Diş Hekimi Maaşları 2020

Diş Hekimi Nedir? Ne Demek? Kimdir? Diş Hekimi Ne İş Yapar? Diş Hekimi Uzmanlık Ve Ana Dalları? Diş Hekimi Çalışma Şartları Ve Çalışma Saatleri 2020? Diş Hekimi Maaşları 2020? Devlette Diş Hekimi Maaşları 2020? Özelde Diş Hekimi Maaşları 2020? Serbest Çalışan Diş Hekiminin Kazancı 2020? Diş Hekimleri 2020 Hafta Sonu Açık Mı?

Diş Hekimi Maaşları 2020

Sağlık alanında faaliyet gösteren mesleklerin önemi oldukça çoktur. Diş Hekimliği mesleği ise sağlık alanında en popüler mesleklerden biridir. Çoğu insan ağız ve diş sağlığı konusunda sağlık hizmeti almaktadır. Ülkemizde oldukça fazla kişi diş hekimine rağbet göstermektedir. Son dönemlerde popüler de olan bu mesleğe talep oldukça yoğun olmaktadır. Çoğu gencin ise hayallerini süsleyen bir meslek dalı haline gelmiştir. Son dönemlerde bu kadar popüler ve rağbet gören mesleği en ince ayrıntılarıyla gelin birlikte inceleyelim.

Diş Hekimi Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Diş, çene kemiklerinin üzerindeki ısırmak, çiğnemek, koparmak için oldukça sert ve beyaz parçalarının her birine denir. Hekim ise tıp dalında etkinlik, teşhis, tedavi uygulayan yapan şahıstır. Hekim kelimesi Arapçadan gelir. Halk arasında Diş Doktoru diye de geçer. Üniversitede 5 yıllık lisans eğitimini tamamlayan şahıs diş hekimi ünvanını almaktadır.

Diş Hekimi Ne İş Yapar?

Ağız ve diş sağlığıyla ilgilenen Diş Hekimleri aldıkları eğitim süreci sonrasında devlet, özel sektör veya serbest halde çalışma imkanlarına sahiptir. Hekimlerin görevleri sadece diş çekmek ve dolgu yapmakla kalmaz belli başlı bazı görevleri de mevcuttur. Biraz yakından inceleyelim:

 • Hastalarını her konuda bilinçlendirir.

 • Çalıştıkları bölgenin temiz, steril, düzenli ve güvenli olmasına çok dikkat etmelidir.

 • Takma diş, implant, porselen gibi ekipmanların işlemlerini sağlar.

 • Hekim- hasta ilişkisi olmalıdır.

 • Hastaya reçete yazar.

 • Ahlaksız, etik dışı, kanun dışı davranmaz ve Hipokrat yeminine uyar.

 • Hastanın acısını en hafife indirir, anestezi uygular.

 • Çürükleri tespit edip müdahalede ve tedavide bulunur.

 • Dolgu yapar, kırık veya çıkık dişleri çeker.

Diş Hekimi Uzmanlık Ve Ana Dalları

Uzmanlık ya da ana dallarda gelişimlerini ve eğitimlerini devam ettirebilmektedir. Diş hekim uzmanları, istedikleri ana dallarda kariyerlerini sürdürebilmektedir. Diş hekimliği ana dalları;

 • Ağız,Diş ve Çene Cerrahisi,

 • Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi,

 • Endodonti,

 • Ortodonti,

 • Pedodonti,

 • Periodontoloji,

 • Protetik Diş Tedavisi,

 • Restoratif Diş Tedavisi olarak belirlenmektedir.

Diş Hekimi Çalışma Şartları Ve Çalışma Saatleri 2020?

Diş hekimleri iyi şartlarda çalışırlar. Kendilerine ait ofis ve muayenehaneleri vardır.Ortamları konforludur. Teknolojik donanımlara ve mesleki açıdan gereken aletlere erişimleri vardır. İş yoğunluğu ve hastaların zor olması iş yükünü artıran konulardır.

Mesai saatleri çoğunlukla 08.00- 17.00 arasıdır. Kamuda ve özel hastanelerde mesai bitiminde hizmet vermeyi bırakırlar. Fazla mesai yapma durumları olabilir. Serbest çalışan diş hekimleri ise mesailerini kendi istekleri doğrultusunda belirlemektedirler. Aldıkları randevuya göre bazen gün içinde birkaç saat bazen de 12 saatten fazla çalışabilirler.

Diş Hekimi Maaşları 2020?

En iyi bölümlerin ve en iyi kariyerlerin başında gelen diş hekimliği en saygın mesleklerden biridir. Şifa dağıtan bu meslek ayrıca zorlu da bir görevi vardır. Devlet ve özel sektörde maaşları değişmektedir. Devlette ortalama 6000 TL dir. Özelde yeni başlayan ve deneyimsiz diş hekimi 3000- 5000 TL arası almaktadır. Deneyim kazanmış ve başarılı diş hekimleri 5000- 15.000 TL civarında almaktadır. Kendi özel muayenehanesinde deneyimli, kariyer yapmış diş hekimi büyük paralar kazanmaktadırlar. Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlerde 30 bin TL ve üzeri kazanan diş hekimleri sayısı oldukça fazladır.

Devlette Diş Hekimi Maaşları 2020

Hangi bölgede çalıştıkları, kurum, hasta sayısı, döner sermaye ücreti, derece ve kıdem, hizmet yılı, evlilik durumu, çocuk durumu, sigorta ve BES kesintisi gibi faktörlere bağlı maaşlar değişmektedir. Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşme zammı kapsamında maaşları da artmaktadır. Enflasyon farkı maaşlara yansır.

Yeni başlayan diş hekimi maaşı 2020’ de 5750 TL civarında maaş almaktadır.

5 yıl deneyimli ise 5900 TL

10 yıl deneyimli ise 6000 TL

20 yıl deneyimli ise 6300 TL

25 yılı dolduran ise 6500 TL civarında maaş almaktadır

Özelde Diş Hekimi Maaşları 2020?

Özelde çalışan diş hekiminin deneyim, başarı, hasta sayısı, hizmet yılı, eğitim, yabancı dil gibi unsurlara göre maaşları değişmektedir. Yeni başlayan 3000- 4000 TL maaşla işe başlar. Fakat zamanla 5000- 10.000 TL arasında alabilmektedir. Başarılı hekimlerin maaşları ise 20.000 TL ve üzerine kadar çıkabilmektedir.

Serbest Çalışan Diş Hekiminin Kazancı 2020?

Kazançları hasta sayısına göre değişir. Yapılan işlemlerin de ücretleri farklı olur. Örneğin muayene ücreti 150 TL, diş çekim ücreti 200 TL, ameliyat ücreti 6000 TL olabilir. Bu hekimden hekime farklılık göstermektedir. Kazançlar bu şekilde olmaktadır.

Diş Hekimleri 2020 Hafta Sonu Açık Mı?

Diş ağrısı çeken ve çürükleri olan kişilerin merakla sorduğu sorudur. Devlet hastanesi hafta sonu kapalıdır fakat nöbetçi diş hekimi görev yapmaktadır. Özel hastanelerde cumartesi hizmet verilmektedir. Pazar günleri bazı özel hastaneler hizmet vermektedir. Özel, serbest çalışan diş hekimleri ise kendi isteğine bağlı olarak hafta sonu çalışmaktadır.

Tıp Bölümü Nedir? Tıp Okumak Hakkında Merak Edilenler? buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2020, 13:58

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER