Diyetisyen Nedir? Diyetisyen Ne İş Yapar?

Diyetisyen nedir? Diyetisyen ne iş yapar? Nasıl diyetisyen olunur? Özelde diyetisyen maaşları. Devlette diyetisyen maaşları.

Diyetisyen Nedir? Diyetisyen Ne İş Yapar?

Diyetisyen Nedir? Nasıl Diyetisyen Olunur? 

Diyetisyen Nedir?

Diyetisyen nedir? İnsanların dengeli, yeterli ve sağlıklı olarak beslenmeleri için yiyeceklerin kişilerin sağlığına uygun şekilde pişirilmesi, yemek listelerinin dikkatlice hazırlanması konusunda çalışan, besin kaynaklarının sağlık kurallara uygun olup olmadığını belirleyen ve bu konularda kişileri aynı zamanda toplumu bilgilendiren kişiye diyetisyen yani beslenme uzmanı adı verilmektedir. Görevleri ise kişilerin beslenmelerini şekillendirip, günlük beslenme menülerini programlarını sağlamaktadır.

Nasıl Diyetisyen Olunur?

Nasıl diyetisyen olunur? Yükseköğretim kurumunun Beslenme ve Diyetetik fakültesinden, 4 senelik eğitim-öğretim programını tamamlayıp lisans derecesi ile diyetisyen ünvanı alınmaktadır. Ayrıca belirli bir  düzeyde İngilizce bilmeyenler için hazırlık okurlar. Beslenme eğitimleri, sağlık bilimleri fakültelerinin beslenme uzmanı - diyetisyenlik bölümünde verilmektedir. İletişim ve algı becerilerine sahip olmak, fen bilimleri ilgi duymak, bu alandaki konularda başarılı olmak, ekip çalışmalarına ayak uydurabilmek, hastalar ile empati kurabilmek, sabırlı, anlayışlı, hoşgörülü olmak, hastalarının ayrıntılarını kaçırmamak, sorumluluk bilincine sahip olmak ve ek olarak yabancı dil bilmek başarıyı artıran özellikler arasındadır. Üniversitede üçüncü senenin sonunda hem sağlık ocaklarında hem de  anne çocuk sağlığı merkezlerinde yaklaşık 6 hafta süresince halk sağlığında beslenme stajı ve üniversitenin son sınıfında ise bir sene süreli olan kurumlarda ve hastanelerde beslenme stajları yapılması zorunludur.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Puanları Nelerdir?

Nasıl diyetisyen olunur? diyorsanız üniversitelerin beslenme ve diyetetik bölümlerinin başarı sıralamalarını bilmeniz gerekmektedir. Üniversite sınavına girdiğinizde MF-3 puanları ile bu bölüm için tercih yapabilirsiniz. Eğer başarı sıralamanız, istediğiniz üniversitenin istediği sıralamaysa; Beslenme ve Diyetetik Bölümünü okumaya hak kazanabilirsiniz. Türkiye’de beslenme uzmanlığı ve diyetisyenlik mesleği için beslenme ve diyetetik bölümü taban puanları yaklaşık 225 puandan başlayıp 483 tavan puanına kadar artış göstermektedir. Diyetisyenlik mesleği yapabilmeniz için bu bölümü başarıyla bitirmeniz ilk şarttır. Diyetisyenlik taban ve tavan puanları üniversitelerde her yıl değişiklik göstermektedir. Diyetisyen olmak için ilk önce bu alanda uzmanlığınızın olmasını sağlayacak 4 yıllık üniversite eğitimini tamamlamanız gerekmektedir. Daha sonra uzmanlık alanınızı genişleterek yüksek lisans yaparak başarılı beslenme uzmanları ve diyetisyenleri arasında yer alma şansınız olacaktır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hangi Üniversitelerde Vardır?

İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Okan Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi,  İstanbul Arel Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, İstanbul Esenyurt Üniversitesi, İstanbul Kent Üniversitesi, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Gedik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi, Fenerbahçe Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Üsküdar Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Demiroğlu Bilim Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylü Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kapadokya Üniversitesi, İzmir Demokrasi Üniversitesi, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, Sanko Üniversitesi, Biruni Üniversitesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Avrasya Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Toros Üniversitesi, Lokman Hekim Üniversitesi, Afyon Karahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ankara Medipol Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Doğu Karadeniz Üniversitesi, Uluslarası Kıbrıs Üniversitesi, Girne Üniversitesi ve Lefke Avrupa Üniversitesidir. Özel ve devlet olmak üzere Türkiye'nin çoğunlukla her ilinde bu bölüm yer almaktadır.

Diyetisyenlik Bölümü Dersleri Nelerdir?

Her bölümün öğrenmesi gerektiği belli başlı dersleri almaktadırlar. Bu dersler; Türk dili ve edebiyatı, yabancı dil, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi, fizik, kimya, biyoloji, istatistik, matematik, sosyoloji ve psikolojidir. Bu derslerin yanı sıra meslek dersleri olarak; fizyoloji, beslenme biyokimyası, anatomi, aile planlaması, beslenme ilkeleri ve besinler, mikrobiyoloji, kişisel ve toplumsal sağlık bilimi, besin kimyası ve analizi, kurum beslenmesi, yönetim ekonomisi, anne - çocuk beslenmesi, toplum beslenmesi, besin kontrolü ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi alanlarında dersler alınmaktadır.

Diyetisyen Ne İş Yapar?

Diyetisyen ne iş yapar? Besinler ile ilgili tüm bilgileri araştırır ve oluşan değişiklikleri gözlemler. Cinsiyete, yaşa ve yaptığı işlere yönelik harcanan enerjiyi geri kazanmak için alınması gereken besinlerden zincir oluşturmaktadır. Bu zincire bağlı olarak aylık ve haftalık besin listelerini hazırlamaktadır. Kişinin yanlış beslenme alışkanlıklarını irdelemek ve buna bağlı olarak kişileri bilgilendirmektedir. Kişilere özel besin gruplandırması ve diyet programlarını hazırlanmasını sağlamaktadır. Kişilere özel hastalıklardan korunmak ve kurtulmak için diyet listeleri geliştirmektedir. Kişilerin sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeleri için eğitim programları hazırlamaktadır. Bunun içinde bilinçlendirme çalışmaları düzenlemektedirler.

Görev Basamakları Nelerdir?

Diyetisyen ne iş yapar başka bir deyişle beslenme uzmanları: çalıştığı işletmenin genel çalışma ilkeleri doğrultusunda araçları ve ekipmanları etkin bir biçimde kullanarak, iş güvenliği, işçi sağlığı, çevre koruma değişikliklerine ve diyetisyenlik mesleğinin kalite, verimlilik gerekliliklerine uygun şekilde: Besinlerin doğru işlenmesi, hazırlığının yapılması, doğru yöntemler ile pişirilmesi, depolanması gibi işlemlerin insan vücudundaki etkilerini incelemektedir. Toplumdaki kişilerin farklı cinsiyet, yaş ve fiziksel aktivitesi ile enerjive besin gereksinmelerini belirlemektedir. Toplumdaki kişilerin yanlış beslenme alışkanlıklarını belirlemektedir. Dengesiz ve yetersiz beslenmenin yol açtığı sağlık problemlerine karşı önlemlerin alınmasını sağlamaktadır. Ülkenin en temel beslenme planı ve politikalarının belirlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda bunları uygulanmak için yardımcı olmaktadır. Diyet besin ürünleri geliştirmektedir. Besin analizlerini gerçekleştirmektedir. Birçok hastalık geçirmiş bireylerin ve birey gruplar için hastalıklarına uygun diyetler planlamaktadır. Hastalıklardan koruyucu diyetler planlamaktadır. Toplu beslenme üzerine faaliyet gösteren kuruluş ve kurumlarda beslenme standartlarına uygun hizmetin verilmesini sağlamaktadır. Bu kuruluşların özelliklerine göre kişilerin günlük besin ve enerji öğelerini hesaplamaktadır. Bu hesaplamalara yönelik aylık, haftalık ve günlük menüler düzenlemektedir. Besinlerin hazırlanmasında görev alan personellerin hijyenik kurallara uyarak çalışmasını sağlamaktadır. Bireyleri ve toplumu ekonomik ve sağlıklı beslenme yöntemleri konusunda  eğitmektedir. Eğitim ile ilgili materyallerini hazırlamaktadır. Bunlar gibi birçok görev ve işlemleri diyetisyen yerine getirmektedir.

Maaş Nasıl Belirlenir?

Diyetisyenlik alanında çalışanlar için net bir maaş belirlenmesi mümkün değildir. Her geçen gün çalışma alanları genişlemektedir. Bunun yanı sıra özel sektörün birçok farklı kolunda çalışma imkanları çoğalmaktadır. Bu madde de maaş konusunun farklılaşmasına sebep olmaktadır.
Devlet hastanesinde işe yeni başlayan bir diyetisyenin maaşı; yaklaşık olarak 3.100 TL civarıdır. 10 yıldan fazla çalışan diyetisyenler ise yaklaşık olarak 4.000 TL maaş alabilmektedir. Devlet kurumlarında yeni başlayan diyetisyenlerin ortalama maaşı 2.500 TL ile 3.300 TL arası değişmektedir. 5 yıl deneyimi olan diyetisyenlerin maaşı ortalama 4.400 TL ile 6.100 TL arasındadır. 10 yıl ve üzeri deneyimi olan diyetisyenlerin maaşı ise 6.600 TL ile 11.000 TL arası değişiklik göstermektedir. Özelde yeni başlayan diyetisyenin maaşı 4.450 TL ile 5.150 TL arasında değişmektedir. Özelde deneyimli olunduğu takdirde ise 5.200 TL ile 10.350 TL arasında değişiklik göstermektedir.

İş Bulma Olanakları

Diyetisyenler yani beslenme uzmanları, özel hastanelerde, devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, tıp merkezlerinde, diyaliz merkezlerinde, fizik ve rehabilitasyon merkezlerinde, kadın doğum ve çocuk hastanelerinde, yaşlı bakım evlerinde, özel dal hastanelerinde ve belediyelerde çalışabilmektedir. Aynı zamanda beslenme ve diyet eğitim danışma merkezlerinde, yemek şirketlerinde, gün hastanelerinde, toplum sağlığı merkezlerinde, kendi ofislerinde, spor salonlarında, estetik ve güzellik merkezlerinde, üniversitelerde, ilaç firmalarında ve araştırma kuruluşlarında, çocuk esirgeme kurumlarında ve diğer sosyal hizmet kurumlarında çalışabilmektedir. Diyetisyenlik mesleği ülkemizde yeni gelişmekte olan bir meslek alanıdır. Sosyal hizmet kurumlarında, hastanelerde, okullarda, endüstri ve kamu kuruluşları gibi bölümlerde beslenme uzmanlarının çalışmalarından yararlanma süreci git gide artış göstermektedir. Bu sebeple kendini yetişmiş ve donanımlı bir diyetisyenin iş bulma sıkıntısı olmayacaktır. Diyestiyen KPSS atama puanlarına buradan erişebilirsiniz.

Çalışma Alanları ve Koşulları

Dört senelik eğitimi başarı ile tamamlayan kişilere“Diyetisyen ya da beslenme uzmanı” ünvanı verilmektedir. Diyetisyenlik bölümü sağlık hizmetleri sınıfı içinde yer almaktadır. Başarılı olan öğrenciler, beslenme ve diyetisyenliğin yanında anatomi, biyokimya, halk sağlığı, fizyoloji ve metabolizma gibi dallarda lisansüstü eğitimlerine devam edebilmektedir. Beslenme uzmanları yani diyetisyenler, tedavi diyetisyeni, yönetici diyetisyen ve halk sağlığı diyetisyeni olarak üçe ayrılmaktadır.

1- Yönetici diyetisyeni, okul, hastane, yurt, kamu, kuruluş ve endüstri gibi kurumlara, besinlerin satın alınmasından hazırlanmasına, pişirilmesi ve yemek servisine kadar bütün bu süreç ile uğraşan kişilerdir. İnsanların sağlıklı ve ekonomik açıdan doğru şekilde beslenebilmesi için gerekli beslenme planlamasını yapan ve uygulamasını denetleyen kişilerdir.

2- Tedavi diyetisyeni, hastaların durumlarına bağlı olarak verilecek özel diyetleri belirleyip, yemeğin hastaya sunulmasına ve hasta tarafından tüketilmesine kadar bütün süreci detaylarıyla takip etmektedir. Polikliniğe gelen ve taburcu olan hastaları, evde devam etmeleri gereken diyet programları konusunda eğitmektedir.

3- Halk sağlığı diyetisyenleri ise sağlık kuruluşlarında görev almaktadır. Halkın sağlıklı ve doğru beslenmesi için gerekli olan önerilerde bulunmaktadırlar. Bunun yanı sıra diyetisyenler gıda teknolojisinde danışman ve eğitimci olarak da görev üstlenebilirler.

Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi Açmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İlk olarak kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah belgesi, 2 adet fotoğraf, adli sicil kayıt belgesi gereklidir. Diyetisyenlik bölümü üniversite diploması fotokopisi, sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olunduğunda dair bi belge, işletici kimlik bildirme belgesi, imza sirküleri ve ticaret sicil gazetesi fotokopisi gereklidir. Aynı zamanda vergi levhası fotokopisi, oda faaliyet belgesi ve oda sicil tasdiknamesi fotokopisi, tapu ve yapı kullanma izin belgesi fotokopisi, kira sözleşmesi, iş yerine ait kroki, itfaiye uygunluk raporu ve işyeri açma ruhsatı görüş belgesi gereklidir. Bu belgeler sizin profesyonel anlamda bir beslenme ve diyet danışmanlık merkezi açmanız için oldukça yeterlidir.

Diyetisyenlerin Meslek Özellikleri ve Temel Görevleri

Diyetisyen nedir? sorusunu daha önce cevaplamış ve kısacası insanların doğru, dengeli, sağlıklı ve yeterli beslenmesi, yemeklerini nasıl pişirmesi ve neyi ne kadar yiyeceği konusunda bilgilendirmesi konusunda yönlendirme yapan kişiler olduklarını açıklamıştık. Sağlıklı ve etkili bir şekilde zayıflamak isteyen kişilerin ilk tercihi olan diyetisyenler, besinler ile ilgili bütün verileri araştırmakta ve bu konuda oluşan değişimleri düzenli olarak gözlemlemektedir. Diyetisyenlerin en önemli görevleri, kişilere cinsiyet, yaş ve günlük olarak harcadıkları kalori gibi etkenleri göz önüne alarak, kişilerin sağlıklı bir şekilde zayıflaması adına aylık ya da haftalık besin listesi hazırlamaktır. kişilerin yanlış  beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve gerekli bilgilendirmelerin yapılması da diyetisyenlerin en önemli görevleri arasında yer almaktadır. Diyetisyenler sadece kendilerine başvuran danışanların değil, toplumdaki tüm bireylerin sağlıklı, dengeli ve yeterli bir şekilde beslenmesi adına, çeşitli eğitim programları hazırlayarak kişilerin bilinçlenmesi adına çeşitli girişimler yapmaktadır. Diyetisyenler, sadece zayıflamak isteyen kişilere değil, çeşitli hastalıkları olan kişilere de diyet listeleri geliştirmekte ve besin gruplandırmaları yaparak, birbirinden farklı diyet programlamaları yapmaktadır.

Diyetisyen ne iş yapar? sorusuna vereceğimiz cevapların sayısı oldukça fazladır. Ülkemizde ve Dünya'da artan obezite sorunları nedeni ile her geçen gün daha fazla önem kazanan diyetisyenler, sadece zayıflamak isteyen kişilere değil, doğru beslenmeyi isteyen kişilere, spor yaparken nasıl besleneceğini merak eden kişilere, iş yerinin menüsünün nasıl olması gerektiğini merak eden kişilere, anne sütünün verim ya da kalitesini arttırmak için nasıl beslenmesi gerektiğini merak eden kişilere ve bunun gibi beslenme konusunda yardıma ihtiyacı olan tüm kişilere yardım etmek amacı ile profesyonel bir hizmet vermektedir.

Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi Hizmetleri

Diyetisyen ne is yapar? sorusuna bir cevap arıyorsanız, diyetisyenler kişilerin zayıflamasına yardımcı olmalarının yanı sıra, kişilerin belirli dönemlerinde ya da hayatlarının tamamında doğru beslenmeyi öğrenmelerini sağlamak amacı ile hizmet vermektedir.

-Gebelik Dönemi Beslenmesi: Gebelik dönemi anneler için oldukça hassas ve zorlayıcı bir dönemdir. Anne adayları bu dönemde kendileri sağlıklı beslenmeli ve bebeklerinin gelişimini desteklemelidir. Ayrıca anne adaylarının bazı sorunlar nedeni ile gebelik döneminde diyet programlarına dahil olmaları gerekebilmektedir. İşte tamda bu noktada diyetisyenler devreye girerek, anne adaylarının kendileri ve bebekleri için en doğru şekilde beslenmelerine yönelik diyet programları hazırlamaktadır.

-Emzirme Dönemi: Gebelik döneminden sonra, gerçekleşen doğum süreci anne adaylarının genel vücut yapılarında çeşitli değişiklikler yaşanmasına yol açmaktadır. Bambaşka bir hayatın kapısını aralayan anneler, bu hayata alışmakta güçlük çekerken bir yandan da aldıkları kilolardan rahatsızlık duymaktadır. Emzirme döneminde uygulanan yanlış ve bilinçsiz diyet programları anne adaylarının sütlerinin kesilmesine ve bu nedenle çeşitli sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. İşte tamda bu noktada diyetisyen ne iş yapar? sorusu devreye girmekte ve uzman beslenme uzmanları hazırladıkları sağlıklı beslenme programları sayesinde, hem annelerin zayıflamasını hemde sütlerinin artmasını sağlamaktadır.

-Okul Çağındaki Çocuklarda Beslenme: Artık kendi beslenme tercihlerini yapabilecek duruma gelen ve ailelerinin kontrolünden çıkan çocukların, bu döneme kadar sağlıklı beslenme bilgilerini öğrenmiş olması gerekmektedir. Bu dönemdeki çocuklara yemek alışkanlıkları üzerine yapılan baskı ve ısrarlar olayların daha karmaşık bir hal almasına ve çocukların sağlıklı besinlerden uzaklaşmasına neden olabilmektedir. Diyetisyenler tam da bu noktada çocukların sağlıklı ve dengeli beslenmesi adına gerekli programlar yapmakta, çocukların ve ailelerin doğru beslenme konusunda bilinçlenmesini sağlamaktadır. Özellikle hayatlarının bu evresinde doğru ve sağlıklı beslenme prensiplerini öğrenen çocuklar, bu düzenlemeleri hayatlarının tüm evresinde uygulayacak ve sağlıklı bir hayata adım atmış olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 16:26

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER