İcra Müdürü Nedir? İcra Müdürü Ne İş Yapar? Nasıl İcra Müdürü Olunur?

İcra müdürü nedir? Nasıl icra müdürü olunur? İcra müdürü ne iş yapar? İcra müdür yardımcılığı, icra müdürlüğü farkları. İcra müdürü maaşları 2021. İcra müdür yardımcı maaşları 2021.

İcra Müdürü Nedir? İcra Müdürü Ne İş Yapar? Nasıl İcra Müdürü Olunur?

İcra Müdürlüğü Nedir?

İcra müdürü nedir? İcra müdürü ne iş yapar? İcra müdürü nasıl olunur? İcra müdür ile icra müdür yardımcısı farkları nelerdir? Meslek seçimi aşamasında bir çok kişi tarafından tarafından merak edilmektedir.

Her icra müdürünün sorumlu olduğu bir icra dairesi, icra müdür yardımcısı, icra katipleri bulunmaktadır. Aynı adliyede birden fazla icra dairesi bulunduğu için her adliyede birde fazla icra müdürü mevcuttur. İcra müdür yardımcısı ile icra müdürü arasında meslek olarak bir fark bulunmamaktadır. İcra müdür yardımcısı veya icra müdürü olarak atanmak tamamıyla Adalet Bakanlığı İcra İşlemleri Dairesi Başkanlığı yetkisindedir.

İcra Müdürü Ne İş Yapar?

İcra müdürü, icra dairesinde görevli haciz, iflas ve benzeri işlemleri yapmakta, ilgili evrakların doğru şekilde hazırlanmasından, hacizlerin sıra ve yönetiminden, tahsilat işlemlerinin, harçların ve vergilerin kontrolünden sorumludur.

İcra müdürlüğü bir yönetim makamı olup hukuki sorumluluğu birden fazla açıdan mevcuttur. Bunlar 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında disiplin hükümlerine göre sorumluluk,  mali hükümler kapsamında icra müdürleri ödemelerin ve harçların doğru biçimde tahsilinden sorumluluk, ceza hukuku kapsamında zimmet ve benzeri suçlardan kaynaklı sorumluluk şeklinde sıralanmaktadır. İcra daireleri sürekli para ve benzeri maddi değeri olan alacakların tahsili ile uğraştığı için genellikle rüşvet, zimmet ve irtikap suçlamalarının yanı sıra hesap hatası kaynaklı hukuki sorunlar da sıklıkla yaşanmaktadır.

İcra hakimi ve adliyedeki kıdemli savcı icra dairesini denetlemekle ve ilgili hesapları sürekli kontrol etmekle yükümlüdür. Dolayısıyla bir icra dairesi yıl içerisinde birden fazla denetime maruz kalmaktadır.

İcra Müdürlüğü ve İcra Müdür Yardımcılığı Arasındaki Farklar Nelerdir?

İcra müdür yardımcısı ne iş yapar sorusu icra müdür yardımcılığı sınavı için hazırlanmayı düşünen herkesçe merak edilmektedir. İcra müdür yardımcısı icra müdür ile birebir aynı işleri yapmakta olup bir icra dairesinde icra müdür yardımcısı olan kişi bir diğer icra dairesine icra müdür yardımcılığı görevine atanabilmektedir.

İcra müdür yadımcılığı, icra katipliği mesleğinin amiri olup icra müdürlüğü makamının altıdır. İcra müdürlüğü için belirlenen birinci, ikinci, üçüncü,dördüncü ve beşinci bölgeler icra müdür yardımcılığı için de uygulanmaktadır. Bu kapsamda bölgelere göre azami görev süreleri birinci bölge için 10 yıl, ikinci bölge için 6 yıl, üçüncü bölge için 3 yıl, dördüncü ve beşinci bölgeler için 2 yıl olarak belirlenmiştir. Hangi adliye kaçıncı hizmet bölgesi Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü sitesinde detaylı olarak listelenmiştir.

İcra Müdürü Nasıl Olunur? İcra Müdür Yardımcısı Nasıl Olunur?

İcra müdürü olmak için öncelikle icra müdür yardımcılığı için gereken şartları sağlamak ve aşamaları tamamlamak gerekmektedir.

  • Hukuk ve adalet mezunu olmak
  • Memurluğa engel sabıkası olmamak
  • Yazılı sınavı geçmek
  • Mülakatı geçmek
  • Sağlık raporu alabilmek

Yukarıda sayılan hukuk fakültesi veya adalet bölümü mezunu olmak şartının istisnası 1 yıl icra katipliği yapmış olmaktır. Diğer taraftan son dönemde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları da icra müdürü olmak istemektedir. Ancak talep edilen pek makul bir iş değildir. İİBF’nin aldığı eğitim ve icra müdürlüğü arasında hiç bir bağlantı bulunmamaktadır. Tüm lisans mezunlarına aynı hak tanınmadığı sürece İİBF’ye de tanınması mümkün görünmemektedir.

 İcra müdür yardımcısı olmak için 35 yaşını doldurmamış olmak, icra müdür yardımcılığı yazılı sınavını ve mülakatını geçmek gerekmetedir. İcra müdür yardımcılığı yazılı sınavının %70’lik kısmı ve İcra müdür yardımcılığı mülakatının %30’luk kısmı hesaplanarak sınavı kazanan listesi tespit edilmektedir. İcra müdür yardımcılığı sınavı konuları ve icra müdür yardımcılığı sınavı soru dağılımı hakkında bilgi sahibi olmak işinizi kolaylaştıracaktır.

İcra müdürü olmak için icra müdür yardımcısı olmak için gereken şartlardan fazlası aranmamaktadır. İcra müdür yardımcısı olarak çalışan biri icra müdürü olarak atanabilmektedir. İcra müdürü olmak için ayrıca bir sınava girilmesi gerekmemektedir.

İcra Müdürü maaşları 2021. İcra Müdür Yardımcısı Maaşları 2021

İcra müdürü maaşları 2021 yılı itibariyle 5.200 TL seviyesine yükselmiştir. Ayrıca görevleri nedeniyle aldıkları yaklaşık bin TL civarın ek ödeme mevcuttur. Toplam yeni başlayan icra müdürü maaşı 6.200 TL olurken kademe ve derece ile bu maaş 6.300 TL seviyesine kadar çıkmaktadır.

Yeni başlayan icra müdür yardımcısı maaşları 2021 itibariyle 4.700 TL seviyesinde olup 800 TL civarında çalıştıkları ay ek ödeme almaktadırlar. Kademe ve dereceye göre maaşları yukarıda belirttiğimiz icra müdürü maaşlarını yakalamaktadır.

İcra müdürü özlük hakları katip ve benzeri kadrolara göre çok daha yüksektir. İcra müdür ek göstergesi 2200 olarak belirlenmiş olup emekilikte maaşları yarı yarıya düşmektedir. Toplamda 30 sene çalışmış bir icra müdürü tahminen 180 bin TL emekli ikramiyesi alacaktır. Ayrıca emekli icra müdür maaşı 2021 itibariyle 3.100 TL seviyesindedir.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2021, 11:32

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER