Vergi Müfettiş Yardımcısı Maaşları 2020

Vergi müfettiş yardımcısı maaşları 2020 yılında kaç TL oldu? VMY maaşları ne kadar? VMY nasıl olunur? VMY ne iş yapar?

Vergi Müfettiş Yardımcısı Maaşları 2020

VMY Nedir? VMY Ne İş Yapar?

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde bulunan vergi teftiş kurulu vergi kayıp ve kaçaklarını önlemek amacıyla vergi müfettiş yardımcısı ve vergi müfettişi istihdam etmektedir. Vergi müfettiş yardımcılığı (VMY) geçici bir ünvan olup eğitim ve işin bir arada yürüdüğü bir süreçtir. Birlikte çalıştığınız vergi müfettişi veya vergi baş müfettişi üstad olarak adlandırılmakta olup sizi eğitmekle görevlidir. Diğer taraftan  VMY, üstadının talimatlarına uymak, verdiği görevleri yerine getirmek zorundadır.

Vergi müfettişleri görevli oldukları bölgede vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişileri denetlemek, defter kontrolü, inceleme ve uzlaşma işlemlerini yapmakla görevlidir. Bu görevleri yaparken genellikle birlikte çalıştığı üstadı veya yanında çalışan vergi müfettiş yardımcısı vardır. Bağlı oldukları vergi dairesi vergi müfetiş yardımcısının tercih ve başarısına göre belli olmaktadır. Eğer gerekli başarıyı gösterebilirse büyük mükellefler vergi dairsine girip vergi mevzuatını en ince ayrıntısına kadar öğrenip geniş bir çevreye sahip olabilir.

VMY Nasıl Olunur?

Vergi müfettiş yardımcısı olmak için iktisat, işletme, maliye gibi İİBF bölümleri veya hukuk fakültesi mezunu olmak gerekmektedir. Bu bölümlerin birinden mezun KPSS’den vmy yazılı sınavına girecek puanı alan 35 yaşını doldurmamış herkes vmy yazılı sınavına girme hakkına sahiptir. Ancak kontenjanın 20 katı kadar adayın sınava girme hakkı mevcuttur.  Dolayısıyla KPSS’den yüksek puan almanız sınava girebilme olanağınızı artıracaktır.

Vergi müfettiş yardımcılığı yazılı sınavı klasik sorulardan oluşmakta olup yazılı sınav sorularına buradan erişebilirsiniz.  Hemen her sınavda benzer sorular sorulmakta olup çıkmış soruları analiz eden bir kaynaktan incelemenizi öneririz. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar mülakata kalır ve mülakatta başarı elde edenler VMY olarak eğitime başlamaktadır.

VMY Eğitimi Kaç Ay Sürer?

 Tam olarak bir standardı bulunmamakla birlikte 6 ay ile 10 ay arasında vergi müfettiş yardımcılığı eğitimi sürmektedir. Eğitim sürecinde yalnızca 1.000 TL gibi bir ödeme alınmakta olup bu süreçte maaş ödemesi yapılmamaktadır. Eğitim sürecinin ardından vergi müfettiş yardımcılığı yaklaşık 3 sene sonra yetki yeterlilik sınavına girmektedir. Bu sınavın akabinde ise vergi müfettişliğine atanmaları gerekmetekdir.

Vergi Müfettiş Yardımcısı Maaşı 2020

Vergi müfettiş yardımcısı maaşı 2020 ocak zammı sonrası 6.000 TL seviyesindedir. Bu maaşa yabancı dil tazminatı, asgari geçim indirimi, eş ve çocuk yardımı dahil değildir. VMY maaşları haricinde ek bir ödeme yapılması mümkün değildir. Eğer yetki yeterlilik sınavında başarılı olamazsa ünvanı elinden alınır ve Hazine ve Maliye Bakanlığı düz memurluk kadrosu teklif edilir.

Vergi Müfettiş Maaşı 2020

Yetki yeterlilik sınavında başarılı olup yetkili makamın emriyle vergi müfettişliğine atama yapılmaktadır. Yani atanan vergi müfettişi maaşı 2020 için 7.250 TL olarak belirlenmiştir. Yine yukarıda belirttiğimiz kalemler dahil edilmemiştir. En üst derece ve en üst kademe vergi müfettiş yardımcısı maaşı 2020 için 9.200 TL seviyesindedir.

Belirli bir süre meslekte çalışan kişiler edindikleri bilgi, birikim ve vergi hukuku tecrübesi ile danışmanlık firmaları tarafından istihdam edilmektedir. Ancak şunu belirtmekte fayda var maliye personelini yetiştirirken üstadlık sistemini kullanmaktadır. Bu sistem içerisinde oldukça katı bir hiyerarşi bulunmakta ve herkesin prensiplerine uyabilecek bir sistem değildir. Dolayısıyla meslek tercihinde göz önüne almanızı öneririz.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 22:31

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER