Voleybolcular ne kadar kazanıyor 2020?

Voleybolcular hakkında bilgi, Erkek voleybolcular ne kadar kazanıyor 2020? Kadın voleybolcular ne kadar kazanıyor 2020? Voleybolcular nasıl beslenir? Voleybolcuların boyu kaç?

Voleybolcular ne kadar kazanıyor 2020?

Futbolcuların ve basketbolcuların ne kadar çok kazandığı herkes tarafından bilinmektedir fakat voleybolcuların ne kadar kazandığı fazla bilinmemektedir. Voleybolcuların ne kadar kazandığı merak konusudur. Yazımızda voleybolcular hakkında bilgilere, voleybolcuların nasıl beslendiklerine ve voleybolcuların ne kadar kazandıklarına değiniyoruz.

Voleybolcular hakkında bilgi

Voleybol iki takımın karşılıklı olarak file ile bölünmüş dikdörtgen bir alanda topla oynadıkları bir spor dalıdır. Bu oyunun amacı voleybol topunu fileyi geçirdikten sonra rakip sahanın zeminine topu düşürmektir. Top rakipteyken de kendi sahasının zeminine topu düşürmemeye çalışmaktır. Voleybol dünyada yaşayan 7 den 70 e herkesin eğlenerek oynadığı bir oyundur. Voleybolu profesyonel olarak bir kulüpte oynayan ve bu spordan para kazanan kişilere ise voleybolcu denmektedir. Hem erkek voleybolcular hem de bayan voleybolcular bu spordan para kazanmaktadırlar. Profesyonel olarak voleybol oynadıkları için formlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Bu yüzden beslenmelerine ve uyku düzenlerine özen göstermek zorundalar.

Kadın voleybolcular ne kadar kazanıyor 2020?

Kadın voleybolcular kadın basketbolculara göre daha çok kazanmaktadır. Ülkemizden örnek verecek olursak Vakıfbank Voleybol takımında oynayan Naz Aydemir Akyol yıllık 500 bin dolar, Gözde Kırdar yıllık 500 bin dolar, Eczacıbaşı Voleybol takımında oynayan Neslihan 550 bin dolar, Fenerbahçe Spor Kulübünde oynayan Çinli voleybolcu Kim 1 buçuk milyon dolar civarı iyi paralar kazanmaktadır. Profesyonel ligde oynayan kadın oyuncuların kazandığı para 200 bin dolar ile 1 buçuk milyon dolar arası değişmektedir fakat alt liglerde oynayan kadın voleybolcular aylık 5.000 tl 15.000 tl gibi çok çok az para kazanmaktadır.

Erkek voleybolcular ne kadar kazanıyor 2020?

Kadın voleybolcular kadın basketbolculardan daha fazla kazanıyor demiştik. Erkeklerde ise durum öyle değil. Erkek voleybolcular erkek basketbolculardan daha az kazanmaktadır. Futbolu söylemeye zaten gerek yoktur sanırım. Erkek Voleybolcular kadın voleybolcular göre bir tık daha az kazanmaktadır. Yıllık 100 bin dolar ile 750 bin dolar arası bir kazançları vardır. Alt liglerde de durum aynı kadın voleybolculardaki gibi çok az kazanmalarıdır.

Voleybolcular nasıl beslenir?

İyi bir beslenme ve vücut su durumu voleybol maçında voleybolcuların performansını direkt olarak etki eder. Profesyonel voleybolcular kaslarından en iyi performansı alabilmeleri için yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini bilirler ve o şekilde beslenirler. Antrenman ve maçlardan önce voleybolcuların yeteri kadar enerji ve karbonhidrat almaları çok önemlidir. Profesyonel voleybolcular maç ve antrenmanlardan 3.5 4 saat önce karbonhidrat ağırlıklı (Makarna, patates, pirinç vs.) yiyecekler yerler. Ayrıca maçtan 1 buçuk saat önce muz yemek de extra enerji verir. Suyu da unutmamak lazım. Maçtan önce bol bol sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Bu karbonhidratlar maç sırasında enerji verir. Maç bittikten sonra ise 1 saat içinde yine karbonhidrat fakat bu sefer yanında protein ( et, süt, yoğurt vs. ) ağırlıklı da yiyecekler yemektedirler.

Futbolcu maaşları ne kadar?

Voleybolcuların boyu

Voleybolcuların boyu kadın erkek fark etmeksizin uzun olmalıdır. Zaten bir voleybol maçına denk gelip izlediyseniz boylarının uzun olduğunu fark etmişsinizdir. Voleybolcular genelde 1.85 in üzerinde boya sahiptir. Her takımda en fazla 1-2 tane kısa boylu voleybolcu vardır. Onlar da zaten libero pozisyonunda oynarlar. İyi smaç basmak için uzun boy çok önemlidir çünkü. Örnek vermek gerekirse ülkemizdeki Eczacıbaşı Vitra kadın voleybol takımındaki Tijana Boskovic 1.93 boy, Beyza Arıcı 1.92 boy, Lauren Gibbemeyer 1.88 boy, Hande Baladin 1.89 boy, Yasemin Güveli 1.87 boy, Simge Şebnem Aköz libero mevkii de oynadığı için 1.68 boya sahiptir.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2020, 21:39

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER