Hazine Avukatı Nedir? Hazine Avukatı Ne İş Yapar?

Hazine avukatı nedir? Hazine avukatı ne iş yapar? Hazine avukatı maaşı 2020. Hazine avukatı KPSS puan türü. Tayin, ek gösterge, özlük hakları.

Hazine Avukatı Nedir? Hazine Avukatı Ne İş Yapar?

Hazine Avukatı Ne İş Yapar?

Hazine avukatları Hazine ve Maliye Bakanlığı Başhukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel Müdürlüğü (BAHUM) bünyesinde ve BAHUM’a bağlı taşrada çalışmaktadırlar. Taşrada hazineye bağlı alacakların tahsili, hazinenin taraf olduğu uyuşmazlıklarda mahkemede temsil gibi görevleri mevcuttur. Aynı zamanda keşif, duruşma, resmi yazışmaların yapılması, kurumun işlemlerine ilişkin hukuki danışma hizmeti gibi işlemlerde hazine avukatı tarafından yerine getirilmektedir.

Hazine Avukatı Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Türkiye’de denkliği olan üniversitelerden birinden hukuk fakültesi mezunu olan ve avukatlık ruhsatı almış kişiler hazine avukatı olabilmektedir. Herhangi bir süre boyunca avukatlık yapmış olma gibi bir avukatlık tecrübesi şartı bulunmamaktadır. Çift yıllarda yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) B grubu genel kültür genel yetenek puanı olan KPSS p3 puan türü ile alım yapmaktadır.

Hazine avukatı alım ilanında belirtilen kontenjanın 20 katına kadar aday KPSS p3 puanına göre sıralanıp test sınava kabul edilmektedir. Test sınavından 70 ve üstü alan kontenjanın 4 katı aday mülakata kalmaktadır. Mülakatlar Ankara’da Hazine ve Maliye Bakanlık Merkezinde yapılmaktadır.  Mülakat sonucunda oluşan puana göre sınav ilanında açıklanan ile ve ilçelere adayların tercihleri de dikkate alınarak atama yapılmaktadır. Yeni başlayan hazine avukatı mazeret tayinleri hariç 2 yıl boyunca tayin isteyememektedir. Meslekte rotasyon veya benzeri bir uygulama mevcut olmayıp istediğiniz yerde emekli olana kadar devam etme şansınız bulunmaktadır.

Hazine Avukatı Maaşı 2020 Yılında Kaç TL?

Tüm kamu kurum avukatları gibi hazine avukatları da iki temel ödeme almaktadır. Bunlardan birincisi maaş ödemesi olup yeni başlayan hazine avukatı maaşları 2020 yılı itibariyle 5.200 TL seviyesindedir. En üst derece ve en üst kademeye geldiğinde ise 6.500 TL seviyesine erişemektedir.

İkinci ödeme ise vekalet ücreti adı altında ödenmektedir. Yaygın uygulama vekalet ücreti yıl içinde ocak ve temmuz ayında iki parça halinde ödenmektedir. Ancak bazı kurumlarda az sayıda davaya taraf olunmasından dolayı vekalet ücreti dolmamakta olup sene sonunda tek ödeme yapılabilmektedir. Diğer bir uygulama ise tahsilat yapıldıkça vekalet ücretinin tahsil edilmesi usulüdür. Ancak hazine avukatı vekalet ücreti dolmakta olup yıllık vekalet üst sınırı olan 26.000 TL üzerinden alınmaktdır. Aya böldüğümüzde ortalama 2.000 TL civarında 2020 yılı için vekalet ücreti almaktadırlar.

Hazine Avukatı Çalışma Şartları, Ek Gösterge ve Özlük Hakları

Diğer maliye personellerinden farklı olarak sıkı bir mesai ve disiplin anlayışına tabi olmayıp merkez hukuk müşavirliği talimatıyla hareket ederler. Dolayısıyla ilçe veya ilde amiri ile aralarında katı bir hiyerarşi mevcut değildir. Diğer taraftan mesai takibi de oldukça zordur. Keşif, duruşma, görüşme gibi dışarıda sürekli faal olması nedeniyle mesai saatleri katı biçimde uygulanamamaktadır.

Hazine avukatı ek göstergesi 2.200 üzerinden uygulanmaktadır. Oldukça düşük olan bu ek gösterge nedeniyle emekli olduklarında emekli maaşları yarı oranda düşmektedir. Son dönemde ek gösterge artış talepleri için girişimde bulunulmasına karşın herhangi bir olumlu sonuç alınamaıştır.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:05

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER