Zabit Katibi Maaşları 2020 Yılında Kaç TL Oldu?

Güncel zabıt katibi maaşları 2020 ocak ayında kaç TL oldu? Göreve yeni başlayan zabıt katibi kaç TL alıyor. Lisans mezunu zabıt katibi maaşları.

Zabit Katibi Maaşları 2020 Yılında Kaç TL Oldu?

Zabıt Katibi maaşları 2020 yılı zamlarıyla birlikte kaç TL oldu? Mesleğe yeni başlayan zabıt katibi maaşı ne kadar? 25 yıl ve üstü kıdemi olan zabıt katibi ne kadar maaş alır? Tüm bu soruların cevapları yazımızda.

Nasıl Zabıt Katibi Olunur?

Zabıt katibi olmak için çift yıllarda yapılan KPSS lisans, önlisans veya ortaöğretim sınavlarından sizin için uygun olana girmeniz gerekmektedir. Eğer lisans mezunuysanız ve önlisans KPSS başvurusu yaptıysanız ÖSYM tarafından zaten sınava kabul edilmezsiniz. Dolayısıyla mezun olduğunuz okula uygun olan KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir.

Çift yılda yapılmış KPSS’de aldığınız puanınızla Adalet Bakanlığı tarafından açılan zabıt katibi alımı için komisyonlarca açılmış kadrolara başvurmanız gerekmektedir. İlgili komisyon tarafından yapılcak klavye uygulama sınavının akabinde mülakata girecek eğer başarılı kabul edilirseniz atanmaya hak kazanacaksınız.

Zabıt Katibi 2020 Ocak Maaşları Ne Kadar ?

Tüm memurlara ocak ayında yapılan zamdan aynı şekilde zabıt katipleri de faydalanmıştır. Göreve yeni başlayan zabıt katibi maaşı 2020 ocak itibariyle 3.600 TL seviyesindedir. Bu rakama aile ve çocuk yardımı, asgari geçim indirimi dahil değildir. Ayrıca lisans mezunları lise ve önlisans mezunlarına göre 100 TL civarında fazla maaş almaktadır.

Asgari geçim indirimi 2020 yılında  220 TL ile 375 TL arasında değişmektedir. Eş ve çocuk sayısına göre belirlenen miktar bekarlara 220 TL, evli ve 5 çocuklulara 375 TL olarak uygulanmaktadır.

Tüm memurlarda olduğu gibi zabıt katipliğinde de kademe ve derece ilerlemesiyle maaş yükselmektedir. Mesleğinde 25 yıl ve üstü hizmet etmiş  zabıt katibi maaşı 2020 yılı ocak ayında 4.200 TL seviyesindedir.

Zabıt Katibi 2020 Temmuz Maaşları Ne Kadar Oldu?

Henüz belli olmamakla birlikte yılın ikinci yarısında uygulanacak olan maaş zammının kesinleşmesiyle birlikte temmuz 2020 zabıt katibi maaşlarının 3.900 TL ile 4.550 TL arasında kıdeme göre değişeceği tahmin edilmektedir.

Maaş ve özlük hakları temel olarak bu şekilde olup tüm Adalet Bakanlığı memur kadaroları için maaşlar benzerdir. Yılın son aylarında bir üst vergi dilimine girilmesi nedeniyle tüm memur maaşlarında daha yüksek vergi kesintisi yapılacağı unutulmamalıdır.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2020, 19:41

Mehmet Güntürk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER