Başpehlivan Nedir, Nasıl Olunur?

Başpehlivan nedir? Nasıl olunur? Güreşçi Nedir? Pehlivan nedir? gibi merak edilen bu sporcular hakkında detaylı bilgiler yazımızda...

Başpehlivan Nedir, Nasıl Olunur?

Türkiye’de yapılan ulusal sporlardan biri de güreş sporudur. Uzun seneler ülkemizde yaygın olan, âdeta bir kültür haline gelmiş olan güreş sporu günümüzde de popülerliğini korumaktadır. Türkiye’de Kırkpınar Yağlı Güreşi şeklinde yağlı güreş müsabakaları bulunmuş olduğu gibi internasyonal arenadaki güreş müsabakalarına katılan usta sporcular da bulunmaktadır. Başpehlivan nedir? Türkiye’de bulunan güreş alanında rüştünü kanıtlamış, bütün müsabakaları kazanmış bireylere başpehlivan denir.

Güreşçi Nasıl Olunur?

​​​​Güreş; denge, kuvvet ve düzenli çalışma ile başarılı olunabilecek bir spor dalıdır. Eski sporlardan biri olan güreş sporcuları güreşçi ya da pehlivan ismiyle de bilinir. Açık ve çimlik alanda yapılmakta olan güreşin yağlı güreş ya da kapalı salonda minder üzerinde yapılmış olan grekoromen ismi ile de anılan stilleri de vardır. Birçok ülkede değişik stilleri bulunan güreşin Türkiye'de en çok bilinen ve yapılan yağlı güreştir. Bir kişinin güreş müsabakalarına katılabilmesi için, öncelikle lisans alması gerekir. Bunun için bir hastaneden alınmış olan detaylı bir sağlık raporuna ihtiyacı vardır. Spor federasyonları ve İl müdürlükleri dışında verilen lisanslar geçerli sayılmamaktadır. Geçerli sayılan lisansların da her yıl tekrarlanan sağlık kontrolleriyle vizeden geçmesi gerekir. Bunlardan sonra sırayla, iyi bir güreşçinin beslenme düzeni ve uyku düzenine de son derece dikkatli etmesi gerekir. Güreşçiler sağlıklı olmak için erken yatmaları ve erken kalkmaları, sağlıksız yiyeceklerden uzak durup, protein ağırlıklı beslenmeleri gerekir.

Güreşçilerin her maç sırasında rakiplerinin önüne geçmesi için kendilerine özel yeni taktikler belirlemeleri gerekir. Güreşçiler bu taktiklerini en etkili şekilde uygulayıp, maçlar sırasında avantaj elde edebilmek için ise sık sık ve kolay yapılmasına ihtiyaç vardır. Buna ek olarak güreş sporunda güreşçilerin işlerini ciddiye almaları hatta antrenman maçlarında dahi ciddiye almaları gerekir ve devamlı dikkatli olmalılar. Ayrıca rakiplerinin her hareketini yakından gözlemlemeleri gerekir. Bunun sebebi ise bu sporda güreşçinin bir anlık dalgınlığı, güreşçinin sırtının yere gelerek maçı kaybetmesine sebep olabilir. Güreş yaparken sağlam bir vücuda sahip olmanız çok önemlidir. Bunu yapmanız için ilk başta zihinsel olarak motivasyonunuzu sağlanmalı, daha sonra da kuvvet ve teknik antrenmanlarıyla düzenli bir şekilde sıkı bir biçimde antrenman yapılmalıdır.

Pehlivan Nedir?

Pehlivan, güreş ile uğraşan sporculara verilen addır. Ancak bu normal güreş değil genelde yağlı güreş yapanlara denmektedir. Güreş eski spor dallarından biridir. Özellikle de doğu kültüründe oynanan bir spor çeşididir. Güreşçilerin kaslı, güçlü kişiler olması gerekir.

Pehlivan Nasıl Olunur?

Pehlivan olabilmeniz için güreş sporuna girmemiz gerekir. Vücudumuzu her gün aksatmadan geliştirmemiz gerekir. Elbette ki her türlü yemekten yemelisiniz. Yani karbonhidrat, protein ve yağlar, mineraller, vitaminler ve en önemlisi sudur. Sağlıksız besinler yememelisiniz. Örneğin; Kola, gazoz, kraker, bisküvi gibi yiyecek ve içecekleri tüketmelisiniz. Spor başlamadan kendinizi motive etmelisiniz ve hazırlamalısınız. Bizi kötü düşüncelerle etkileyecek insanlardan uzak durmalıyız. Hareketleri tekrar etmelisiniz. Bir arkadaşınız ile turnuvada nasıl ise o şekilde denemelisiniz. Vücudumuzu esnetmeliyiz. Çünkü yarışma sırasında ters hareketlerle yararlanmaması için en gerekli şeylerden biri de budur.

Başpehlivan nedir? Pehlivanlıktaki bir de üst kademe Başpehlivanlıktır. Başpehlivan olabilmeniz için yağlı güreşte şampiyonluğu kazanılması gerekmektedir. Bu bir güreşçi için hayatının sonuna kadar kalan bir unvandır. Genellikle birçok güreş turnuvasına katılarak kazanması gerekir. Kişilerin bu unvanı kazanması zordur. ​​​​​Genellikle bu unvanın sahipleri sadece pehlivanlık yapmayı düşünürler. Güreşçi olmak için sürekli olarak turnuvalara katılarak galip gelmeli kendisini geliştirmeli ve şampiyonluklara katılmalıdır. Genellikle kilonuza göre rakip karşınıza çıkar.

Başpehlivan Nedir?

Başpehlivan nedir? Kırkpınar yağlı güreşlerine pehlivan denilmektedir. Başpehlivan, yağlı güreş veya karakucakta, güreşerek rakiplerini yenen ve daha sonra şampiyon olan güreşçilere denmektedir. Pehlivan olsa da başka meslekleri yapan pek çok kişi bulunmaktadır. Ancak başpehlivan unvanının elde edilmesi zordur. Bu sebeple bu kişilerin genellikle tek meslekleri başpehlivanlıktır. Başpehlivan, güreşten önce kispet adında ki deri pantolonlardan giyer ve yarıştan hemen önce yağlanır. Güreşçilerin yağlanma işlemleri zeytinyağıyla yapılmaktadır. Başpehlivanlar birçok güreşe çıkmış ve bu güreşlerden birçoğunu da galip bitirmiş usta güreşçilerdir. Bu unvana sahip olan kişilere hem güreş hem de spor toplulukların da büyük saygı duyulur.

​​​​​​Başpehlivan Nasıl Olunur?

Başpehlivan olabilmek için güreşteki aşamaları tek tek aşmanız gerekir. Öncelikle pehlivan olarak güreş turnuvalarına ve Türkiye genelinde yapılmakta olan şampiyonalara katılmanız gerekir. Bu şampiyonalarda kilonuza göre pek çok galibiyet ve madalya elde etmeniz gerekmektedir. Sonrada kendinizi güreş kulüplerine tanıtması gerekir ve bu kulüplerden bir tanesine girip, profesyonel olmalısınız. Tüm bu aşamaları başarmanız durumunda başpehlivan unvanını elde edebilirsiniz.

Başpehlivanlar rakiplerini alt edebilmek için cüsse ve kuvvete ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenden dolayı beslenmelerine ve antrenmanlara çok dikkat ederler. Genellikle protein ağırlıklı beslenmeye çalışırlar ve bu beslenme şekli de her ay belirli bir maddi imkân gerektirmektedir. Güreşçilerin bu durumu aşmaları için kendisine sponsor bulabilirler. Ayrıca güreş ağaları ile irtibata geçerek de kendinize yardım etmelerini isteyebilirsiniz.

​​​​​​Başpehlivan Olabilmek İçin Ne Yapılması Gerekir?

Başpehlivan nedir? Nasıl olunur? Kişiler önce güreşçi olmalı, güreş sporunu iyice öğrenmesi gerekir. Daha sonra da pehlivan olarak Türkiye’de yapılan turnuvalara katılmalısınız. Güreşçiler kendi kilosunda girecekleri yarışmalarda fazla yenilgi almalı ve kupa sahibi olmalısınız. Daha sonra ustalaşmış olduğunuz için kulüplere girebilir ve kendinizi camiaya tanıtma imkânı bulabilirsiniz. Ancak başpehlivan olabilmeniz için fazla kuvvetli olmalı, cüsseli ve güçlü olmanız gerekir. Ayrıca taktik ve teknik bilginizin de çok olması önemlidir. Güreşin bütün bu süreçler oldukça zordur. Saatler devam eden antrenmanlar ve muntazam beslenmeniz gerekir. Bunun ardından da büyük turnuvalarda rakiplerinizi yenip başpehlivan olabilirsiniz.

Başpehlivanlar Ne Kadar Kazanmaktadır?

Başpehlivanlar katıldıkları turnuvalardan gelir elde etmektedirler. Ülkemizde en bilinen turnuvalardan bir tanesi olan Kırkpınar Yağlı Güreşlerinden elde edilen gelir çok yüksek değildir. Kırkpınar Yağlı Güreşlerini kazanan kişilere 50 ile 100 bin TL seviyelerinde bir para ödülü verilmektedir. Ama başpehlivanlar sadece elde ettikleri bu turnuvalardan gelir elde etmezler. Belediyelerden, sponsorluklardan, şirketlerden ve takımlardan da gelir elde etmektedirler. Ülkemizde bu mesleği yerine getiren sayılı başpehlivanların aylık gelirleri ise 10 ile 20 bin TL’yi rahatlıkla geçmektedir. Bu fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir.

Recep Kara, Mustafa Batu, Recep Gürbüz, Mükerrem Kıyı, İsmail Koç, Mehmet Yeşil, Ali Gürbüz, İsmail Balaban, İsmail Erkal, Şaban Yılmaz, Aydın Demir, Savaş Yıldırım ülkemizde en çok tanınan başpehlivanlar. Yine de bu listede adını yazamadığımız çok sayıda kişiyi de ekleyebiliriz. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde altın kemerin sonsuza kadar sahibi olanların sayısı bir elin parmaklarını geçmemektedir. Altın kemere sahip olabilmek için güreş kuralları gereği üst üste 3 defa başpehlivan olunması gerekir. Altın kemerin ebedi sahibi olmasının kuralını yerine getiren Ahmet Taşçı iki defa, Ordulu Mustafa Bük, Denizli Hüseyin Çokal, Antalyalı Ali Gürbüz ve Karamürselli Aydın Demir de birer sefer altın kemerin ebedi sahibi olmaya hak kazandılar. Kırkpınar yağlı güreşin efsane isimlerinden biri ve Türkiye Güreş Federasyonun Yağlı Güreş Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet Taşçı' dır. Ahmet Taşçı ilk defa 1997 yılında altın kemer aldı. Taşçı için Altın kemerin maddi değerinden çok manevi değeri vazgeçilmezdir.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2021, 22:15

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER