İtfaiye Eri Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

İtfaiye eri olma şartları nelerdir? İtfaiye eri ne iş yapar? Nasıl itfaiye eri olunur? İtfaiye eri olma boy kilo şartları?

İtfaiye Eri Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur?

İtfaiye Eri Ne İş Yapar?

Belediye bünyesinde istihdam edilen, görevi mücavir bölge ve il ilçe merkezinde oluşan yangına müdahale olarak tanımlanan memura itfaiye eri ismi verilmektedir. İtfaiye eri yalnızca yangına müdahale etmeyip yerine göre trafik kazasında sıkışan birinin kurtarılması, ağaçta kalan bir kedinin indirilmesi gibi işlemleri de yapmaktadır. Ancak asıl görev tanımı yagına müdahaledir.  

Meslek oldukça zor bir meslek olup yapılan şehire göre zorluk seviyesi değişebilmektedir. Örneğin organize sanayi bölgesi olan bir yerde çıkacak bir yangın günlerce sürebilmekte, söndürmek için özel teknik bilgi ve ekipman gerekebilmektedir.

İtfaiye Eri Nasıl Olunur? İtfaiye Eri Alımı Şartları Nelerdir?

İtfaiye eri olmak için sürekli ve belirli bir standart bulunmamaktadır. Bu noktada belediyeler tarafından verilen ilanları takip etmeniz ve ilgili şartları sağladığınız itfaiye eri alımı ilanlarına başvurmanız gerekmetkedir.

Farklı ilanlarda lise mezunu, önlisans mezunu veya lisans mezunu olma şartı aranmaktadır. Ancak Ortaöğretim İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Alanı ve Dallarının birinden mezun olmak veya İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik önlisans bölümlerinden mezun olma şartı aranabilmektedir.

İtfaiye eri olmak için fiziki şartlar da aranmaktadır. Kadınlarda en az 160 cm erkeklerde ise 167 cm boy şartı aranmaktadır. Kilosu boyunun son iki hanesinden 10 kg az veya 10 kg fazla olanlar mülakata kalabilmektedir. En fazla 30 yaşını doldurmamış kişiler sınava başvurabilmektedir. Dolayısıyla itfaiye  eri olmak için yaş sınırı 30 olarak belirlenmiştir. Bu şartları sağlayan adayların arasından kontenjanın en fazla 4 katı kadar aday mülakata çağırılmaktadır.

Yayınalanan ilanda b sınıfı ehliyet veya c sınıfı ehliyet şartı aranabilmekte olup ehliyet şartı aranmayan ilanlarda mevcuttur. Burada belediyenin ihtiyaç duyduğu personel tipi önemlidir. Eğer belediye itfaiye içinde her birime alım yapıyorsa aynı ilanda hem ehliye şartı arayıp hem aramadığı kadrolar olabilir.

Son olarak itfaiye eri olma şartları arasında en önemlisi dar alan veya yükseklik fobisi olanlar elenecektir. Meslek şartları gereği tehlikeye göğüs germe yükümlülüğü bulunmaktadır. Dolayısıyla sağlam bir psikilojiye sahip olmak itfaiye eri olma şartlarından biri olarak belirlenmiştir.

İtfaiye Eri Maaşları Ne Kadar? İtfaiye Eri Özlük Hakları Nasıl?

Diğer memur kadrolarıyla kıysalandığından itfiaye eri özlük hakları daha iyidir. Yıpranma olarak çalıştıkları her 5 yıla bir yıl yıpranma hakkı verilmektedir. Yani 5 yıl çalışan itfaiyeci 6 yıl çalışmış gibi kabul edilmekte dolayısıyla emeklilikleri daha çabuk gelmektedir. Aynı zamanda emekli ikramiyelerinde de bu fark görülmektedir.

Normal memur emekli ikramiyesi olarak çalışma yılı ile maaş çarpımını alırken itfaiye eri çalışma yılı, yıpranma olarak verilen yıllar ile maaş çarpımını almaktadır. 30 yıl çalıştığını varsaydığımızda kabaca 30 yıl artı 6 yıl yıpranma 36 yıl ile emeklilik öncesi maaşı çarpım emekli ikramiyesi olarak verilmektedir.

İtfaiye eri 2020 maaşları yazımıza buradan erişebilirsiniz, maaş hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 16:51

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER