Banka Müfettiş Yardımcısı Ne İş Yapar? Banka Müfettiş Yardımcısı Maaşları 2021

Banka müfettiş yardımcısı ne iş yapar? Banka müfettişi ne iş yapar? Banka müfettiş yardımcısı maaşları 2021. Banka müfettişi maaşları 2021.

Banka Müfettiş Yardımcısı Ne İş Yapar? Banka Müfettiş Yardımcısı Maaşları 2021

Banka Müfettiş Yardımcısı Kimdir?

Banka müfettiş yardımcısı banka içerisinde gerekli olan denetimleri sağlamayı amaç edinmiş personele verilen addır. Alınacak eğitim ve çalışma ortamında gösterilecek başarıya göre müfettiş yardımcıları zaman içerisinde bulunduğu yardımcılık pozisyonundan müfettiş unvanına geçiş hakkına sahiptir. Bunun için her bankanın birbirinden farklı şartları bulunmaktadır. Bankada denetleme konusunda yapılacak olan tüm çalışmaların tamamını müfettişin yerine gerçekleştirmekle yükümlüdür. Müfettiş yardımcıları ve müfettişler bankada yaptıkları işlerin benzerliği nedeni ile birbiri ile sıklıkla karşılaştırılabilmektedir. Ama ikisinin arasında unvan ve statü bakımından farklılık bulunmaktadır. Bir asistan doktor ve uzman doktor arasında bulunan mesleki ilişki nasılsa müfettiş yardımcısı ve müfettiş arasındaki ilişkide tıpkı öyledir.

Banka müfettişi ne iş yapar ve banka müfettiş yardımcısı ne iş yapar sıklıkla sorulan sorulardır. Ancak görev açısından aralarında ciddi bir fark bulunmamaktadır. 

Banka Müfettiş Yardımcısının Görevleri Nelerdir?

Banka müfettiş yardımcısı banka içerisinde birbirinden farklı pek çok denetim görevi yapma yetkisine sahiptir. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Banka içerisinde çalışan personellerin çalışma düzenini denetlemek,
  • Banka da belirli aralıklarla düzenli bir şekilde iç denetim yapmak,
  • Banka tarafından düzenlenen etkinlikleri denetlemek,
  • Bankalarda risk yönetim süreci adı verilen sürecin ne şekilde işlediğini takip etmek,
  • Bankanın işleyişi sırasında yaşanan eksiklikleri tespit etmek,
  • Tespit edilmiş olan eksiklikleri gidermek amacıyla geliştirilmiş olan çalışmaları ve bu çalışmaların uygulanmasını incelemek,
  • Banka tarafından belirlenmiş hedeflere ulaşılması için gerekli olan çalışmaları izlemek ve yönetmek,
  • Banka yöneticilerine düzenli olarak raporlar halinde banka hakkında bilgilendirmelerde bulunmak,
  • Banka içerisinde yaşanabilecek usulsüzlüklerin tespiti halinde suçluları cezalandırmak,
  • Banka içerisinde yaşanan usulsüzlük, vergi kaçırma ve yasa dışı işlere karışma gibi durumları tespit ederek bu durumu üst mercilere yazılı olarak bildirmek,

gibi görevlere sahiptir. Banka içerisinde bulunan düzen ve disiplini sağlama konusunda varlığı son derece etkilidir.

Banka Müfettiş Yardımcısı Nasıl Olunmaktadır?

Banka müfettiş yardımcısı olmak için her banka kendine özgü birtakım kriterler belirlemiştir. İlk olarak bankacılık sektörü ile ilgili olan 4 yıllık bir lisans bölümünden mezun almak gerekmektedir. Yaş sınırı olarak 27 yaş sınırı bulunmaktadır. Personellerle sürekli olarak iletişim halinde olunacağından dolayı gerek takım çalışmasına gerekse de insanlarla iletişim kurma konusuna oldukça yatkın olmak gerekmektedir. Müfettiş yardımcıları zaman zaman diğer şubeleri de dolaşacağından dolayı sürücü belgesine sahip olmalıdır. İşe alım esnasında en önemli kriter iyi düzeyde İngilizce bilmektir. Adayların YDS, TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan C seviye ve üstü dil bildiğini ispatlaması gerekmetkedir. Ayrıca her bankanın kendine özgü olarak hazırlamış olduğu birtakım sınavlar ve mülakatlar bulunmaktadır. Bu sınavlardan gereken başarı puanını almak gerekmektedir.

Banka müfettiş yardımcısı olmak kariyer bakımından önü açık bir meslek koludur. Çalışılan süre ilerledikçe içinde bulunduğunuz unvan da kademeli olarak yükselmektedir. 2 yıl boyunca aynı bankada ve aynı pozisyonda görev yapan müfettiş yardımcıları banka tarafından düzenlenen yetki sınavı adı verilen sınava girmeye hak kazanmaktadır. Yapılacak olan bu yetki sınavında gerekli olan puanı alan müfettiş yardımcıları yetkili müfettiş yardımcısı olma unvanına sahip olmaktadır. Alınacak bu unvan içerisinde 1 yıl boyunca aktif olarak görev yapma sonucunda bankalar tarafından düzenlenen yeterlilik sınavına girilmektedir. Başarılı olunması halinde müfettiş unvanı alınmaktadır. 

Banka Müfettiş Yardımcısı Maaşları 2021. Banka Müfettiş Maaşları 2021.

Banka müfettiş yardımcısı maaşları çalışılan bankaya göre birbirinden farklılık göstermektedir. Çalışılan süre ve banka içerisinde verilen hizmet dolayısıyla tutarında birtakım değişiklikler görülmektedir. Genel olarak müfettiş yardımcısı olarak çalışan banka personelleri maaşlarını en az 8.000 TL ile 12.000 TL arasında bir oranda almaktadır. Banka müfettişi olarak atandıklarında ise bu maaşlar ortalama %25 oranında artmaktadır. Ortalama banka müfettişi maaşları 2021 için 12.000- 15.000 TL seviye arasındadır. Kariyer bakımından oldukça ilerleme imkânı olan bu meslek dalı kişinin kendini geliştirmesiyle orantılı olarak artmaktadır. Kişinin verdiği emek, aldığı eğitimler ve sunduğu hizmete göre maaş oranı artmaktadır. Özel bankalar tarafından verilen ücretler devlet bankalarına oranla daha fazla maaş vermektedir. Banka müfettişleri genellikle meslekte 10 yılı doldurduktan sonra banka şube müdürü ve benzeri pozisyonlara atanmaktadır.

Teftiş için ayrıca tazminat ödemeleri verilmekte oluğ bu ödemelerle birlikte banka müfettiş yardımcısı maaşları 2021 için 15 bin TL seviyesini aşmaktadır. Sırasıyla İş Bankası müfettiş maaşları, Halkbank müfettiş maaşları, Yapı Kredi müfettiş maaşları, Garanti Bankası müfettiş maaşları, Vakıfbank müfettiş maaşları, QNB Finansbank müfettiş maaşları  en yüksek maaş veren bankalar olarak sıralanmaktadır.

Kamu bankaları müfettiş maaşları özel bankalara göre daha düşüktür. Ziraat Bankası müfettiş maaşları 2021 için 12.000 TL seviyesindedir.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2021, 17:51

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER