Adli Yargı Hakimliği ve Savcılık Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hakimlik savcılık sınavı konuları ve soru dağılımı. Hakim olma şartları nelerdir? Savcı olma şartları nelerdir? Asli yargı hakimliği sınavı kaynak tavsiyeleri.

Adli Yargı Hakimliği ve Savcılık Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adli Yargı Hakimliği Sınavı Nedir?

Hakim veya savcı olmak isteyen hukuk fakültesi mezunlarının girebildiği yazılı sınava adli yargı hakimlik sınavı adı verilmektedir. Hem hakim olmak isteyen adaylar hem savcı olmak isteyen adaylar girebildiği için hakimlik savcılık sınavı adı verilmektedir. Savcılık için girilebilecek ayrı ve alternatif bir sınav bulamazken hakimlik için idari hakimlik sınavı adı altında ayrı bir sınav daha mevcuttur.

Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yılın kasım veya aralık aylarında ve yılda bir kere yapılmaktadır. Sınava yalnızca hukuk fakültesi mezunları girebilmekte olup avukatlık yapma şartı bulunmamaktadır. Ayrı bir sınav olan avukatlıktan adli hakimlik ve savcılık meslekleri giriş sınavı ile karıştırılmamalıdır. Adli yargı hakimliği sınavı yazılı ve mülakat olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. ÖSYM tarafından yapılan aşama yazılı sınav aşamasıdır.

Adli Yargı Hakimliği Sınavı Ne Zaman Yapılır?

Adli Yargı hakimliği yazılı sınavı her yıl kasım veya aralık ayında yapılır. Mülakata katılmaya hak kazanan adaylar mart veya nisan ayında e devlet üzerinden, taranmış formatta, evrak teslimi yapar. Mayıs ayında adli yargı hakimliği mülakatları başlar ve sınav ilanında belirtilen kontentajının 3 katı aday mülakata girmeye hak kazanmaktadır.  Adli yargı hakimliği mülakat sonuçları ortalama 2 ay gibi bir sürede açıklanmaktadır.

Acil hakim ihtiyacı olduğu dönemlerde yılda iki kez hakim savcı alımı yapıldığı dönemler olmuştur. Mayıs hakimlik sınavı ve aralık hakimlik sınavı olarak da bilinen uygulama bugün için acil ihtiyaç olmadığı için devam etmemektedir.

Adli Yargı Hakimliği Sınavı Konuları ve Soru Dağılımı

Adli yargı hakimliği yazılı sınavı genel kültür genel yetenek ve alan konuları olarak iki parçadan oluşmaktadır. Toplam 100 soru sorulan adli yargı hakimliği sınavı dersleri Türkçe, matematik, tarih, inkilap tarihi genel kültür genel yetenek bölümü dersleridir.

Adli yargı hakimliği alan dersleri 12 tanedir. Bunlar medeni hukuk, anayasa hukuku, idare hukuku, idari yargılama hukuku, medeni usul hukuku, ticaret hukuku, ceza hukuku, iş hukuku, borçlar hukuku, icra ve iflas hukuku, ceza hukuku özel hükümler, ceza yargılama usulü hukuku olarak sıralanmaktadır.

Test Adı

Soru Sayısı

      Süre

Matematik

6 soru

    80 dakika

Türkçe

6 soru

Atatürk İlke ve İnkilapları

6 soru

Temel Vatandaşlık Bilgisi

6 soru

Türk Kültür ve Medeniyeti

6 soru

Ortak Alan Bilgisi Testi

Anaysa hukuku

7 soru

İdari yargılama hukuku

7 soru

İdare hukuku

7 soru

Medeni hukuk

7 soru

Medeni usul hukuku

7 soru

Adli Yargı Testi Dersleri

Ceza hukuku

6 soru

    50 dakika

İş hukuku

5 soru

İcra ve İflas hukuku

6 soru

Ticaret hukuku

6 soru

Ceza yargılama usulü

6 soru

Borçlar hukuku

6 soru

Mezun adli yargı hakimik sınavı, mezun idari yargı hakimlik sınavı, avukatlıktan adli hakimliğe geçiş sınavı ve avukatlıktan idari hakimliğe geçmiş sınavı olmak üzere 4 farklı hakimlik sınavında 65 soruluk ortak alan aynıdır. İlk kitapçık her aday için aynıdır. Ortak alan 65 soru ve 80 dakikadan oluşmakta olup sürenin sonunda ilk kitapçıklardan adaylardan alınmakta ve alan bilgisi kitapçıkları dağıtılmaktadır. Ancak optik okuyucu tek olup adaylar tüm soruları aynı optik okuyucuya işaretlemektedir.

Adli Yargı Hakimliği Mülakatına Kaç Puanla Kalınır?

ÖSYM tarafından yayınlanan sınav kılavuzu ve ilgili mevzuat birlikte değerlendirildiğinde mülakta kalmak için 70 puan barajı mevcuttur. Ancak kontenjanın 3 katı kadar aday mülakata çağırıldığı için son adayın puanı 70 puanın üstünde ise adli yargı hakimliği mülakat barajı bu adayın puanı olacaktır. Örnek vermek gerekirse 2019 mezun adli hakimlik mülakat baraj puanı 81, 2018 yılı mezun adli hakimlik mülakat baraj puanı 76 olmuştur. Dolayısıyla baraj puanı sınav standart sapma hesabına, soruların zorluğuna ve adayların hazırlık durumuna göre değişmektedir.

Hakim Olmak İçin Gereken Şartlar 2020

Adli hakim veya savcı olmak için gerekli güncel şartlar şunlardır.

  • 35 yaşını doldurmamış olmak
  • Hukuk fakültesi mezunu olmak
  • Memurluğa engel bir durumu olmamak

Bunlar haricinde hakim olmak veya savcı olmak için avukatlık stajı veya benzeri bir zorunluluk bulunmamaktadır. Yalnızca avukatlıktan geçiş sınavlarına girebilmek için 3 yıl fiilen avukatlık yapmış olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Hakimlik yazılı sınavından gerekli puanı alıp mülakatta başarılı olan adaylar 2 yıllık hakimlik staj sürecinin ardından başarılı olan stajyer hakim ve savcılar mesleğe kabul edilmektedir. Hakim olmak için gerekli şartlar bu şekilde olup bunlar haricinde bir koşul mevcut değildir.

Adli Yargı Hakimlik Sınavına Nasıl Çalışılır?

Hakimlik savcılık sınavlarına çalışırken kullanılabilecek yöntemler bellidir. Bunların ilki konu çalışmaktır. Konu çalışması en az 2 okuma biçiminde olmalıdır. Bunlardan biri yüzeysel okuma ve konular hakkında fikir sahibi olmak şeklinde diğeri ise önemli yerleri not almak veya altını çizerek çalışmak şeklinde olmalıdır.  

Konu çalışmak tek başına yeterli olamayacağından adaylar mezuat okumaya gayret etmelidir. Kenarda köşede kalmış kanun veya yönetmelik mutlaka okunmalıdır gibi bir kural elbette yok ancak anayasa, ceza kanunu, hukuk muhakemeleri kanunu, ceza muhakemeleri kanunu gibi her bir dersin mevzuatı mutlaka okunmalıdır. Mevzuat okuması yaparken icra iflas mevzuatı karışık biçimde hazırlanması, modern ve nizami hazırlanmaması nedeniyle okumamayı tercih edebilirsiniz.

Mevzuat okumaları haricinde mutlaka yapılması gereken bir diğer çalışma ise hakimlik savcılık sınavı çıkmış sorularını çözmektir. İster ÖSYM’nin sitesinden indirdiğiniz soruları çözebilir isterseniz de çıkmış sorular çözümlü kitaplarını tercih edebilirsiniz.

Adli Yargı Hakimliği Kaynak Tavsiyeleri

Adli yargı hakimliği 2020 sınavı için kaynak tavsiyeleri sıklıkla merak edilmektedir. Çalışma metodunuza ve anlama biçiminize göre ideal kaynak değişebilir. Ancak tavsiye edeceğimiz kaynak listesi piyasada en fazla kullanılan kaynaklardır.

Hakimlik konu çalışması için tek kitap alacaksanız kaynak tavsiyemiz hakimlik kampı serisidir. Savaş yayınları tarafından hazırlanan hakimlik kampı seti, mevzuat ve soru kitapları ile desteklendiğinde en kolay biçimde konu çalışması imkanı sunmaktadır. Alternatif olarak themis dersaneleri tarafından hazırlanan ve Ankara Kızılay’daki kırtasiyelerce satılan dershane notları da oldukça kullanışlı ve pratiktir. Ders notu açısından piyasada oldukça fazla satılan monopol notları ise gerek hakimlik sınavı konularını ele alış biçimi gerekse güncel soru tiplerine uyum sağlayamaması nedeniyle tavsiye etmemekteyiz.

Çözümlü soru bankası olarak piyasada çok fazla hukuk özgün soru bankası vardır. Ancak bizim önerimiz kuram kitap tarafından hazırlanan Ümit Kaymak ve İsmail Ercan hocaların Justice çözümlü soru bankasıdır. Oldukça fazla sayıda soru olmasının yanı sıra farklı tipte sorular içermesi nedeniyle oldukça faydalı bir çözümlü soru bankasıdır. Bir diğer adli yargı hakimliği sınavı çözümlü soru bankası tavsiyesi ise hakimin kitabıdır. 657 yayıncılık tarafından çıkarılan hakimim soru bankası, daha az sayıda soru içermekle birlikte daha farklı tipte soruları olan bir eserdir. Justice ile birlikte çözülmesi ki farklı tipte kitaptan fayda sağlamak açısından daha yararlı olacaktır.   

Adli yargı hakimliği sınavı çıkmış soruları kaynak tavsiyesi ise Savaş Yayınları tarafından hazırlanan Konsensus isimli kitaptır. Gerek en fazla sorulan konuları detaylı incelemesi gerekse detaylı çözümler sunması nedeniyle piyasadaki en iyi hakimlik çıkmış soru kitabıdır.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 01:24

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER