İlahiyat Bölümü Nedir? İlahiyat Mezunları Ne İş Yapar?

İlahiyat Bölümü Nedir? İlahiyat Mezunları Ne İş Yapar? İlahiyat Bölümü Kaç Yıldır? İlahiyat Bölümü Dersleri? İlahiyat Bölümünün Amacı? İlahiyat Bölümü Hangi Puan Türünden Alır? İlahiyat Bölümü Zor Mu? İlahiyat Okumak İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

İlahiyat Bölümü Nedir? İlahiyat Mezunları Ne İş Yapar?

İlahiyat Bölümü Nedir? İlahiyat Mezunları Ne İş Yapar?

İlahiyat bölümü nedir? İlahiyat bölümü kaç yıllıktır? Gibi güncel olarak sorulan ve araştırılan bölümlerin başında ilahiyat bölümü yer almaktadır. İlahiyat bölümünü araştıran ve bu mesleği yapmak isteyen öğrenciler birçok araştırma yapmaktadırlar. Peki İlahiyat Bölümü Nedir? İlahiyat bölümü genel manasıyla İslam dininin incelendiği, psikolojik, felsefe olarak da ayrıntılı olarak incelendiği Sosyal bir bölümdür. İş imkanının çok olması da en çok tercih edilen bir bölüm olmasının sebeplerindendir. Biz sizlere İlahiyat Bölümü hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yazımızda derledik. Gelin beraber bakalım.

İlahiyat Bölümü Nedir?

İlahiyat bölümü nedir, İslamiyet dininin hepsini kapsayacak şekilde anlatıldığı akademik bir disiplindir. Din konusunun psikolojik, felsefi ve sistematik gibi farklı boyutları ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Bireyin inanç deneyimini ve diğer bireylerin ve kültürlerin onu nasıl ifade ettiklerini araştırır ve inceler. Dini konularla ilgilenen bireyler dünyada var olan birçok farklı dinin ve bu dinlerin toplum üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Bugün dinle uğraşan insanlar dinin insanlar üzerinde yarattığı derin etkileri incelemekte ve araştırmaktadır.

İlahiyat çalışmaları; felsefe, tarih, antropoloji gibi alanları da içinde bulundurur. İlahiyat, dinin anlamı hakkında zorlayıcı sorular sorar ve farklı dinleri bilgili ve dengeli bir şekilde karşılaştırmasını da yapmaktadır.

DGS İlahiyat taban puanları 2020

İlahiyat Bölümü Kaç Yıldır?

Üniversitelerin İlahiyat Fakültesinde bulunan İlahiyat Bölümü 4 yıllık bir lisans bölümüdür. İlahiyat bölümünü okumak isteyen bireyler dersleri üniversitelerin durumuna göre İngilizce, Türkçe ve Arapça olarak okuyabilmektedirler. İlahiyat bölümünde eğitim almak isteyen bireyler taleplerine bağlı olarak hazırlık eğitimi de alarak eğitim sürelerini 5 yıla tamamlayabilirler.

İlahiyat Bölümü Dersleri?

İlahiyat bölümünü okumak isteyen adayların 4 yıllık eğitim süreçlerinde görecekleri dersler aşağıdaki gibidir:

 • Çağdaş İslam Hukuku,
 • Karşılaştırmalı İslam Ve Batı Düşüncesi,
 • İslam Mezheplerinde Zihniyet Tahlilleri,
 • İslam Ahlak Esasları ve Felsefesi,
 • Sistematik Kelam,
 • Din Psikolojisi,
 • Din Sosyolojisi,
 • Türk İslam Sanatlar Tarihi,
 • İslam İnanç Esasları,
 • Kuran Okuma ve Tecvid,
 • Hadis Tarihi,
 • Tefsir Tarihi.

Bu ana dersler ve birçok seçmeli derslerden oluşan 8 yarıyıllık eğitim süreleri boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde tamamlayan ve mezun olan öğrencilere İlahiyat Diploması verilmektedir.

İlahiyat Bölümünün Amacı?

İlahiyat bölümünün amacı genel anlamda İslam dini başta olmak üzere çeşitli dinleri bilimsel yöntemler ele alarak incelemektir. Bunun dışında geniş düşünceli aydın din adamı yetiştirmek için eğitim, araştırma ve incelemeler yapmaktadırlar.

İlahiyat Bölümü Hangi Puan Türünden Alır?

İlahiyat bölümü sözel(SÖZ) puan türünde öğrenci almaktadır.

İlahiyat Bölümü Mezunları Ne İş Yapmaktadır?

İlahiyat bölümünden mezun olan bireyler almış oldukları eğitimlerini diğer gelecek nesillere aktarmak için birçok farklı alanda kariyerlerine devam etmektedirler. Mezun olan adaylar akademik olarak devam etse de bazı mezunlar aşağıdaki gibi mesleğini devam ettirirler. Son yıllarda revaçta bölümler arasında yer alan ilahiyat bölümü, mezun olunduktan sonra çok farklı iş imkanları sunmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığında istihdam edebilirsiniz. Bu kurumda binlerce personel memur olarak istihdam etmektedir. Bunun yanı sıra mezunların öğretmen olma şansları da vardır. Cami, il ve ilçelerdeki müftülüklerde memur veya personel olarak da istihdam edebilirsiniz.

Gibi unvanlarda mesleklerini icra ettirmektedirler. Kamuda bu alanlarda istihdam ederler de diyebiliriz. Devlette istihdam etmek isteyen ilahiyat mezunları Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS)’ndan yeterli bir puanı elde ederek atanabilirler.

İlahiyat Bölümü Zor Mu?

Felsefe, sosyoloji, psikoloji, genelde sosyal psikoloji ve tarih başta olmak üzere bu alanlara meraklı ve bu alanlarda kendini yetiştirmiş belleği güçlü olan kişiler için zor bölüm değildir. Ve bu alanda istihdam edecek şahısların ayrı yeten sabırlı, hoşgörülü, yeniliklere açık, ve istekli olmaları lazımdır.

İlahiyat Okumak İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

İlahiyat Okumak İçin Gereken Özellikler Nelerdir, ilahiyat bölümünü başarılı olarak bitirmek ve meslekte iyi bir kariyer yapmak isteyen bireylerin öncelikle sözlü düşünme yeteneğine ve düşüncelerini diğer insanlara aktarma gücüne sahip; felsefe, psikoloji, sosyoloji, sosyal psikoloji ve tarih gibi alanlara hakim ve meraklı olması gerekmektedir. Bu alanlarda iyi gelişmiş bir belleğe sahip olmaları gerekmektedir. Bunun dışında sabırlı, hoşgörülü, yeniliklere açık, öğrenmeye arzulu olmaları gerekmektedir. En önemli konulardan bir tanesi de alanlarına ilgi duymalıdırlar. Mesleği iş olanakları çok ve iyi para alması sebebiyle seçmemek gerekmektedir.

İmam maaşları 2020

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2021, 17:57

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER