Hemşire Yardımcılığı Nedir?

Hemşire yardımcılığı nedir? Kimdir? Hemşire yardımcısı görev tanımı nedir? Hemşire yardımcılığı maaşı ne kadar?

Hemşire Yardımcılığı Nedir?

Meslekler ile ilgili yazımıza bir yenisini ekliyoruz. Bu yazımızda çok fazla merak konusu olan hemşire yardımcılığı mesleği ile ilgili bilgiler vereceğiz. Hemşire yardımcılığı nedir? Hemşire yardımcısı kimdir? Hemşire yardımcısı görev tanımı nedir? Hemşire yardımcılığı maaşı ne kadar? gibi sorular çokça sorulan sorular olduğu için sitemizde yazma gereksinimi duyduk. Tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs günlerinde sağlık çalışanları bizler için çok yoğun mesai harcıyorlar ve emek sarf ediyorlar. Sağlık çalışanlarının gündemde olduğu bu günlerde sağlık çalışanlarından bir tanesi olan hemşire yardımcılığı hakkında tanıtıcı bilgiler vereceğiz.

Hemşire Yardımcılığı Nedir?

Hemşire yardımcılığı görev yaptığı hastane ya da herhangi bir sağlık kurumunda sağlıkla alakalı her şeyin sürekliliğini sağlamak için hemşirelerin nezaretinde çalışan bir sağlık çalışanıdır. Yani hemşirelerin yardımcısıdır. Hemşire yardımcılığı yapmak isteyenlerin ülkemizde bulunan Sağlık Meslek Liseleri ne girerek bu okullardan mezun olmaları gerekir. Sağlık Meslek Liselerine girmek için 8. Sınıf sonunda yapılan Liselere Geçiş Sınavı ( LGS ) ye girip bu okulları kazanacak kadar puan alınması gerekir. Sağlık Meslek Lisesi’ni kazandıktan sonra bölüm seçimi yaparken hemşire yardımcısı olmak isteyen kişiler hemşire yardımcılığı bölümünü seçip bu bölümü okuyarak mezun olurlar. Hemşire yardımcılığı bölümünden mezun olduktan sonra sınavsız direk olarak çalışma hayatına adım atabilmektedirler.

Sağlık Meslek Liselerinde hemşire yardımcılığı bölümü okuyan öğrencilerin ortak dersler haricindeki aldıkları kendi dalları ile ilgili dersler şunlardır;

İşletmelerdeki Mesleki Eğitim

Aseptik Uygulamaları

Enfeksiyon Hastalıkları

Sistem Hastalıkları

Özel Bakım Uygulamaları

Temel İlaç Bilgisi

Sağlık Psikolojisi

Doğum Öncesi İzlem ve Doğum

Kadın Hastalıkları ve Aile Planlaması

Yeni Doğan ve Çocuk Sağlığı

Mesleki Temel Uygulamalar

Öğrenciler bu dersleri 11. Sınıfta ve 12. Sınıfta görürler. 9. Sınıfta ve 10. Sınıfta ortak dersler ve ortak alan derslerini görürler.

Hemşire yardımcıları hastanın ateş, nabız, tansiyon gibi muayene işlemlerinde gerekli olan kontrolleri yapar. Hastanın bazı temel gereksinimlerinde yardımcı olur ve yerine getirir. Hastanın bilgilerini doktora ya da hemşireye hazırlayıp verir.

Eskiden Sağlık Meslek Liseleri mezunları mezun olduktan sonra sınavsız bir şekilde radyoloji teknisyenliği, diş teknisyenliği, hemşirelik, anestezi teknisyenliği, acil tıp teknisyenliği olarak hastanelerde görev yaparlardı. Fakat 2014 yılında Sağlık Bakanlığı bir yönetmelik yayınladı ve bu meslekleri çıkardı bu mesleklerin yerine hemşire yardımcılığı, ebe yardımcılığı ve sağlık bakım teknisyenliği unvanlarını verdi.

Hemşire Yardımcısı Görev Tanımı Nedir?

Hemşire yardımcılığının ne olduğunu, hemşire yardımcısı okuyanların gördükleri dersleri üstteki başlıkta belirtmiştik. Şimdi ise hemşire yardımcısı görev tanımı nedir? Hemşire yardımcılarının çalışma alanları nelerdir? Hemşire yardımcısı ne iş yapar? Bu soruları cevaplandıralım.

Hemşire Yardımcıları çalışma alanları şunlardır;

Hemşire yardımcıları Sağlık Meslek Lisesinden mezun olduktan sonra devlete ait bütün sağlık kuruluşlarında çalışabilirler. Özel sektöre ait bütün sağlık kuruluşlarında görev yapabilirler. Yataklı sağlık kuruluşlarında görev yapabilirler. Yataksız sağlık kuruluşlarında görev yapabilirler. Devlet hastanelerinde görev yapabilirler. Özel hastanelerde görev yapabilirler. Doğum evlerinde görev yapabilirler. Üniversitelerin hastanelerinin servisinde ya da acil servisinde görev yapabilirler. Anlaşılacağı üzere çok fazla sayıda çalışma alanları bulunmaktadır. Ülkemizde sağlık kurumlarında personel ihtiyacı oldukça fazla olduğundan dolayı çok rahatlıkla hemşire yardımcısı olarak bir çok sağlık kuruluşunda iş bulma imkanına sahiptirler.

2014 yılında çıkarılan yönetmeliğe göre hemşire yardımcısı görev tanımı nedir diye merak edenler için hemşire yardımcısı görev tanımı şu şekildedir;

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastaların odalarını düzenler, hasta odalarının temiz olmasını sağlar.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastaların yataklarını yapmakla görevlidir.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastaların güvenliği ile ilgili durumların sağlanmasına yardım eder.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastanın oral ilaçlarını hemşirenin uygun gördüğü şekilde hastaya verir.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastanın bireysel bakımı ve temizliği ile ilgilenir.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastanın derisinin bütünlüğünü gözlemler ve hemşirelere bu konuda bilgi aktarır.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastaların muayeneye, tetkike ya da tedaviye giderken hazırlanmasına yardımcı olur. Bu işlemler yapılmadan önce kıyafetlerinin değiştirilmesine ve bu işlemler yapıldıktan sonra hastanın kıyafetlerini giymesine yardım eder.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastanın yatak yaralanması öncesindeki koruyucu işlemler için bu konuda hemşireye yardım eder.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastanın günlük yaşam faaliyetlerini yapmasına yardım eder.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hasta eğer yataktan kalkamayacak durumda ise ya da yataktan kalkması uygun görülmüyor ise, bu hastaların boşaltım işlerine yardım eder. Eğer bir sorun ile karşılaşırsa bu durumu hemşireye bildirir.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastanın sidik torbasını boşaltır, sidik torbasını değiştirir.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastadan steril olmayan dışkı ya da steril olmayan idrar örneği almakla görevlidir.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastanın beslenme programındaki yiyecek ve içeceklere uygun şekilde beslenmesine yardımcı olur.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastalarda eğer kilo takibi yapılması gereken bir hasta var ise o hastanın kilo takibini yapar.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastalarda hemşirelerin gerekli gördüğü zaman hastaların hareket etmesine ve yürümesine yardım eder.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastanın eğer bir hareket kısıtlılığı var ise o hastaya gerekli pozisyonu vermektedirler.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hasta eğer farklı bir kliniğe ya da farklı bir birime sevk edilecek ise o hastaya refakat eder.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hasta için eğer bir egzersiz programı verilmiş ise hastaya bu egzersiz programını uygulamasında yardımcı olur.

Görev yaptığı sağlık kuruluşunda ilgilendiği bir hastanın genel durumunda farklı bir şeyler gözlemlediği zaman hemşireye haber verir.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hasta eğer ölmüş ise öldükten sonra yapılması gerekli bakımları yapar.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastanın kan, doku ve başka örneklerini laboratuvara gönderir.

Görev yaptığı sağlık kuruluşundaki hastanın bakımındaki kullanılan malzemeleri hazırlar, bu malzemeleri temizler, dezenfeksiyonun yapar ve doğru şekilde saklanmasına yardımcı olur.

Hemşire Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

İnsanlar bir mesleği ya da bir işi seçmeyi düşünürken bu seçeceği meslekte ne kadar maaş alacağını da doğal olarak merak eder. Hemşire Yardımcılığı olmak isteyen, okumak isteyen kişiler de hemşire yardımcılığı maaşı ne kadar? diye merak ediyorlar. Hemşire yardımcıları göreve ilk başladığında farklı, 5 yıllık tecrübeye sahip olduklarında farklı, 10 yıllık, 15 yıllık gibi çalışma sürelerinde iken farklı maaşlar almaktadırlar. Yaptığımız bazı araştırmalara göre 2020 hemşire maaşları yaklaşık olarak şu şekildedir;

Göreve yeni başlayan bir hemşire yardımcısı 2020 yaklaşık maaşı : 4.200 tl

5 yıllık çalışan tecrübeli bir hemşire yardımcısı 2020 yaklaşık maaşı : 4.250 tl

10 yıllık çalışan tecrübeli bir hemşire yardımcısı 2020 yaklaşık maaşı : 4.300 tl

15 yıllık çalışan tecrübeli bir hemşire yardımcısı 2020 yaklaşık maaşı : 4.600 tl

20 yıllık çalışan tecrübeli bir hemşire yardımcısı 2020 yaklaşık maaşı : 4.800 tl

25 yıllık çalışan tecrübeli bir hemşire yardımcısı 2020 yaklaşık maaşı : 4.900 tl

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:20

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER