Uzay Mühendisliği Maaşları 2020?

Uzay Mühendisliği Maaşları 2020? Uzay Mühendisliği Bölümü Nedir? Uzay Mühendisliğinin Amacı Nedir? Uzay Mühendisi Mezunlarının Kazandıkları Unvan Nedir? Uzay Mühendisi Olmak İçin Gereken Özellikler nelerdir? Uzay Mühendisleri Çalışma Ortamı ve Koşulları Nasıldır?

Uzay Mühendisliği Maaşları 2020?

Uzay, geçmişte filmlerde izlediğimiz ve hayal kurduğumuz bir sonsuzluk gibi görünse dahi şimdiki zamanda yapılan çalışmalar ve araştırmalar neticesinde uzay madenciliğini hatta uzay turizmini yaşar hala geldik. Önümüzdeki yıllarda başka gezegenlerde yaşamaya bile başlayacak olan insanlar bu disiplin altında araştırmalarına ve çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedirler. Bu yeni mühendislik dalının özelliklerini, nedir, ne iş yapar, kazançları nasıl olmaktadır, iş şartları vs. gibi soruları biz sizlere derledik gelin birlikte göz gezdirelim.

Uzay Mühendisliği Bölümü Nedir?

Uzay mühendisliği nedir, uzay mühendisliği ülkemizde gelişen yeni mesleklerden bir tanesidir. Dünyadan uzaya gönderilmekte olan tüm araç ve ekipmanların bakımını yapan kişiye ise Uzay Mühendisi denmektedir. Bunun dışında uzay araçlarının projesini çizen ve gerekli portatif ile oluşturan şahsa denmektedir. Uzay mühendisliği bölümü çok yönlü bir bilim dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzay mühendisliği programının genel ilk amacı uzay bilimleri alanına yönelik çalışmalar yapmak ve uzay teknolojisini geliştirmektir. 4 yıllık lisans bölümü olan uzay mühendisliğinden mezun olan bireylere ise Uzay Mühendisi unvanı verilmektedir. Bu Mühendislerin görevleri uzay ile alakalı tüm araçların tasarım ve bakımını yaparlar. Bunların dışında teknolojinin getirdiği yenilikleri takip eder ve farklı fikirlerin üretilmesini sağlarlar.

Uzay Mühendisliğinin Amacı Nedir?

Uzay mühendisliğinin amacı nedir, uzay bilimleri ve uzay teknolojisi alanında eğitim ve araştırmalar yapmaktadırlar.

Uzay Mühendisi Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

Uzay Mühendisi Mezunlarının Kazandıkları Unvan Nedir?

Uzay mühendisi mezunlarının kazandıkları unvan nedir, Uzay mühendisi bölümünü bitirenlere Uzay Mühendisi unvanı verilmektedir. Şahıslar, hava ve uzay araçlarının tasarımı ve yapımı ve uzay araçlarının gönderilmesini, araçların yerden izlenilmesi ve haberleşmesi işlemlerini yapmakla görevlidirler.

Uzay Mühendisi Olmak İçin Gereken Özellikler nelerdir?

Uzay mühendisi olmak için gereken özellikler nelerdir, uzay mühendisi olmak isteyen bireylerin;

 • İnce ayrıntıları görebilme yeteneğine sahip olması gerekmektedir,
 • Yoğun dikkat edebilmesi gerekmektedir,
 • Görme duyusu ve belleği iyi olması gerekmektedir,
 • Matematik, fen bilimleri özellikle fizik ve astronomi alanında başarılı ve istekli olması gerekmektedir,
 • Bilime meraklı ve araştırmacı kimliği olması gerekmektedir,
 • Yeniliklere ve değişimlere her zaman açık olması gerekmektedir.

Uzay Mühendisi Maaşları 2020?

Ülkemizde uzay mühendisi olmak isteyen birey sayısı günden güne artmaktadır ve geleceğin iyi mesleklerinden biri olmaktadır Uzay Mühendisliği. Uzay mühendisleri özel sektör veya kamu kurumlarında istihdam edebilirler. Ülkemizde ise özel sektör ve kamuda çalışan uzay mühendislerinin maaşları yaklaşık olarak birbirine yakın olmaktadır. Özel sektörde ve kamuda istihdam eden uzay mühendislerinin ortalama maaşları 5 bin TL ile 6 bin TL arasında değişmektedir. Yurt dışındaki kurumlarda istihdam eden Uzay Mühendislerinin maaşları dolar ve Euro üzerinden verildiği için maaşları yüksek tutarlarda olmaktadır diyebiliriz.

DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği Taban Puanları?

Devlette Uzay Mühendisi Maaşları 2020?

Devlette Uzay Mühendisi Maaşları 2020, devlet kurumlarında çalışan uzay mühendisi maaşı en düşük olarak 4 bin civarında olmaktadır. Fakat çalıştıkları pozisyon, uzman oldukları alan ve tecrübeyle beraber 5 bin 6 bin TL civarlarına yükselmektedir maaşları.

Türk hava yolları, savunma sanayii, TAI, HAVELSAN, TUSAŞ, ASELSAN, ROKETSAN gibi kurumlarda istihdam edebilirler.

Özelde Uzay Mühendisi Maaşları 2020?

Özelde Uzay Mühendisi Maaşları 2020, özelde uzay mühendislerinin istihdam alanı geniş olmasa dahi iş bulamama anlamına gelmemektedir. Bireyin eğitimi, bilgisi ve tecrübesine göre maaşı değişkendir. Yeni başlayan uzay mühendisi maaşları 3 ile 4 bin TL arasında olmakla beraber kariyerli uzay mühendisi maaşları ise 5-6 bin TL arasında olmaktadır.

Azur aviation, borusan, ST mühendislik, nordwind technic gibi kurumlarda çalışmaktadırlar.

Uzay Mühendisliği Yurt Dışı Maaşları Ne Kadar?

Uzay Mühendisliği Yurt Dışı Maaşları Ne Kadar, uzay mühendisleri kariyerlerine yurt dışında devam etmek isterlerse alacakları en düşük maaş yılda 65 bin dolar civarında olmaktadır. Fakat kurumlar bu maaşla başlatmaları için aradıkları özellikleri aşağıdaki gibidir.

İyi derece dil eğitimi olması, çözüm odaklı ve uzman olması gerekmektedir.

Uzay Mühendisleri Çalışma Ortamı ve Koşulları Nasıldır?

Uzay mühendisleri çalışma ortamı ve koşulları nasıldır, uzay mühendisleri uydu yer istasyonlarında, uzay ve bilgi teknolojileri laboratuvarlarında, akademide sivil, asker kuruluşlarında, uzay teknolojisinin ihtiyacı olan ortamlarda istihdam etmektedirler. Çoğunlukla sayısal verilerle çalışırlar.

Uzay Mühendisi Bölümü Mezunları Nerelerde Çalışırlar?

Uzay mühendisi bölümü mezunları nerelerde çalışırlar, uzay mühendisleri yurt içi ve yurt dışında hizmet veren ve hava-uzay çalışmaları ile uğraşan şirket ve bilişim sektöründe araştırma merkezlerinde istihdam şansı yakalarlar. Örnek vermek istersek şu şekilde yazabiliriz;

 • KALETRON,
 • KALE-ALTINAY,
 • TÜBİTAK,
 • TAI,
 • TUSAŞ,
 • Hava İkmal Bakım Merkezleri,
 • Otomotiv Firmalarında,
 • INTA DELTA Aerospace,
 • HAVELSAN,
 • ROKETSAN,
 • ASELSAN,
 • İTÜ-UHUZAM,
 • DATACORE,
 • ELIAR,
 • TEKFEN,
 • NETAŞ,
 • THY,
 • TEİ,

Gibi devlet ve özel sektörde ağırlıklı olarak istihdam etmektedirler. Burada bahsettiğimiz kamu devlet ve kuruluşlarında istihdam edebilmek için mezunlardan KPSS sınavında başarı göstermeleri beklenmektedir. Ve ardından mülakatla beraber işe başlanmaları istenir.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2020, 20:18

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER