Uzman çavuş maaşları 2020

Uzman çavuş maaşları 2020 ne kadar? Uzman çavuşlar ne kadar maaş alıyor 2020? Suriyede görev yapan uzman çavuş maaşları 2020

Uzman çavuş maaşları 2020

Türk Silahlı Kuvvetlerinin bünyesinde birçok rütbeli asker vardır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin içerisinde bulunan rütbelerden birisi de uzman çavuşluktur. Yazımızda uzman çavuşların maaşlarını ele alacağız. Ülkemizde on binlerce uzman çavuş bulunmaktadır. Bir o kadar da uzman çavuş olmak isteyen aday vardır. Uzman çavuş olmak isteyen adaylar uzman çavuş maaşlarının ne kadar olduğunu da merak etmektedirler. 2020 yılı uzman çavuş maaşlarının ne kadar olduğunu, Suriyede görev yapan uzman çavuşlar ne kadar maaş alır 2020 merak edenler için açıkladık.

Uzman çavuşlar hakkında genel bilgiler

Uzman çavuşlar TSK da çok önemli bir yere sahiptir. TSK da en çok personel sayısı uzman çavuşlarındır. Genel adı uzman erbaş olmakla birlikte uzman onbaşı da denilebilir. Komando olarak görev yapabilmekle birlikte Bordo bereli olma imkanları da mevcuttur. Uzman çavuş olmak isteyenleri ortaokul veya lise mezunu diploması olması gerekir. Uzman çavuşlar zor şartlar altında görevlerini yürütmekle birlikte yeri geldiğinde gözlerini kırpmadan can verir şehit olur. Zaten askeriyenin içerisinde en çok şehit veren rütbe de uzman çavuşluktur. Fakat ne yazık ki o kadar şehit vermesine rağmen değeri en az bilinen de yine uzman çavuşlardır. Subay ve astsubaylara beylik tabancası verilirken uzman çavuşlara göreve başladıktan 1 yıl sonra verilmektedir. İzin konusunda yeri gelir kendi düğünü için bile izin alamayabilir. Türk Silahlı Kuvvetleri tarihindeki ilk sözleşmeli askerler yine uzman çavuşlardır. Dağlarda ailesi ve sevdiklerini uzaklarda bırakıp Türk milletinin güvenliğini sağlamak için gezerler. Tüm bunlara rağmen gözünü kırpmadan bu vatan için canlarını verirler. Sözleşmeleri ise 2 den az 5 den fazla olmayacak şekilde yapılmaktadır.

Uzman çavuş maaşları 2020

Diğer mesleklerde olduğu gibi uzman çavuşlukta da maaş merak ediliyor. Özellikle 2020 yılı uzman çavuş maaşları uzman çavuş olmak isteyenler tarafından merak edilmektedir. Uzman çavuşların maaşları bazı faktörlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu faktörlerden dolayı uzman çavuş maaşları 2020 değişiklik göstermektedir. Bu faktörler kıdemi, görev yaptığı yere, tazminatına, evli olup olmadığı, çocuklu olup olmadığına göre çeşitlilik göstermektedir. Göreve yeni alınan bekar bir uzman çavuşu baz alırsak batıda görev yapan uzman çavuş maaşı 2020 yılında yaklaşık 4.757 tl dir. Doğuda çalışan bir uzman çavuşun maaşına ise görev tazminatı eklendiği için maaşı yaklaşık 7.500 tl olmaktadır. Kıbrısta görev yapan uzman çavuş ise ekstra ücret almaktadır.

Suriyede görev yapan uzman çavuş maaşları 2020                                                   

Yukarda uzman çavuşların yaklaşık maaşlarını belirttik. Peki Suriyede görev yapan uzman çavuş ne kadar maaş alıyor 2020? Askerimizin Suriyede olduğu şu günlerde Suriyede görev yapan uzman çavuşları maaşları ne kadar olduğu merak konusudur. Suriyede görev yapan uzman çavuşların maaşlarına oradaki gün başı 50 dolar fazladan eklenmektedir. Bu da aylık 14 15 bin tl civarı toplam maaş etmektedir. Bu ek tazminat yurt dışı tazminatı olarak geçmektedir. Afganistan, Kıbrıs gibi yerlerde de bu şekilde maaş alınmaktadır.

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER