 500 ve benzeri listelerde yer alan tanınmış bir hukuk bürosudur. İstanbul merkezli, hukuk bürosunda 90 civarında personel çalışmakta olup 75 milyon TL civarında kar ettiği tahmin edilmektedir.

 1. İsmail Esin

Avukat İsmail Esin tarafından kurulan Esin Attorney Partnership, İstanbul merkezli uluslararası bir hukuk bürosudur. Çalışan sayısı tam bilinmemekle birlikte 50 üstü personeli olduğu bilinmektedir. Büronun yıllık karı 80 milyon civarında olup uluslararası tanınmış avukatlara sahip güçlü bir hukuk firması olduğu herkesçe kabul edilmektedir.

 1. Ahmed Pekin

Pekin & Pekin hukuk bürosunun kurucu ortağı olup listenin en eski üyelerindendir. 1971 doğumlu olup işlerinin oğlu Fethi Pekin ile birlikte yönetmeye devam etmektedir. Uzun bir dönem en çok kazanan avukat ünvanını kimselere bırakmamıştır. Ahmed Pekin’in yıllık kazancı tahminen 50 milyon – 55 milyon TL civarındadır.

 1. Salih Tunç Lokmanhekim
 2. Hakan Yazıcı
 3. Atilla Kağan Duraklıoğlu
 4. Bora Terzioğlu
 5. Yılmaz Aslan
 6. Bahadır Kalaycı
 7. Mustafa Cerrahoğlu
 8. Mehmet Gün

Ortalama yıllık 10 milyon TL ve üstü kazanan avukatlar 2020 listesi bu şekildedir. Elbette tüm bürolar gelir seviyesini ve ne kadar kazandığını açıklamak zorunda değildir. Bu nedenle İstanbul Ankara ve İzmi haricinde en çok kazanan avukatlar listesine giremeyen ancak faaliyet alanına göre iyi gelir elde eden başkaca büyük hukuk büroları da mevcuttur. Ancak en çok kazanan 50 avukat ve en çok kazan 100 avukat gibi bir listenin yapılması tüm hukuk bürolarının gelirleri bilinmediği için kanımızca sağlıklı değildir.

Avukatlık,  son yıllarda güçlü bir değişimin içine girmiştir. Hızla artan rekabete karşı koyabilmek amacıyal avukatlar güçlü hukuk firmaları ile ortaklık ilişkisi ile çalışmaya başlamış Dentons, Baker McKenzie, Latham & Watkins LLP benzeri global hukuk firmaları ülkemize girmiştir.

En Çok Kazandıran Hukuk Dalı Hangisi?

Avukatlık yapma düşüncesine sahip herkesin aklında en çok hangi hukuk alanında para kazanırım sorusu vardır. Yukarıdaki listeyi incelediğimizde özel hukuk alanlarında çalışan avukatların nispeten iyi gelirler elde ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

İyi kazandıran başlıca hukuk alanları şirketler hukuku, sigorta hukuku, tahkim, rekabet hukuku, enerji hukuku olarak sayılmaktadır. Avukatlık yapmak amacıyla seçeceğiniz alanda yüksek ücretli davaların olmasının yanı sıra rekebet miktarının düşük olması da fayda sağlayacaktır.

Çok kazanan veya en tanınmış avukatların biyografilerini incelediğimizde tamamının akademik anlamda üretken olduğunu ve akademik kariyer sahibi olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Dolayısıyla iyi bir avukat olabilmek ve tanınmak için akademik çalışmalar yapmak önünüzü açacaktır. Yabancı dil bilmek, iyi diksiyona ve giyim tarzına sahip olmak gibi şartları ise sanırım herkes biliyordur. 

Ortalama avukat gelirlerini buradan öğrenebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2020, 13:45

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER