İdari Hakimlik Sınavına Nasıl Hazılanılır?

İdari hakimlik sınavına nasıl çalışılır? İdari hakimlik kaynak tavsiyeleri. İdari kaynak listesi. İdari hakimlik sınavına kaç ay çalışılır? İdari hakimlik için kurs gerekli mi?

İdari Hakimlik Sınavına Nasıl Hazılanılır?

İdari Hakimlik Sınavına Nasıl Çalışılır?

İdari hakimlik sınavına nasıl çalışılır? İdari hakimlik sınavına hangi kaynaklardan çalışılır? İdari hakimlik sınavına kaç ay çalışmak gerekir? İdari hakimlik sınavına İİBF (İktisadi İdari Bilimler Fakültesi) mezunu nasıl çalışır? Sınav konuları nelerdir? Sınav soruları.

İdari hakimlik sınavı ÖSYM (Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi) tarafından hazırlanmaktadır. Sınavda toplam çıkan soru sayısı 100 olup 30 soru genel kültür 70 soru alan bilgisi olarak hazırlanmaktadır. Yazılı sınavda iktisat soruları idari hakimlikle bir ilgisi olmamakla birlikte sorulmakta olup İİBF mezunları açısından avantaj yaratmaktadır. Aynı zamanda hukuk soruları oldukça kolay seviyede sorulmakta olup vergi hukuku ve maliye hukuku diğer alanlara göre daha zor sorulmaktadır. Dolayısıyla yazılı sınava girme hakkı tanınan İİBF mezunları idari hakimlik mülakatına kalma açısından daha avantajlıdır. Ancak gerek hukuk fakültesi mezunu gerek İİBF bölümlerinin herhangi birinden mezun bir aday için 6 aydan daha az bir süre idari hakimlik sınavı hazırlığı için yeterli değildir. Sınav oldukça geniş bir müfredatı kapsayan geniş bir soru havuzu içerisinden rastgele gelen sorularla oluşturulmaktadır. Dolayısıyla detaylı biçimde tüm konuları taramayan bir aday sınavı geçme ve mülakata kalma ihtimalini şansa bırakmıştır.

Genel olarak idari hakimlik yazılı sınav soruları belirli konularda yoğunlaşmaktadır. Bu konuları çıkmış soruları tarayarak fark etmeniz mümkündür. Örneğin idare hukuku alanında kamu ihale kanunu, 657 sayılı devlet memurları kanunu ve  yerel yönerim organları sıklıkla sorulmaktadır. Dolayısıyla önce soruların yoğunlaştığı alanlardan başlayarak konular bitirilmeli ve sürekli tekrar yapılmalıdır. Bu mevzuatlara oldukça iyi düzeyde hakim olmadan diğer mevzuatları okumanın faydası olmayacaktır. Örneğin anayasa metni oldukça iyi düzeyde bilinmeden anayasa mahkemesi kanunu okumanın pek anlamı yoktur. Benzeri biçimde idari yargılama usulü kanunu iyi düzeyde bilinmeli eğer zaman kalırsa danıştay kanunu çalışılmalıdır. Süpriz konulardan gelen soruları yapmadan mülakata kalma şansınız mevcuttur.

Sınavda en kapsamlı ve zor soruların geldiği alan maliye ve vergi hukuku olup vergi sistemi ve vergi usul hukuku en kapsamlı biçimde çalışılması gereken alanlardır. Ayrıca standart sapması en yüksek olan test vergi hukuku testidir. Diğer gruplarla ortak olan sorularda standart sapma nispeten daha az gelmektedir. İdari hakimlik sınav konuları ve soru dağılımını buradan öğrenebilirsiniz.

İdari Hakimlik Kaynak Tavsiyeleri 2020

İdari hakimlik sınavı kaynak kitap tavsiyleri için hemen herkes ayrı bir liste paylaşıyor. Listelerde dikkatimizi çeken temel nokta her bir dersin tek tek ve 400, 500 sayfa kitaplardan çalışılması beklendiğidir. Bu kitaplar öyle kapsamlı ve ağır kitaplar ki içerisinde doktrinsel tartışmaların dahi olduğunu görmekteyiz. Ancak hakimlik sınavı bu kadar detaylı soruların gelmediği bir sınav olduğu gibi hiç bir adayın bu kadar detaylara boğulacak zamanı olduğunu da düşünmüyoruz.

Sınav için mutlaka konsensus çıkmış sorular kitabı bitirilmesi gereken bir kaynaktır. Burada yoğunlaşan konuları daha fazla çalışmalı ve tekrar etmelisiniz. İkinci tekrar yapmak isterseniz tüm sorulara tek tek bakarak zaman kaybetmek yerine yalnızca işaretlediğiniz konulara dönmenizi öneririz. Böylece aynı sorularla zaman kaybetmemiş olursunuz.

Konu anlatımlı kitaplarda ise tavsiyemiz themis ders notları ve hakimlik kampı gibi kaynakların okunup mevzuat okumaları yapılarak konu çalışması yapılmasıdır. Elbette her dershane veya kurs kendi kitaplarını tek tek satmayı ve daha fazla kaynak kitap satın almanızı sağlayarak daha fazla gelir elde etmeyi isteyecektir. Ancak sizin yapmanız gereken yalnızca toplu kitaplarda yeterli görmediğiniz ders ile ilgili tek kitaplardan çalışmanızdır. Genel olarak en fazla tavsiye edilen idari hakimlik kaynak kitap listesi 2020 şu şekildedir.

  • Anayasa Hukuku Ahmet Nohutçu
  • İdari yargılama usul hukuku Ahmet Nohutçu
  • İdare hukuku Ahmet Nohutçu
  • Medeni hukuk, borçlar hukuku Tan Tahsin Zapata
  • Medeni usul hukuku İsmail Ercan
  • Ceza hukuku İsmail Ercan
  • Vergi Hukuku Nurettin Bilici

Genel olarak piyasada hakimlik kaynakları tutulan yayıncılar Themis yayınları ve Savaş yayınlarıdır.

İdari Hakimlik Sınavı İçin Kurs Gerekli Mi?

İdari hakimlik sınavı için kurs veya dershane gerekli olup mecburi değildir. Eğer evinizde iyi bir çalışma ortamınız veya önceki hazırlıklardan tecrübeniz varsa kursa gitmeden kazanilirsiniz. İdari hakimlik kurs fiyatları oldukça yüksek seviyelerde olup ortalama 5-6 bin TL seviyesinde bir parayı gözden çıkarmanız gerekmektedir. En iyi idari hakimlik kursu denince akla iki tercih gelmektedir. Birincisi themis akademi veya temiz akademi olarak bilinen Murat Kaymak ve İsmail Ercan hocaların kursudur.

Bir diğer idari hakimlik kursu tavsiyesi ise Başkent kariyer idari hakimlik kursu olup her ikisi de Ankara’da eğitim vermektedir. Ancak diğer şehirlerde yaşayıp idari hakıimlik sınavına hazırlanmak isteyen adaylar için uzaktan eğitim yani online eğitim dersi mevcuttur. Bizim adaylara tavsiyemiz ise sınava bir kurs desteği alarak hazırlanmak fikri mevcutsa fiziki derslerin daha verimli olduğudur.

İdari Hakmlik Sınavı Zor mu?

Sınav zor bir sınav olmayıp iki faktör belirleyicidir. Birincisi iyi bir ezber sistemi gerekmekte olup sorular olay sorusu değil tamamıyla ezber sorusudur. Dolayısıyla sürekli olarak tekrar yaparak ezber bilgileri taze tutmak ve gerekirse yazarak çalışmak işinizi kolaylaştıracaktır. İkinci faktör ise şans faktörüdür. Evet malesef idari hakimlik sınavı az sayıda sorunun sorulduğu ve yanlışın doğruyu götürmediği bir sınavdır. Yani attığınız bir kaç sorunun tutması sizi sıralamaya sokabilir ve mülakata kalabilirsiniz.

İdari Hakimlik Sınavında Mülakata Kalmak İçin kaç Net Yapmak Gerekir?

Sınavda yanlış doğruyu götürmediği için kaç net yapmak değil kaç doğru yapmak gerekir ifadesi daha yerinde olacaktır. Sınavın zorluğuna göre değişmekle birlikte mülakata kalmak için en azından 25 genel kültür genel yetenek ve 55 alan bilgisi doğrusu yapmak gerekmektedir. Ancak sınav soruları diğer yıllara göre daha kolay ise bu sayılar dahi mülakat için yeterli olmayabilir. İdari hakimlik mülakat barajı genellikle 80 puan ve üstü seviyededir.

Hakimlik sınavı mülakat sorularına buradan ulaşabilirsiniz.

Hakim maaşlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2020, 00:43

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER