Gümrük Muayene Memuru Nedir? Gümrük Muayene Memuru Ne İş Yapar?

Gümrük Muayene Memuru Nedir? Gümrük Muayene Memuru Ne İş Yapar? Gümrük Muayene Memuru Atanma Şartları ve Ataması? Gümrük Muayene Memuru Eğitimi Nedir? Gümrük Muayene Memuru Sorumluluğu ve Geleceği? Gümrük Muayene Memuru Maaşları 2020?

Gümrük Muayene Memuru Nedir? Gümrük Muayene Memuru Ne İş Yapar?

Gümrük Muayene Memuru Nedir? Gümrük Muayene Memuru Ne İş Yapar?

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatı bünyesinde istihdam eden Gümrük Muayene Memuru Ne İş Yapar? Gümrük Muayene Memurlarının Kariyer İmkanları Nasıldır? Gümrük Muayene Memuru Olmanın Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir? Gümrük Muayene Memuru Maaşları Ne Kadardır? Bütün detaylar yazımızda.

Gümrük Muayene Memuru Nedir?

Gümrük muayene memuru nedir, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı bünyesinde ithalat rejimi, ihracat rejimi, dahilde işleme rejimi gibi dış ticarette belge ya da eşya analizi, ticaret politikası önlemleri, gözetim uygulamaları, vergi tahakkuku, usulsüzlük cezaları gibi hukuki ve idari işlemlerle ilgilenen kamu görevlisidir. 2004 senesinde Gümrükler Genel Müdürlüğü’nce Gümrük Muayene Memurları ‘Muayene Kurulları’ şeklinde istihdam etmeye başlamışlardır.

Gümrük Muhafaza Memuru Nedir?

Gümrük Muayene Memuru Ne İş Yapar?

Gümrük muayene memuru ne iş yapmaktadır, sınırda, havalimanlarında, deniz limanları ve iç gümrüklerde ithal edilen ya da ihraç edilen malların ulusal ve uluslararası mevzuatlığını denetler, kontrol ve muayenesini yapmaktadır. İthal olan eşyanın adet, sayı, ağırlık gibi resmi belgelerde uyumluluğunu kontrol eder. Yasak olan eşyaların ülkeye girişini engeller, ihracatı yasak olanın da çıkmamasını sağlamaktadır. Yani kısaca ithalat ve ihracatın doğru şekilde tamamlamasını sağlamaktadır. İdari para cezasının hükümlerinin uygulanmasını sağlamaktadır. Gümrük muayene memurları dış ticarette çok önemli bir bilgi birikimine ve donanıma sahip olmaktadırlar. Gümrük muayene memurları eşyanın fiziki muayenesinin yapılmasında dikkatli olmalıdırlar. Devletimizin en ufak vergisel zararını epey düşünmeleri de gerekmektedir. Gümrük muayene memurlarının ülkemizde dış ticaretin akışı durumunda ne kadar kritik önemli bir görevi yerine getirdikleri ortadadır.

Gümrük Muayene Memuru Atanma Şartları ve Ataması?

Gümrük muayene memuru atanma şartları ve ataması, Gümrük muayene memuru olarak hizmet etmek için bir lisans mezunu olmanız, belirli fakülteyi bitirmeniz ve KPSS bitiminde Ticaret Bakanlığı’nın ilanı üzerine Muayene Memuru kadrolarına KPSS sonuçları arasındaki sıralamaya göre yapılan sözlü mülakatı geçmeniz taktirde hak kazanırsınız.

Gümrük Muayene Memuru Eğitimi Nedir?

Yukarıda bahsedildiği üzere atanan Gümrük Muayene Memurları, Ticaret Bakanlığı Eğitim Dairesi Genel Müdürlüğü’nün Eğitim Tesislerinde birtakım eğitimlere başlarlar. Burada Temel Aday Memur Eğitimi verilmekte olup yazılı sınav yapılır. Yazılı sınavı geçen kişi Gümrük Muayene Memurları Muayene Memurluğu Temel Eğitimi’ne başlamaktadır. Burayı başarıyla tamamlayan kişi Aday Memur Stajı ve Aday Gümrük Muayene Memuru Stajlarını almaktadır. Eğitimler ve stajları geçen birey Gümrük Muayene Memuru olur ve Darphane tarafından basılan mühürleri kişilere teslim edilmektedir.

Gümrük Muayene Memuru Sorumluluğu ve Geleceği?

Gümrük muayene memuru sorumluluğu ve geleceği, Gümrük Kanununda adı Muayene ile Görevlendirilmiş Memur olarak geçmektedir. Gümrük muayene memurluğu, Gümrük ve ticaret bakanlığındaki kariyer mesleklerden biridir. B grubu bir kadrodur. Fakat son yıllarda yoğun mesleki bilgi gerektirmesi, riskleri ve sorumluluğu sebebiyle A grubu kadrolara dahil edilmesi ve adının Gümrük Denetmeni olmasına yönelik kanun çalışmaları vardır.

Gümrük Muayene Memurluğu Mesleğinin Avantajları Nedir?

Gümrük muayene memurluğu mesleğinin avantajları nedir, aktif bir memuriyet yaşamları vardır. Sınır kapısında, sakin gümrüklerde, liman gümrüğünde çalışırsınız. Birkaç yıl içerisinde bu yerlerde çalışırsınız. Gümrük muayene memurluğu mesleği şahıslara her eşyayı tanıma, inceleme ve eşyayla alakalı öğrenme imkanı verir. Dış ticaret hakkında her şeye hakim olmaktadır. Gümrük muayene memurluğu mesleğini yaparken tanıma, öğrenme, inceleme, araştırma, denetleme gibi deneyimleri yaşayabilirsiniz. Ülke menfaatine aykırı olacak ürün ve ürün gruplarının engellenmesini sağlayabilirsiniz. Devletin vergi kaybına uğramasına engel de olursunuz. Kaçak girecek eşyalara engel olursunuz. Gümrük muayene memurluğu kısaca aktif bir yaşantı, saha elemanı, kontrol ve denetleme, mevzuat araştırma gibi avantajları olan bir meslek sahasıdır. Bunların dışında gümrük muayene memurları meslekte 5. Yıl dolduğunda müdür yardımcılığı sınavına girebilmektedirler. Müdür, bölge müdür yardımcısı ve bölge müdürü olabilmektedirler.

Gümrük Muayene Memurluğu Mesleğinin Dezavantajları Nedir?

Gümrük muayene memurluğu mesleğinin dezavantajları nedir, her meslekte olduğu üzere gümrük muayene memurluğu mesleğinin de dezavantajları olmaktadır. Saha elemanı olmak, tırların, konteynırlarda muayene yapmak, devamlı olarak mevzuata hakim olmak bu mesleğin yorucu kısmıdır. Sınır kapılarında uzun süre nöbet usulünü de göz önüne almalıdırlar. Her tır içerisindeki eşyaların kontrolünü yapmak ve sonrasında gümrük işlemini sonlandırmak gümrük muayene memurunun görevleri arasındadır. Bunların hepsi kapsamlı olarak düşünüldüğünde mesleğin zor olduğu anlaşılmaktadır. Bu mesleği yaparken oluşabilecek aksiliklerde müfettişlerle karşılaşabilir ve mahkemelik olabilirsiniz. Bu tarz durumlarda başınıza çok şey gelmesinden korkmayın Gümrük Müfettişleri ve Hakim ve Savcılar bu tarz durumlarda tecrübelerini karşısındaki kişinin niyetini ölçü alaraktan mevzuata uygun şekilde bir değerlendirme yapmaktadır.

Gümrük Muayene Memuru Maaşları 2020?

Gümrük muayene memuru maaşları 2020, gümrük muayene memurları maaş ve mesai ücreti alırlar. Bu mesleğin en büyük sorunlarından biri diğer meslek gruplarından düşük ücretlerle işe başlamalarıdır. 2020 senesi itibariyle Gümrük muayene memuru maaşları ortalama 5000 TL civarında olmaktadır. Bazı gümrük idarelerinde aylık yolluk ücreti ve ek ücretler söz konusu olmaktadır. Fakat bu her gümrük idaresinde olmamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2020, 22:53

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER