İcra Katibi Nedir, Ne İş Yapar?

Sözleşmeli icra katibi nedir? İcra katibi ne iş yapar? İcra katibi olma şartları? Güncel icra katibi maaşları.

İcra Katibi Nedir, Ne İş Yapar?

İcra daireri para, mal ve benzeri hukuki alacakların ödenmediği durumlarda hukuki cebir uygulanarak tahsil edilmesi işlemlerini yapmaktadır. İcra dairelerinde çalışan personeller icra müdürü ve icra katibi olarak kendi arasında ikiye ayrılmaktadır.

İcra Katibi Ne İş Yapar?

İcra katibi halk arasında bilinen adıyla icra memuru olarak da bilinmektedir. Temel görevleri ilgili mahkeme ve birimlerle gerekli resmi yazışmaları yapmak, icra takipleri sonucunda haciz işlemlerini yapmak,  iflas işlemlerinde resmi makama düşen görevleri yerine getirmek gerekiyorsa toplantılara katılmak olarak sayılmaktadır.

Muhatapları genellikle avukat ve avukat katipleri olup icra daireleri bulunduğu ile göre çok kalabalık ve stresli yerler olabilmektedir. Küçük bir ilçede icra katibi başına düşen dosya sayısı daha az ve çalışılabilir seviyedeyken İstanbul ve İzmir gibi büyük illerde icra dairesi ve icra katibi başına düşen dosya sayısı çok fazladır. Bu nedenle çalışacağınız il veya ilçenin dosya yoğunluğu iş temponuzu belirleyecektir.

İcra Katibi Nasıl Olunur? İcra Katibi Olma Şartları Nelerdir?

İcra Katibi olmak için eğitim düzeyinize göre ortaöğretim KPSS, önlisans KPSS veya lisans KPSS’den birine girip 70 ve üstü puan almanız gerekmektedir. Aldığınız puan ile Adalet Bakanlğı Personel Genel Müdürlüğü internet sitesinde yayınlanacak sözleşmeli icra katibi alımı ilanında belirtilen adli yargı komisyonlarından sizin için uygun olana başvurmanız gerekecektir.

Açılan kontenjanın 20 katı kadar aday arasında en yüksek KPSS puanı alan adaylar klavye uygulama sınavına çağrılmaktadır. Toplam 3 dakikalık süre verilip 90 kelime ve üstü yazanlar icra katibi mülakat sınavına girmeye hak kazanacaktır. Ancak mülakata girecek aday sayısı en fazla alınacak aday sayısının 3 katı kadar olup en fazla kelime yazan mülakata kalacaktır.

Sözleşmeli icra katibi alımı mülakatında genellikle genel kültür ve güncel bilgiler sorulmaktadır. Mülakat sınavında başvurduğunuz adli yargı komisyonunun başkanı, başsavcısı yer almakta olup en fazla 15 dakika sürmektedir. Hemen her yıl onlarca icra katibi alımı yapılmakta olup ihtiyaca göre alım yapılıp yapılmayacağı belirlenmektedir.

İcra Katibi Maaşları 2020 Yılında Kaç TL Oldu?

Son yıllarda yapılan tüm Adalet Bakanlığı personel alımları sözleşmeli olarak yapılmış olup kadrolu alım yapılmamıştır. Kadrolu icra katibi maaşı ve sözleşmeli icra katibi maaşı arasında oldukça az bir fark bulunmaktadır.

Göreve yeni başlayan sözleşmeli icra katibi maaşı 2020 yılı için 3.800 TL olarak belirlenmiştir. Lisans mezunu sözleşmeli icra katibi maaşı 4.050 TL olarak tespit edilmiştir. Eş çocuk yardımı ve asgari geçim indirimi bu rakama dahil edilmemiş olup bunlar eklendiğinde en fazla 350 TL daha artmaktadır. En düşük memur maaşı olarak adlandırılan maaş yukarıda belirttiğimiz icra katibi maaşıdır. Mesleğinde 25 yılı tamamlamış icra katibi en fazla 4.800 TL maaş alabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:06

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER