Veteriner Hekim Maaşları 2020

Sözleşmeli veteriner hekim maaşları 2020 yılında ne kadar? Veteriner hekim 2020 maaşları ne kadar? Veteriner hekim nedir? Veteriner hekim ne iş yapar?

Veteriner Hekim Maaşları 2020

Ülkemizde bulunan çeşitli meslek dallarından bir tanesi de veteriner hekimlik mesleğidir. Daha önce bir çok meslek grubu maaşları hakkında bilgiler verdik. Bu yazımızda ise veteriner hekimlerinin maaşlarını ele alacağız. Ülkemiz insanlarının çoğunluğu meslek seçimi yaparken sevdiği ve istediği meslek dalından ziyade seçeceği mesleğin çalışma şartları ve maaşını daha çok düşünmektedir. Bir meslek hakkında en çok merak edilen şey maaşıdır. Merak edilen meslek maaşları arasında 2020 veteriner hekim maaşları da yer almaktadır. Veteriner hekim nedir? Devlette yani kamu sektöründe veteriner hekim maaşları 2020 ne kadar? Özelde veteriner hekim maaşları ne kadar? Sözleşmeli veteriner hekim maaşları ne kadar? Veteriner hekim hakkında bilgiler ve 2020 veteriner hekim maaşlarını merak ediyorsanız yazımız tam da size göre.

Veteriner hekim nedir? Kimdir Nasıl olunur?

Kısaca veteriner hekim nedir? Veteriner hekim üniversitelerin veteriner hekimlik bölümlerinden başarı ile mezun olan kişilere veteriner hekim denir. Veteriner hekim olmak için veterinerlik bölümü okumanız ve mezun olup diploma almanız şarttır. Uzun olarak açıklayacak olursak veteriner hekim hem hayvan sağlığı ile hem de dolaylı olarak insan sağlığı ile ilgilenen bir bilim insanı da diyebiliriz. Hem hayvanların sağlığı ile hem de insan sağlığı ile nasıl ilgileniyor derseniz çünkü sağlıklı hayvan ürünleri sağlıklı insan nesilleri oluşmasını sağlar diyebiliriz. Bunu açıklayıcı bir örnek verecek olursak sağlıklı tavuğun sağlıklı yumurtası olur, sağlıklı ineğin sağlıklı sütü olur, sağlıklı keçinin sağlıklı peyniri olur dolayası ile sağlıklı hayvan gıdaları insanların daha sağlıklı bir yaşam sahibi olmasını sağlar.

Veteriner hekim olmak için üniversitelerin veteriner hekimlik bölümünden mezun olunması gerekir. Veteriner hekimliği bölümü 5 yıllık bir bölümdür. 5 yılın ilk 4 yılı normal eğitim alınır. Son yılda ise daha çok pratik ağırlıklı eğitim verilir. Türkiye’de 2020 veteriner hekimlik bölümü sayısı ise 32 tanedir.

Veteriner hekim maaşları 2020

Veteriner hekim maaşları en çok aranan ve merak edilen konulardan biridir. Veteriner 2020 ne kadar kazanır? Veteriner hekimler çok kazanır. Özellikle iyi bir veteriner hekimseniz çok iyi maaşlar kazanmanız zor değildir.

Veteriner hekimlik fakültesinden mezun olduktan sonra yani veteriner hekim unvanına sahip olduktan sonra çalışabilecek bir çok alanı vardır. Örneğin veteriner hekimler mezun olduktan sonra bir veteriner kliniği açabilirler. Diğer seçenek ise büyük çiftliklerde çalışma imkanıdır. Kanatlı hayvan çiftliklerinde çalışabilirler. Balık çiftliklerinde de veteriner hekim olarak görev yapılabilir. Bir diğer çalışma alanı ise ilaç sektörüdür. Veteriner hekimler ilaç sektöründe de çalışabilirler. Devlete bağlı olarak veteriner hekimlik yapabilirsiniz.

Büyükbaş çiftlikte çalışan 2020 veteriner hekim maaşları: Çiftlikte çalışan bir veteriner hekim 5.000 – 6.000 tl arası bir maaş alır.

Kanatlı hayvan ( tavuk ) çiftliklerinde çalışan veteriner hekim 2020 maaşları: Kanatlı hayvan çiftliklerinde çalışan veteriner hekimler maaşı biraz daha azdır. Kanatlı hayvan çiftliklerinde çalışan veteriner hekim 2.500 – 3.000 tl civarı bir maaş alır. Burada çok fazla emek harcadıktan sonra ilerleyebiliyorsunuz ya da kendinize kanatlı veteriner kliniği kurup çiftliklere gidip tedavi edebilirsiniz. Böyle bir seçenek de bulunmaktadır.

Balık çiftliklerinde çalışan veteriner hekim 2020 maaşları: Balık çiftliği veteriner hekimliği yeni bir sektördür. Artık balık çiftliklerinde veteriner hekim bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır. Balık çiftliklerinde verilen 2020 maaş veteriner hekimleri odasının belirlediği miktarda olmaktadır. Bu miktar ilden ile değişiklik gösterebilmektedir. Ortalama olarak balık çiftliklerinde çalışan bir veteriner hekim 5.400 tl civarı bir maaş alır.

İlaç sektöründe çalışan veteriner hekim 2020 maaşları: İlaç sektöründe çalışma şekli biraz daha farklı olabiliyor. Seyahat etme, ürün tanıtma gibi durumlar vardır. İlaç sektöründe çalışan veteriner hekimler 2020 maaşı 3.500 – 15.000 tl arası değişmektedir. Yeni mezunlar genelde yaklaşık 3.500 tl ile başlar.

Sözleşmeli veteriner hekim maaşları 2020

Veteriner hekimler devlette önce sözleşmeli olarak atanmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz 2020 maaşları özel sektörleri kapsamaktaydı. Devlette 2020 sözleşmeli veteriner hekim maaşları ise şu şekildedir:

Devlette sözleşmeli veteriner hekim 2020 maaşları: Devlet kurumlarında veteriner hekim olmak için Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS )’ ye girmeniz gerekmektedir. 2 yılda bir olan KPSS B sınavına girip atanacak yeterli puan alınması gerekmektedir. Devlette veteriner hekim ataması oldukça azdır. 90 üstü puan alınması gerekir. Devlette alınan 2020 maaş bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Göreve yeni başlayan bir veteriner hekim devlet kurumlarında 6.100 tl ile 7.200 tl arasında maaş alır. Öncelikle ilk atandığınızda 3 yıl boyunca sözleşmeli veteriner hekim olunmaktadır. 3 yıl boyunca hiçbir şekilde söz söyleme hakkı bulunmamakta ve kurumunuza bağlı şekilde çalışmaktasınız. Eğer doğuya atanırsanız puanınız daha yüksek olur ve il dışı tayin atamanız daha kolay olur. Çalışma şekli olarak et süt kurumu, tarım ve orman bakanlığı gibi kurumlara atanıp 08.00- 17.00 arası normal devlet memuru gibi çalışmaktadırlar. Maaşlar bölgeden bölgeye değişiklik gösterdiği için bölgelere göre yaklaşık 2020 maaşları şu şekildedir;

1.bölgede göreve yeni başlayan veteriner hekim 2020 yaklaşık maaşı: 6.000 tl

2.bölgede göreve yeni başlayan veteriner hekim 2020 yaklaşık maaşı: 6.100 tl

3.bölgede göreve yeni başlayan veteriner hekim 2020 yaklaşık maaşı: 6.230 tl

4.bölgede göreve yeni başlayan veteriner hekim 2020 yaklaşık maaşı: 6.450 tl

5.bölgede göreve yeni başlayan veteriner hekim 2020 yaklaşık maaşı: 6.700 tl

6.bölgede göreve yeni başlayan veteriner hekim 2020 yaklaşık maaşı: 7.000 tl

7.bölgede göreve yeni başlayan veteriner hekim 2020 yaklaşık maaşı: 7.200 tl

NOT: Bu maaşlar yeni başlayan bekar bir veteriner hekim dikkate alınarak yapılmıştır. Evli olup olmadığına, çocuğu olup olmadığına, çalışma yılı fazla olduğunda, derece kademesi yükseldiği gibi bazı durumlara göre 100- 300 tl arası değişiklik gösterebilir. 10 yıllık bir veteriner hekim ile yeni başlayan arasında ise 400 tl, 20 yıllık bir veteriner ile yeni başlayan veteriner hekim arasında ise 800 tl kadar farklılık oluşmaktadır.

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER