Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü Nedir? Hidrojeoloji Mühendisi Ne İş Yapar?

Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü Nedir? Hidrojeoloji Mühendisliği Hakkında Bilgi? Hidrojeoloji Mühendisinin Görevleri Nelerdir? Hidrojeoloji Mühendisliği Mesleğinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir? Hidrojeoloji Mühendisliği Mesleğinin Gerektirdiği Özellikler Nelerdir?

Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü Nedir? Hidrojeoloji Mühendisi Ne İş Yapar?

Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü Nedir? Hidrojeoloji Mühendisi Ne İş Yapar?

Mühendislik mesleği dünya çapında çok fazla öneme sahip eğitim alanında kendisini kanıtlamış meslek gruplarından bir tanesidir. Analiz ve devinişsel, motor beceriye sahip olmak mühendislik için aranan şartlardır. Hidrojeoloji mühendisliği ise yeraltı suyunun içme, sulama gibi kullanma ve hidrolik, jeotermal enerji üretimini istenen kalitede araştırılması yapılarak suyun kirlenme etkisini minimize etme ve yeraltı su miktarını korumak maksadıyla teknoloji sayesinde yaparak mesleğin görevini yerine getiren şahıslardır.

Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü Nedir?

Hidrojeoloji mühendisliği bölümü nedir? Hidrolik ve jeotermal enerji, sulama, kullanma, içme maksadıyla istenilen miktarda ve kalitede yüzey ve yeraltı suyunun araştırılma çalışması ve suların kirletici etkisinden korunmasında teknik çalışmalar yapan ve araştırmalar yapan şahıslardır.

Hidrojeoloji Mühendisliği Hakkında Bilgi?

Bu mühendislik bölümü yeryüzü ve yer altındaki suların incelenmesi, kullanılması hakkında araştırma yapmaktadır. Barajlarda sebep olacak su kaçaklarının engellenmesinde de çalışmaları vardır. Genel anlamda arazilerde inceleme yapmaktadırlar.

Ülkemizde bu bölüm yalnızca Hacettepe Üniversitesinde vardır. Fakat küreselleşme sebebiyle beraber su kaynaklarının azalması ve ihtiyacı karşılayacak içme sularının bulmada problem yaşanması sebebiyle gelecek yıllarda hidrojeoloji mühendislerine istihdam artacaktır. Bundan dolayı ilerleyen yıllarda bu mesleğe taleplerin sonucunda farklı üniversitelerde de bu bölümün açılmasını yüksek olasılık görüyoruz.

Hidrojeoloji Mühendisinin Görevleri Nelerdir?

Kullanma suyundan içme suyuna kadar, sulamadan jeotermal üretimine kadar çoğu alanda yüzey ve yeraltı sularında çalışmalar yapmaktadırlar. Suları incelemekte olan bu mühendislerin yapması gereken görevler aşağıdaki gibidir;

 • Jeolojik birimlerin sınırlarını ve hidrolik özelliklerini belirmektedirler.
 • Temiz suların kalitelerinin korunması ve kirlenmiş yeraltı sularının ise yeniden temizlenmesi için çalışmalar yapmaktadır.
 • Uygun işletme ve yönetme politikalarını incelemektedir.
 • Yeraltı sularının özelliklerini genel anlamda incelemek.

Hidrojeoloji Mühendisliği Mesleğinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Çalışma alanlarında kullandıkları bazı malzemeler vardır. Bu malzemelerin yanlarında olması gerekmektedir. Malzemeler şu şekildedir:

 • Hidrolik gözlem aletleri,
 • Bilgisayar, tablet gibi teknolojik aletler,
 • Su kalitesi gözlem aletleri,
 • Su kimyasıyla alakalı ve laboratuvar cihazları,
 • Jeofizik ölçüm cihazları,
 • Sondaj ekipmanları.

Hidrojeoloji Mühendisliği Mesleğinin Gerektirdiği Özellikler Nelerdir?

 • Bu mesleği yapmak isteyen adayların;
 • Sabırlı ve meraklı,
 • Fen dersleri, kimya ve jeoloji derslerine ilgi duymaları,
 • Araştırmacı olmaları,
 • Yetenekli olmaları gerekmektedir.

Hidrojeoloji Mühendisliği Mesleği Çalışma Şartları Nelerdir?

Bu mesleği yapan bireyler arazi, laboratuvar ve büro tarzı ortamlarda çalışmaktadırlar. Teknisyen, laborant, jeoloji mühendisi, mühendisler ve diğer çalışanlarla beraber iletişim halindedirler.

Hidrojeoloji Mühendisi Nasıl Olunmaktadır?

Bu mesleği yapabilmek için genel yetenek sahibi olmak gerekmektedir. Araştırma yapmak ve problem çözme becerisine sahip olunması ve işini severek yapması gerekmektedir. Kimya ve jeoloji dersleri başta olmak şartıyla fen bilimleri derslerinde başarılı ve ilgili olması bu mesleği yapması için en önemli koşullardan birkaç tanesidir. Üniversitelerin Hidrojeoloji Mühendisliği bölümünde eğitim aldıktan sonra bu mesleği icra edebilirsiniz.

Hidrojeoloji Mühendisliği Mesleğiyle Beraber Çalışan Meslekler Nelerdir?

Hidrojeoloji Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

Çevre Genel Müdürlüğü, Belediyeler, İller Bankası, Köy Hizmetleri Müdürlüğü, Maden Tetkik ve Arama, Devlet Su İşleri gibi devlet kurumlarında çalışabildikleri gibi; sondaj ve su arıtmayla alakalı özel kurumlarda da istihdam edebilmektelerdir.

Hidrojeoloji Mühendisi Maaşları?

Bölümden yeni mezun olan adaylar özel sektörde 2500 TL civarında alırken, devlette ise bu miktar 3500-4000 TL civarlarına çıkmaktadır. 5 yıllık tecrübesi olan mühendisler özelde 3000-3500 TL, devlette 5 yıllık tecrübesi olanlar ise 4000-4500 TL civarına yükselmektedir. Yurt dışında istihdam etmek isteyenlerin maaşları ise yüksek miktarda olmaktadır.

Hidrojeoloji Mühendisliği Bölüm Dersleri?

Eğitim süresi 4 yıl olan Hidrojeoloji Mühendisliğinde okutulan derslerde ilk senede temel bilimlerle ilgili dersler vardır. Sonraki senelerde genel ve özel mineroloji, stratigrafi ilkeleri, su kimyası, toprak mekaniği, sondaj tekniği gibi jeoloji ve mühendislik dersleri eğitimi vardır. Hidrojeoloji mühendisliği dersleri teori ve uygulamalı olarak işlenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 01:53

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER