Elektrik Elektronik Mühendisliği Nedir? Nasıl Elektrik Elektronik Mühendisi Olunur?

Elektrik elektronik mühendisliği nedir, ne iş yapar? Elektrik elektronik mühendisi ne kadar maaş alır? Nasıl elektrik elektronik mühendisi olunur?

Elektrik Elektronik Mühendisliği Nedir? Nasıl Elektrik Elektronik Mühendisi Olunur?

Elektrik Elektronik Mühendisliği Nedir?

Mühendislik pek çok gencin hayalidir. Genelde hangi çocuğa sorarsanız sorun hepsi büyüyünce ya doktor olmak ister yada mühendis dolayısıyla bu dalda eğitim veren üniversite sayısı da fazladır. Mühendislik mesleği oldukça popüler bir meslek olup, son yıllarda bu mesleği yapmak isteyen gençlerin sayısında artış olmaktadır. En fazla tercih edilen mühendislik bölümleri bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği ve elektrik elektronik mühendisliğidir. Elektrik elektronik mühendisliği, elektronik ve elektrik akımlarıyla işleyen sistemlerin yapımında, geliştirilmesinde ve elektriğin iletilmesinde, dağıtımıyla ilgili eğitim ve araştırmalar yapan mühendislik disiplinidir.

Dolayısıyla bu dalda eğitim alan kişiler bir projenin başlangıç aşamasından tutun da tasarım, geliştirme ve deneme aşamalarının hepsinde etkin olarak görev alırlar. Ayrıca Elektronik ve elektrik mühendislerinin yapmış oldukları işleri bu alanı merak eden ve mühendis olmak isteyen gençler için maddeler halinde sıraladık:

  • Elektrik sistemlerinin ihtiyaç ve gereklerini araştırarak bunların maliyet ve kapasitelerinin belirlemek
  • Dijital ve analog elektrik sistemlerinin üretimini, bakımını, onarımını ve benzeri hizmetlerini gerçekleştirmek
  • Elektronik cihazlarla ilgili programları yapmak
  • Yeni cihazlar, devre ve sistemleri tasarlayarak geliştirmek
  • Elektronik akşamların kontrolünü sağlamak ve güvenlik standartlarına uygun olup olmadığını belirlemek

Mühendislerin bu şekilde birtakım yapması gereken görevleri vardır. Ayrıca elektronik ve elektrik mühendisleri saha ve ofis ortamlarında da çalışabilirler. Şantiyelerde ve açık havada da çalışma imkanları vardır. Mühendisler çalıştıkları işin gereğine göre zaman zaman işleri gereği seyahat etmek zorunda kalabilirler.

Bu dalda görev yapan mühendislerin iş alanları oldukça geniştir. Elektrik sistemine bağlı olarak iş yapılan ve karmaşık bir sistemin iş gördüğü her yerde çalışabilirler. Şantiyelerde, fabrikalarda, nükleer santrallerde görev yapabilecekleri gibi elektrik santrallerinde de çalışabilirler. Aynı zamanda elektrik alanında görev yapan bürolarda manyetik, haberleşme, bilgisayar programlama gibi faaliyetleri gerçekleştiren firmalarda elektrik mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Elektrik ve Elektronik Mühendisi Nasıl Olunur?

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümüne girebilmek için öncelikle lise mezunu olmak ve üniversite sınavından kazanılan puan türünün bu alan için yeterli olması gerekir. Eğitim süresi 4 yıldır. Mühendislik alanında kimi üniversiteler hazırlık sınıfını da dahil ederek eğitim sürelerini 5 yıla çıkarırlar. Elektronik Mühendisliği bölümünde ilk yıllarda ana dersler olarak matematik, fizik ve kimya dersleri ağırlıkta olmaktadır. Ana dersler dışında makine bilgisi, teknik resim gibi dersler gösterilmektedir.

Elektronik Mühendisleri eğitim sürecinden sonraki aşamalarda dilerlerse formasyon eğitimi alarak bu mesleğin öğretmenliğini yapabilirler. Doktora ve yüksek lisans yapmaları sonrasında araştırma görevlisi, doktor öğretim üyesi ve akademisyen olarak görev yaparak kariyerlerini ilerletebilirler.

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Her meslekte olduğu gibi elektronik mühendisliğinde de kendini geliştirmek mümkündür. Eğitim hayatını tamamlayan mühendisler pek tabi kendi işlerini kurabilirler. Fakat aldıkları maaş onları tatmin etmeyebilir. Dolayısıyla devlet kurumlarında görev yapan mühendislerin aldıkları ücret ilk yıllarda daha tatmin edici olmaktadır.

Kamu ve özel sektörde her alanda çalışabilme olanakları bulunan mühendisler, Türk Telekom gibi popüler şirketlerde çalışabilirler. Fakat sektörler arası kıdeme de bağlı olarak maaş farklılıkları mevcuttur. Eğer mühendislik mesleğini seçen kişi kendini geliştirirse yabancı dil bilme düzeyine göre maaş miktarı artmaktadır.

Özel sektörde yeni başlayan elektronik mühendisi 3.000 TL ile 4.000 TL arasında maaş alırken. Bu maaşın üst sınırı tecrübe ve kişisel yeteneğe göre 10.000 TL üstüne çıkmaktadır. Ancak maaşınız arttıkça sorumluluğunuz ve mesainizde artacaktır.

Kamuda yeni başlayan elektronik mühendisi maaşları 2020 yılı itibariyle 6.000 TL civarındadır. En üst maaş ise 25 yıllık hizmetin sonunda 1’in 4’üne gelindiğinde 8.000 TL düzeyine gelindiğinde alınmaktadır. Kamuda en yüksek ve en düşük maaş aralığı fazla açık değildir dolayısıyla hedefiniz çok yüksek değilse kamu, uzun vadede daha fazla maaş almak istiyorsanız özel sektör sizin için daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği  Hangi Üniversitede Okunur?

 Seçilecek bölüme göre üniversite tercihleri ve sıralaması değişmelidir. Örneğik sağlık bölümleri okumayı düşünen bir öğrencinin ilk tercihlerinde hacettepe mantıklıyken mühendislik için durum farklıdır. Bizce elektrik ve elektronik mühendisliği aşağıdaki üniversitelerde okunur:

  1. Boğaziçi Üniversitesi

  2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  3. Bilkent Üniversitesi
  4. İstanbul Teknik Üniversitesi
  5. Yıldız Teknik Üniversitesi

Şehir tercihlerinize göre sıralama elbette değişebilir ancak üniversitelerin genel iş bulma sıralaması bu şekildedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2020, 21:05

Mehmet Güntürk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER