Ambulans Şoförü Nedir? Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ambulans şoförü nedir? Ambulans şoförü nasıl olunur? Ambulans şoförü maaşları ne kadar? Çalışma Saatleri nasıl?

Ambulans Şoförü Nedir? Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Meslek tanıtımlarımıza bu yazımızda ambulans şoförü mesleği ile devam ediyoruz. Çoğu kişinin ambülans olarak bildiği kelime aslında ambulans olarak yazılmaktadır doğrusu budur. Bize gelen sık sorular üzerine bu yazımızda Ambulans şoförü nedir? Ambulans şoförü nasıl olunur? Gerekli şartlar nelerdir? Herkes olabilir mi? Nasıl bir iş ve ne gibi eğitimler alınması gerekiyor? Ambulans şoförü maaşları ne kadar? gibi sorular hakkında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bir biçimde sizlere bazı bilgiler vereceğiz.

Paramedik Taban Puanları ve Başarı Sıralaması 2020-2021

Paramedik Nedir? Ne İş Yapar? 2020 Paramedik Maaşları Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Nedir? Nasıl Olunur?

Ambulans şoförü nedir? 112 Acil yardım bünyesinde hasta ya da yaralı kişileri sağlık kuruluşlarına en kısa vakitte götürmesi amacı ile 7 gün 24 saat boyunca kesintisiz hizmet faaliyeti sürdüren kişiye ambulans şoförü denir. Ambulans şoförü nasıl olunur? Günümüzde ambulans şoförlüğü 3 şekilde olunabilmektedir.

1) 112’de Paramedik veya ATT olarak atanmak: Ambulans şoförü olabilmek için 112 acilde Paramedik ya da ATT ( Acil Tıp Teknisyeni ) olarak atandıktan sonra “ B sınıfı ehliyet “ almak ve “ Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi “ almak. Bu dediklerimizi yaptıktan sonra çalıştığınız ya da çalıştığınız yere yakın bir yerde ihtiyaç olması durumunda ambülans şoförü olabiliyorsunuz.

2) İŞKUR ile: İl Sağlık Müdürlüğü Ambulans şoförü almak istediğini İŞKUR’a bildiriyor ve İşkur üzerinden tercihler yapılıyor. 3 yıldır bu şekilde alım yapılmakta ve istenen gerekli şartlar şu şekildedir;

Paramedik ( İlk ve Acil Yardım Teknikeri ) mezunu olmak,

2 senedir B sınıfı ehliyet sahibi olmak.

Başvurunuzu yaptıktan sonra seçilmeniz durumunda Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi ( ASTE ) eğitimi de yine verilmektedir.

3) Kadrolu Ambulans Şoförü Olarak Atanmak: Devletimiz eskiden ambulans şoförü olarak direk kadrolu atama yapmaktaydı fakat günümüzde ambulans şoförü kadrosu diye bir atama yoktur. Bu kişiler zamanında KPSS puanı ile o zamanki alımlar ile atanmışlardır. Günümüzde böyle bir alım yoktur.

Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi ( ASTE ) Nedir? ASTE Sertifikası Nasıl Alınır?

Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi nasıl bir eğitim oluyor bu da çokça merak edilen konulardan biridir. Bu eğitimde 3 gün pratik, 1 gün de teorik olarak eğitim verilmektedir. Bu eğitim 112’de bulunan ASTE eğitmenleri tarafından verilmektedir. Bu eğitimde ambülans aracının manevrası, kalkışı gibi basit öğretimler değil de daha üst düzey bir eğitim verilmektedir. Çünkü bu eğitimi alan kişiler zaten hali hazırda ehliyeti olan, araba sürebilen kişilerdir. Bu kişilere bu eğitimde ambülansın daha pratik ve daha seri nasıl kullanılacağı, ambulansta yer alan ekipmanlar ile ilgili bilgiler, ambülansın motor sistemi ve kullanımı hakkında eğitimler verilmektedir.

Eğitimin son günü geldiğinde ise yazılı ve pratik olmak üzere sınav yapılmaktadır. Sınavda T Park, slalom, ani fren gibi uygulamaları 2 buçuk dakika içinde yapmanız istenmektedir. Tüm bu eğitimleri ve sınavları geçtikten sonra çalıştığınız ya da çalıştığınız yere yakın bir yerde ihtiyaç olması durumunda ambülans şoförü olabiliyorsunuz.

Ambulans Şoförü Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Her meslekte olunması gereken bazı şartlar vardır. Ambulans şoförü olmak için gerekli şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

Paramedik ( Acil Tıp Teknisyenliği ) bölümü mezunu olmak,

B sınıfı ehliyet veya daha üstü ehliyet sahibi olmak,

Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi ( ASTE ) sertifikası almış olmak.

Ambulans Şoförü Maaşları 2021 Ne Kadar?

Ambulans şoförü olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de maaş konusudur. Ambulans şoförü olmak isteyen adaylar 2021 Ambulans şoförü maaşlarının ne kadar olduğunu merak ediyor. Yaptığımız araştırmalar sonucunda özelde ve devlette yaklaşık olarak maaşlar şu şekildedir;

Özelde Ambulans şoförü maaşları 2021: 2.500- 4.500 tl

Devlette Ambulans şoförü maaşları 2021: 4.300- 5.000 tl civarıdır.

NOT: Bu maaşlar ilden ile, kurumdan kuruma, kişinin evli olup olmaması, eşinin çalışıp çalışmaması, çocuğu varsa çocuk sayısı, Bireysel Emeklilik Sistemi ( BES ) kesintisi gibi durumlarda değişiklik gösterecektir. Ayrıca aylık ve haftalık çalışma süreleri, gece çalışma saatleri, Hafta sonu ve tatillerde çalışma durumu gibi etkenler de bulunmaktadır.

NOT: İŞKUR alımı ile çalışan Ambulans şoförlerinin maaşları daha düşüktür ve yaklaşık 3.500 – 3.750 tl civarındadır.

Ambulans Şoförü Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Ambulans şoförleri;

Çalıştığı kuruluşun çalışma prensipleri doğrultusunda ekipman ve araç gereçleri etkin bir şekilde kullanır,

Acil ihbarlar alındığında aracı hazır halde tutması gerekir. Örneğin geceleri motoru 2-3 saatte bir çalıştırarak ısıtması hava soğuk olduğunda motorun çalışmama durumunu engeller,

Ekibi ile birlikte çağrı geldiğinde olay yerine hareket eder,

Harita, şehir planı gibi şeylerden faydalanıp gidilecek adrese hızlıca gider,

Sirenleri ve işaret lambalarını kullanır,

Aracın ve araçta kullanılan her türlü ekipmanın temizliğini yapar,

Tükenen malzemelere kontrol edip gözden geçirir,

Görev bittikten sonra bir sonraki görev için hazır halde olmalıdır,

Aracın periyodik ve günlük bakımlarını yaptırır.

Ambulans Şoförü Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri Nasıl?

Herkesin hayatındaki en önemli konu sağlık konusudur. Peki sağlık çalışanları arasında önemli bir görevi yürüten bir sağlık çalışanı olan Ambulans şoförlerinin çalışma şartları ve çalışma saatleri nasıldır?

Ambulans şoförleri 12/36 ve 24/72 şeklinde çalışır. İşkur ile alınan ambulans şoförleri 12/36 yani 12 saat çalışıp 36 saat dinlenmek şeklinde, Normal KPSS ile atanan paramedik mezunu ambulans şoförleri ise 24 saat çalışıp 72 saat dinlenme şeklinde çalışmaktadırlar.

Bu yazımızda sizlere Ambulans şoförü nedir? Ambulans şoförü nasıl olunur? Ambulans şoförü maaşları ne kadar? Çalışma Saatleri nasıl? Gibi soruların cevabını verdik. Merak ettiğiniz konular için forum.hepsinibilio.com adresinden sorularınızı sorabilir, görüşlerinizi belirtebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2021, 11:04

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER