E-ticaret Sorumlusu Nedir? E-ticaret Sorumlusu Ne İş Yapar?

E-ticaret sorumlusu nedir? E-ticaret sorumlusu ne iş yapar? E-ticaret sorumlusu nasıl olunur? E-ticaret uzmanı ne iş yapar? E-ticaret uzmanı nasıl olunur?

E-ticaret Sorumlusu Nedir? E-ticaret Sorumlusu Ne İş Yapar?

E-ticaret Sorumlusu Nedir

E-ticaret geleneksel satış kanallarının kısmen de olsa yerini almaya başlayan yeni bir satış kanalıdır. Dolayısıyla e-ticaret sorumlusu mesleği de çok eski bir meslek değildir. Ülkemizde yaklaşık 20 yıldır e-ticaret siteleri mevcut olmakla birlikte 2020 yılında e-ticaret satış hacmi toplam satışlar içerisinde %5 seviyelerine ulaşabilmiştir. Bunun doğal bir sonucu olarak da tüm firmalar kendi internet siteleri veya çevrimiçi pazaryeri siteleri üzerinden e-ticaret yapmaya başlamıştır. Yeni bir meslek olan e-ticaret sorumlusu artık her işletmede görev alan bir pozisyon halini almıştır.

E-ticaret sorumlusu işletmenin ürettiği veya sunduğu ürün veya hizmet neyse bunu elektronik ortam olan internet üzerinden pazarlanması konusundan sorumludur. İşletmenin büyüklüğüne göre e-ticaret sorumlusu sayısı artabileceği gibi birden fazla e-ticaret sorumlusu olan şirketlerde e-ticaret sorumlusu olan şirketlerde e-ticaret uzmanı gibi üst bir ünvan daha tanımlanabilmektedir.

E-ticaret Sorumlusu Ne İş Yapar?

Yeni bir meslek olduğundan e-ticaret sorumlusu ne iş yapar, görev tanımı nedir, sorumlulukları nedir bilinmemekte veya sıklıkla karıştırılmaktadır. Öncelikle şunu belirtelim e-ticaret sorumlusu sosyal medya uzmanı değildir. Dolayısıyla hiç bir kurumsal şirket sosyal medya hesaplarını büyütmek gibi bir hedefle e-ticaret sorumlusu işe almaz. E-ticaret sorumlusunun görev ver sorumlulukları şunlardır.

 1. Ürünlerin Fotoğraflarını Çekmek

İyi bir e-ticaret sorumlusu ürünlerin yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf makinesi ile uygun açıdan ve her bir kestinin anlaşılabileceği şekilde, doğru ışıkla çekmek zorundadır. Ürünleri fotoğrafını çekmeyi bilmeyen bir e-ticaret sorumlusu veya e-ticaret uzmanı satış performansını olumsuz etkileyecektir.

 1. Ürün Açıklamalarını Girmek

Satılan her bir ürün için ürün ebatları, ürün fiyatı, kullanım amaçları, alternatif ürünlerle farkları gibi satılan ürün, hizmet ya da ürün grubuna ait bilgileri iyi seviyede bilmeniz gerekmektedir.

 1. Stok Yönetimi

E-ticaret yapan firmaların en önemli sorunlarının başında stok yönetimi gelmektedir. Stok yönetimi yapmayı bilmeyen bir firma e-ticarette güven kaybedeceği sıklıkla hukuki sorunlar da yaşayacaktır. Fiyat belirterek ürün sergilemek ve sipariş verildiğinde teslim edememek e-ticaret puanınızı etkileyeceği gibi pazaryeri formatındaki sitelerde satışınızın durdurulmasına da yol açabilir.  

 1. Google Reklamlarını Yönetmek

Google reklamları veya arama motoru reklamları e-ticaret için en iyi satış kanallarından biridir. Kelime reklamı başta olmak üzere tüm e-ticaret reklamlarını en optimize biçimde yani en düşük bütçeyle en fazla trafik alabilecek ve satış yapabilecek biçimde bilmeniz gerekmektedir.

 1. Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu (search engine optimisation-seo) çalışmalarını bilmeniz sizi arama motorlarında üst sıralara tırmandıracaktır. Ayrıca ürün açıklamalarında anahtar kelime ve özgün içerik kullanmanız ürünlerinizi daha görünür kılacaktır. Dolayısıyla iyi seviyelerde arama motoru optimizasyonu yapmayı bilmeniz gerekmektedir.

 1. Kargo Giderlerinin Takibi

En önemli yetenek kargo giderlerinin takibi demek yanlış olmayacaktır. Her gün yüzlerce belki binlerce ürün sipariş edilecek olup bunların bir çoğu size tekar iade edilecektir. E-ticaret sorumlusu olarak çalışmak isteyen biri sürekli iade edilen ürünlerini ve yeni siparişlerini takip edebilmelidir. Aksi takdirde kargo giderleri e-ticaretten elde etmeyi beklediğiniz tüm karı alıp götürebilir.

E-ticaret Sorumlusu Nasıl Olunur? E-ticaret Uzmanı Nasıl Olunur?

E-ticaret sorumlusu veya e-ticaret uzmanı olmak arasında ünvan haricinde önemli bir fark olmadığını önceki bölümlerde belirtmiştik.E-ticaret sorumlusu nasıl olunur, e-ticaret sorumlusu olmak için gerekli şartlar nelerdir açıklamaya çalışacağız.

 1. Excell Bilgisi

Firma sürekli biçimde ürün giriş ve çıkış yapacağı için tüm ürün ve para girdi çıktılarını kalem kalem takip etmek sizin asli göreviniz olacaktır. Bunu en basit biçimde yapabileceğiniz program ise excell olup iyi seviyede excell kullanmayı bilmeniz gerekecektir.

 1. Yabancı Dil

İngilizce bilmeden reklam panellerini, ilgili araçları (ad tools) ve reklam programlarını yönetmeniz mümkün değildir. Ayrıca artık bir çok e-ticaret satışı ülke sınırlarının dışına taşmıştır. Yurtdışında satış yapabilmek için ise ingilizce ürüm açıklaması girilmesi olmazsa olmaz bir husustur.

 1. Arama Motoru Optimizasyonu

Önceki bölümlerde belirttiğimiz gibi arama motoru optimizasyonu ve reklam optimizasyonu olmazsa olmaz iki yetenektir. Mutlaka bu iki hususu çok iyi bilmeli ve ürün açıklama, başlık ve etiketlerini bu kapsamda girmelidir.

 1. Aynı Anda Birden Fazla İşi Yapabilmek

E-ticaret sorumlusu için başlayan ve biten görevler mevcut değildir. E-ticaret hiç bitmeyen sürekli bir akıştır. Bu akış içerisinde e-ticaret sorumlusu sürekli olarak kendi görev ve sorumluluğunu her bir satış için devam ettirirken aynı zamanda kendini geliştirmek ve her bir güncellemeye göre işini yeninden planlamak mecburiyetindedir.

Herhangi bir üniversite veya bölüm mezunu olmak size dezavantaj sağlamayacaktır. Ancak e-ticaret bir pazarlama yani marketing departmanı olup pazarlama departmanında çalışanlar genellikle iktisat, işletme veya ekonomi bölümü mezunlarından oluşmaktadır. E-ticaret sorumlusu olmak için  yukarıda saydıklarımız olmazsa olmaz unsurlar olup bunlar haricinde de gerekli yetenkler mevcuttur. Ancak temel seviyede bu yetenkler sizin e-ticaret sektöründe iş bulabilmenizi sağlayacaktır.

E-ticaret Sorumlusu Maaşları Ne Kadar 2020-2021?

E-ticaret sorumlusu maaşları veya e-ticaret uzmanı maaşları tecrübeye ve yeteneğe göre farklılaşmaktadır. Sektörde yeni başlayanlar staj döneminde ücret almamakta kendine iş bulamaya yarayacak yetenekleri öğrenmeye çalışmaktadır.

 • Yeni başlayan e-ticaret sorumlusu maaşları 2.400 TL
 • 2 yıl tecrübeli e-ticaret sorumlusu maaşları 4.000 TL
 • 5 yıl tecrübeli e-ticaret uzmanı maaşları 6.500 TL
 • 10 yıl tecrübeli e-ticaret uzmanı maaşları 10.000 TL

Ortalama maaş aralıkları bu şekilde olup komisyon ve performansa göre prim ödemeleri değiştirmektedir.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2020, 16:54

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER