Cumhurbaşkanı Yakın Koruması Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Cumhurbaşkanlığı yakın koruması nedir? Cumhurbaşkanı koruması ne iş yapar? Cumhurbaşkanlığı koruması nasıl olunur? Cumhurbaşkanlığı yakın koruması maaşları ne kadar 2021?

Cumhurbaşkanı Yakın Koruması Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Cumhurbaşkanı Yakın Koruması Nedir?

Asayişi sağlamak, özel operayonlara katılmak veya uyuşturucu ile mücadele gibi alanlar haricinde çalışan yakın koruma olarak çalışan polis memurları mevcuttur. Cumhurbaşkanı yakın koruması ise spesifik olarak Cumhurbaşkanını her şartta korumakla görevli polistir. Bu görev dışında hiç bir işle ilgili sorumluluğu yoktur. Bu yönüyle sıradan polislerden ayrılmaktadır. Cuhurbaşkanı yakın koruması Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olarak görev yapar ve buradan maaş alır. Özlük hakları ve yükselme işleri açısından da Cumhurbaşkanlığı’na karşı sorumludur.

Cumhurbaşkanı Koruması Nasıl Olunur?

Polisler arasında en popüler olan pozisyonlardan bir tanesi Cumhurbaşkanlığı yakın koruması kadrosudur. Meslekte en kıymetli ve önemli kadrolardan bir tanesidir. Polis olarak görev yapan veya polislik eğitimi devam eden adaylar arasından mülakat ile seçilerek alınan Cumhurbaşkanlığı korumaları en başarılı, en çevik ve en iyi atıcılardan oluşan seçkin bir ekiptir. Devlete ve millete bağlılığından şüphe edilmeyecek, memleketini seven adaylar arasından seçilen Cumhurbaşkanlığı yakın korumaları oldukça başarılı polislerdir.

Yalnızca mesleki eğitim veya polis okulunda verilen eğitim yakın koruma olmak için yetmeyeceği için Cumhurbaşkanlığı yakın korumaları ayrıca eğitimlerden geçmektedir. Bu eğitimler atış, koşu gibi eğitimlerden ziyade saldırı anında etten duvar örme, saldırı sonrası tehlikeli alandan uzaklaştırma gibi önemli kurtarma protokollerine ilişkindir. Bu tür bir eğitim sürecinde her bir adayın kendisine verilen görevi yapması son derece kritik öneme sahiptir. Bu nedenle ekip çalışmasına yatkın, sinirlerine hakim sorumluluk sahibi kişiler seçilmektedir. Cumhurbaşkanı koruması olmak için gerekli şartlar polis olmak için gerekli şartlar ile kıyaslandığında çok daha ağırdır. Polis Özel Hareket ekibinden dahi daha elit bir birlikte görev yapmak şansı herkese nasip olmamaktadır.

Cumhurbaşkanı Yakın Koruması Ne İş Yapar?

Cumhurbaşkanlığı külliyesinin korunması, Cumhurbaşkanlığı aracının korunması, miting ve benzeri toplantılarda Cumhurbaşkanının korunması temel görevleri arasındadır. Ankara haricinde çalışma yerleri olmadığı için herhangi bir biçimde başka ile tayin olma ihtimalleri de mevcut değildir. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın seyahatleri kapsamında yurtiçi ve yurtdışı görevleri her zaman mevcuttur. Ayrıca bu seçkin kadroya bir defa atanmak bu kadroda emekli olma hakkı tanımamaktadır. Dolayısıyla her zaman girişte aranan şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartları sağlamadığınız takdirde her zaman düz polis memuru olarak Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) emrinde çalışmaya devam edebilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı koruması, Cumhurbaşkanımızın gireceği binaları, araçları, salonları ve şahsi odaları kendisinden önce kontrol ederek olası tehlikeleri bertaraf etmektedir. Ayrıca saldırı anı veya tehlikesinde tehlike bölgesinden en kısa sürede uzaklaştırmak en temel görevidir. Saldırıya karşı koyma veya engelleme vazifesi ise diğer kolluk kuvvetlerine aittir.

Cumhurbaşkanlığı Yakın Koruma Maaşları Ne Kadar 2021?

Cumhurbaşkanlığı yakın korumaları polis olmakla birlikte polis memuru maaşından daha fazla maaş almaktadır. Yurtiçi, yurtdışı görev harcırahları, görev tazminatı, terör tazminatı ve taltif ödemeleri ile birlikte toplam maaşları oldukça yüksektir. 2021 Cumhurbaşkanlığı yakın koruma maaşları 14 bin TL civarındadır. Yapılan işin zorluğu, riskler ve üstlenilen büyük yük düşünüldüğünde maaşları fazla değildir.

Yakın koruma olarak görev yapmak zaten oldukça zor bir meslek olup bir de devletin en üst makamına bu hizmeti sunmak çok daha zordur. Şu an sayıları tam olarak bilinmemekle birlikte sürekli olarak görev bekleyen Cumhurbaşkanlığı yakın koruma sayısı 1000’in üzerindedir. Mesai dönüşümleri ve sürekli seyahatler nedeniyle bu sayı oldukça normal seviyededir.  

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER