Voleybolcular Ne Kadar Kazanıyor? Maaşları Ne Kadar 2021?

Erkek Voleybolcular Ne Kadar Kazanıyor? Bayan Voleybolcular Ne Kadar Kazanıyor? Voleybolcu Nasıl Olunur? Voleybolcu Maaşları Ne Kadar? Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir? Voleybolcu Fiziği Nasıl Olmalı? Voleybolcu yaş ve kilo sınırı nedir?

Voleybolcular Ne Kadar Kazanıyor? Maaşları Ne Kadar 2021?

Ülkemizde Futbol ve Basketboldan sonra en çok izlenen spor dalı Voleyboldur. Diğer iki spora nazaran daha az izlenen bu sporda çok merak edilen konuları bu yazımızda ele alacağız. Bu spor için en fazla merak edilen sorulardan bazıları Voleybolcular ne kadar kazanıyor? 2021 Voleybolcu Maaşları ne kadar? gibi sorulardır.

Voleybolda sporcuların kazançları sporcunun yeteneğine, kariyerine oynadığı lige ve takıma göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda Erkek ve Bayan voleybolcuların maaşlarını ve ne kadar kazandıklarını ayrı başlıklar altında belirttik.

Voleybol, karşılıklı iki takımın bir fileyle bölünmüş olan dikdörtgen bir sahada top ile oynadıkları bir spor dalıdır. Bu sporda amaç voleybol topunu fileyi geçirdikten sonra rakip takımın sahasının zeminine düşürmektir. Top rakipte iken ise kendi alanına topun düşmemesini sağlamaktır. Dünyada 7’den 70’e herkesin her türlü ortamda ve koşulda severek ve eğlenerek oynadığı bir spor ve oyundur. Bu sporu profesyonel olarak yapan ve para kazanan kişilere de voleybolcu denir. Bayanlar da erkekler de bu sporu profesyonel olarak gerçekleştirmektedir. Profesyonel olarak yapan kişilerin sağlıklarına çok özen göstermeleri gerekmektedir. Bu nedenle uyku düzenlerini, gece hayatlarını ve özellikle kilolarını kontrol altında tutmaları gerekir.

Futbolcu Maaşları 2021 Ne kadar? olduğuna buradan bakabilirsiniz.

Voleybol Oyun Kuralları Nelerdir?

Voleybol oyun kurallarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Takımların sahadaki oyuncu sayısı 6’dır. Bunlardan 3 tanesi önde hücumcu olarak, 3 tanesi de arkada savunmacı olarak yer alır.

Topu kim diğer sahaya düşürürse sayı kazanır.

Aynı oyuncu arka arkaya 2 defa topa dokunamaz. Vücudun her yeriyle vurulabilir.

Her sette 25 sayıya ulaşan takım o seti kazanmış olur. 3 set kazanan maçı kazanır. 2-2 eşitlik durumunda 15 sayılık netice seti oynanır.

Setlerde 24-24 eşitlik durumunda 2 sayı fark atılana kadar oyun devam eder.

Oyuncular saat yönünde dönerek değişimli oynarlar. ( Rakibin sayı almasından sonraki alınan sayıda dönülür. )

Set başına oyuncu değiştirme sayısı hakkı 6’dır. 1^den fazla oyuncu aynı anda değiştirilebilir.

Libero oyuncusunun forma rengi farklıdır. Libero oyuncusu servis atamaz, hücum vuruşu yapamaz.

Bir sette her takımın 30 saniyelik 2 mola hakkı vardır.8 ve 16 sayılarda mecburi teknik mola vardır. 5. Sete uzarsa teknik mola yoktur.

Servis: Çizgiyi geçmeden oyunun başlamasını saplayan vuruştur. Oyuncu topu rakip sahaya atmalıdır.

Manşet: İki kolun yan yana gelip pas atması ya da topu karşılaması hareketidir.

Blok: Filenin önünde elin açılıp topun kendi sahasına engellenmesidir.

Smaç: Oyunun sonlanması için yapılan bitirici vuruştur.

Pas: Takımların arka arkaya 3 pas yapma hakkı vardır.

Bayan voleybolcular ne kadar kazanıyor 2021?

Bayan voleybolcular Bayan basketbolculara göre daha çok kazanıyor. Türkiye’den örnek verecek olursak Vakıfbank Voleybol takımında oynayan Gözde Kırdar senelik 500 bin dolar, Naz Aydemir Akyol senelik 500 bin dolar, Eczacıbaşı takımı oyuncusu Neslihan 550 bin dolar, Fenerbahçe oyuncusu Çinli Kim 1 buçuk milyon dolar dolayında kazanmaktadır. Profesyonel ligde oynayan bayan oyuncuların kazandıkları para 200 bin dolar ile 1,5 milyon dolar arası değişebiliyor ancak alt liglerde oynayan bayan voleybolcular aylık 5.000 tl 15.000 tl gibi çok daha az ücret kazanmaktadır.

Erkek voleybolcular ne kadar kazanıyor 2021?

Bayan voleybolcular bayan basketbolculardan daha çok kazanıyor demiştik. Erkeklerde ise durum pek öyle görünmüyor. Maaşlara baktığımızda Erkek voleybolcuların erkek basketbolculardan daha az kazandıklarını görmekteyiz. Futbolu demeye zaten lüzum yoktur sanırım. Erkek Voleybolcular bayan voleybolculara göre bir tık daha az ücret almaktadır. Senelik 100 bin dolar ile 750 bin dolar arası bir ücretleri vardır. Alt liglerde de tıpkı bayan voleybolculardaki gibi çok az kazandıklarını söylemeliyiz.

Voleybolcu Fiziği Nasıl Olur? Boyu ve Kilosu Kaç Olmalı?

Voleybolcu olmak isteyenlerin merak ettiği bir konu da voleybolcu fiziği nasıl olmalı konusudur. Voleybolcu kilo sınırı ve yaş sınırı nedir? Boyu kaç olmalı?

Voleybolcu boyu erkek veya kadın fark etmez uzun olması gerekiyor. Zaten bir voleybol maçı izlerseniz boylarının uzun olduğunu göreceksinizdir. Genelde 1.85 in üzerinde boy yeterlidir. Fakat hemen hemen her takımda 1-2 tane kısa boylu oyuncu bulunmaktadır. Onlar da genelde libero mevkisinde oynarlar. Uzun boylu olmak smaç basmakta avantaj sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse Türkiye’deki Eczacıbaşı Vitra bayan voleybol takımı oyuncusu Tijana Boskovic 1.93 boya sahip, Beyza Arıcı 1.92 boya sahip, Lauren Gibbemeyer 1.88 boya sahip, Hande Baladin 1.89 boya sahip, Yasemin Güveli 1.87 boya sahip, Simge Şebnem Aköz ise 1.68 boyundadır o da libero pozisyonunda oynamaktadır.

Voleybolcu olmak için yaş sınırı yoktur. Fiziği yeterli olan herkes oynayabilir fakat ideal olarak 7 yaşında bu spora başlanması gerekir. İdeal kilo sınırı ise boyunuzun +5 ve – 10 bandında tutmanız ideal olacaktır.

Voleybolcular nasıl beslenir?

Düzenli ve dengeli bir beslenme ile beraber vücut su durumu maçta voleybolcuların performansına direkt olarak etki etmektedir. Profesyonel voleybolcuların kaslarından maksimum performansı alabilmesi için dengeli ve yeterli bir şekilde beslenmenin gerekliliğini bilirler ve ona uygun beslenirler. Maçlardan ve idmanlardan önce oyuncuların yeteri kadar karbonhidrat ve enerji almaları çok mühimdir. Profesyonel voleybolcular maç ve idmanlardan yaklaşık 3 buçuk- 4 saat önce karbonhidrat ağırlıklı ( Patates, pirinç, makarna vs. ) besinler tüketirler. Ayrıyeten maçtan 1,5 saat önce muz yemek de tavsiye edilmektedir. Su alımı da çok önemlidir. Maç öncesi bol bol su tüketmeleri gerekiyor. Alınan karbonhidratlar maç esnasında enerji verir. Maç bitiminde ise 1 saat içinde tekrar karbonhidrat ve protein ( süt, et, yoğurt vs. ) ağırlıklı yiyecekler tüketirler.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 18:39

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahahaha hahhahah
ahahaha hahhahah - 1 yıl Önce

Kim Çinli değil, ayrıca Fenerbahçe'de de değil.

Hebele hübele
Hebele hübele - 5 ay Önce

Gözde ve neslihan 2021 yılında voleybol oynamadılar ki

SIRADAKİ HABER