İnşaat Mühendisliği Nedir? İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar?

İnşaat Mühendisliği Üniversiteden Lisans Bölümü mezunu olduktan sonra şahsa "İnşaat Mühendisi" unvanı verilmektedir. İnşaat Mühendisinin görevleri yapı için lazım olan süreçleri takip etmektir. Yapı planlama, yapı oluşturma ve yapı denetim aşamalarında İnşaat Mühendisleri olur. Yazımızda inşaat mühendisliği iş imkanları, bu meslek grubu hakkında bilinmesi gereken hemen her şeyi yazdık. İnşaat Mühendisliği hakkında bilgi almak isteyen lise mezunları ve İnşaat Mühendisliği okuyan bireyler şu anda en doğru yerdeler! İnşaat Mühendisliği Nedir? Ne Kadar Kazandırır? İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar?

İnşaat Mühendisliği Nedir? İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar?

İnşaat mühendisi olmak için Lisans bölümünü okumak gerekmektedir. 4 yıllık lisans bölümü, hemen her üniversitede bulunmaktadır. Birçok üniversitede inşaat mühendisliği bölümü olduğu için zamanla bu meslek dalında büyük yığılmalar oldu ve işsizlik oranı son zamanlarda arttı.
 

İnşaat Mühendisliği Nedir?

 • Türkiye'de ki en düşük puanlı İnşaat Mühendisliği bölümü: Bayburt Üniversitesi / İkinci Öğretim İnşaat Mühendisliği
 • Türkiye'de ki en yüksek puanlı İnşaat Mühendisliği bölümü: Boğaziçi Üniversitesi / İngilizce Eğitim


İnşaat mühendisliği nedir? sorusunun cevabı aslında çok açık. Yukarıda İnşaat Mühendisi olmak için mezun olmanız gereken bölümlerin en yüksek ve en alçak düzeylerini yazdık. İnşaat mühendisliği puanları 260’ dan başlayarak tam puana kadar yükselmektedir. Yükseköğretim Kurumları Sınavında sayısal alanından net ve puan elde etmeniz gerekir.
 


Bölümü tamamladıktan sonra İnşaat Mühendisliği diploması alırsınız ve İnşaat Mühendisi olmaya hak kazanırsınız. 4 yıllık inşaat mühendisliği fakültesinden sonra sizleri oldukça zorlu bir iş hayatı bekler. İsterseniz iş imkanlarına da yakından bakalım. İnşaat mühendisliği nedir? sorusunu soran birçok mühendis adayı gelecekte karşılaşacakları iş imkanlarını da merak ediyor.
 

İnşaat Mühendisliği İş İmkanları Nasıldır?

İnşaat mühendisliği nedir? sorusundan sonra bu bölümden mezun olanların sahip olduğu istihdam olanaklarına bakalım.
 

 • İnşaat mühendisi olarak kamuda çalışmak (KPSS)
 • Üniversiteden Lisans mezunu olarak çeşitli memurluklara başvuruda bulunmak (KPSS)
 • Özel sektörde bir şirket
 • Kendi özel şirketini ve kurumsal yapısını kurup, ticaret yapmak


İnşaat mühendisliği lisans bölümünden mezun olan bireyler bu seçeneklerden birini seçer. Devlet, inşaat mühendisliği mezunlarını genellikle memur olarak alır. Ne yazık ki geçtiğimiz birkaç yılda çok fazla artan mezun sayısından dolayı mühendis olarak devlete atanmak zorlaşmıştır. Bu sebeple öğrenciler yüksek KPSS puanları alsalar bile bir kadroya yerleşemiyorlar. Bu bölümü okumak isteyenlerin bunu göz önünde tutmaları gerekir. İnşaat mühendisliği nedir, ne değildir? araştırıp tercihi öyle yapmaları lazım.
 

 • İnşaat Mühendisi maaşları devlette: 3000₺-5000₺
 • İnşaat Mühendisi maaşları memurluk: 3500₺ ve üzeri
 • İnşaat Mühendisi özel sektör maaşı: Asgari ücret + yol veya yemek


Özel sektörde çalışmaya başlamak günümüzde hayli zor. İş ilanı sayısı az ve mevcut inşaat mühendisi arayan işverenlerin arzu ettikleri kriterler yeni inşaat mühendisliği mezunlarına göre değil. Sürekli tecrübeli mühendisler aranıyor. İnşaat mühendisliği nedir? sorusunun eğitim sürecine hitap eden cevabından sonra bu gerçekleri duymak ne yazık ki birçok üniversite adayı öğrencisini üzüyor.
Kendi işini kurmak isteyen mühendisler mecburen büyük yatırımlara sahip olmalıdır. Aksi durumda sıfırdan ticarete atılmak çok da mümkün değil.
 

İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar?

 • Tüm fiziki yapıların üretim kadrosundadırlar.
 • Matematiksel hesaplarla yapı planlamasını yapar, bunu belli proje düzlemlerine aktarımını sağlarlar.
 • Yetki, yetkinlik ve tecrübe düzeylerine göre yapının temel inşaasında denetmen olarak.
 • Yapıyı tamamlayan kurumu denetlemek üzere deneyler yaparlar.İnşaat mühendisliği nedir? sorusuna birçok farklı cevap vermeye çalıştık. Son olarak inşaat mühendisi olmak isteyen birinin hangi özelliklere sahip olması gerektiğine bakalım.
 

İnşaat Mühendisliği Hakkında Bilgi

 • Ayrıntılarla uğraşmayı seven bireyler inşaat mühendisi olabilir.
 • İnşaat mühendisi olmak isteyen bireyin çok iyi derecede sayısal bilgiye sahip olması gerekir.
 • Fizik ve matematik ile arası iyi olmayan kişiler bu meslekte sıkıntı yaşayabilir.
 • Kişinin gerek sağlık durumu gerekse de yaşam standartları gereğince şantiyede çalışmaya yatkın olması lazım.
 • Bilgisayar kullanmayı bilmesi lazım.
 • İnşaat mühendisinin görevleri insanların barınacakları yapıları oluşturmak olduğundan, titizlikle yürütülen bir proje olduğunu bilmesi lazım.İnşaat Mühendisliği Nedir, Ne Değildir?

Giderek zorlaşan geçim şartları ve yaşam maliyetleri, insanları iyi bir mesleğe sahip olmaya zorluyor. Bu sebepten dolayı geleceğe iyi odaklanmalıyız. Ne yazık ki inşaat mühendisliği maddi gücü olmayan bireyler için sonu olmayan bir meslek dalıdır. Dikkatli ve ileriye dönük bir bakış açısıyla bu bölüme yaklaşmakta fayda var.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:30

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER