Kabin memuru nedir? Nasıl olunur?

Kabin memuru nedir? Kabin memuru nasıl olunur? Kabin memuru ne iş yapar? Kabin memuru görevleri nelerdir?

Kabin memuru nedir? Nasıl olunur?

Meslek grupları ile ilgili yazılarımıza devam ediyoruz. Daha önce çeşitli meslek grupları hakkında bilgilendirici yazılarımıza sitemizin meslek kategorisinden ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda bir meslek çeşidi olan kabin memuru hakkında bilgiler vereceğiz. Kabin memuru nedir? Nasıl olunur? Kabin memuru ne iş yapar? Kabin memurlarının görevleri nelerdir? gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Uçağa bindiğinizde kabin memurları kıyafetleri, duruşları, üniformaları ile çoğu kişi tarafından etkileyici görünür. Kabin memurluğu mesleği insanların en çok merak ettiği mesleklerden biridir. İnsanlar internette kabin memuru nedir? Nasıl olunur? Gibi çok merak ettikleri konuları aratmaktadır.

Kabin memuru nedir?

Hayali kabin memuru yani diğer adı ile hosteslik olan kişilere kabin memuru nedir? Sorusunun cevabını hemen verelim. Kabin memuru genellikle bayanların hayal ettiği bir meslek grubudur. Kılık kıyafetleri ve kostümleri, prestijli görünümleri ile dikkat çekici bir görünümü vardır kabin memurunun. Maaşları da oldukça iyidir.

Peki kabin memuru nedir? Ne demek? Kabin memuru haya yolu şirketlerinin sahip olduğu uçaklarda görev yapan bir personeldir. Diğer adı hostestir. Uçaktaki yolcular ile ilgilenirler. Yolcuların konforları, güvenliği ve ihtiyaçları ile ilgili memurdur. Yolcuların uçağa binmesinden itibaren onları bilgilendirici açıklamalar yaparlar. Erkek kabin memuruna host, bayan kabin memuruna ise hostes denilir. Kabin memurlarının görevleri, ne iş yaptıklarına ise son başlıktaki yazıda yer verdik aşağıdan okuyabilirsiniz.

Kabin memuru nasıl olunur?

Kabin memuru diğer adı ile Hostes olmak isteyen adaylar nasıl kabin memuru olunacağını merak ediyor. Biz de yaptığımız araştırmalara göre kabin memuru nasıl olunur diye merak edenlerin kafasındaki sorulara cevap veriyoruz.

Hava yolu şirketleri açmış oldukları ilanlarda bazı şartları belirtir. Kabin memuru olmak isteyenler boy, kilo, eğitim durumu, yaş sınırı gibi bu şartlara uyum sağlıyor ise hava yolu şirketlerine alımları gerçekleşmektedir.

Hava yolu şirketlerinin açmış olduğu ilanlara internet üzerinden özgeçmişinizle birlikte başvuru yapıyorsunuz. Hava yolu şirketinin sitesindeki koydukları hazır cv ye bilgilerinizi giriyorsunuz. Yaş, kilo, boy, özgeçmiş gibi şartlar tutuyorsa size bir onay maili geliyor. Başvurunuz onaylandıktan sonra ise sınava çağırılıyorsunuz.

Bu aşamada İngilizce ve kişilik envanteri gibi bir sınavı yapılıyor. Önce bilgisayar başında İngilizce sınavı yapılıyor. Sınav gramer ve listening gibi konulardan oluşuyor. İngilizce sınavını bitirdikten sonraki aşama ise kişilik envanteri kısmıdır. Yine bilgisayar başından kişilik envanterini çözmeniz gerekiyor. Bu sınavda kendi kişiliğinizle alakalı basit sorular soruluyor. Yalan söyler misiniz? Şöyle bir durumda kalsanız ne yaparsınız gibi çok fazla soruyu hızlıca işaretlemeniz gerekiyor. Buradaki amaç aslında başta aynı soruya verdiğin cevabı sonra aynı cevabı verecek misin? Yani biraz tutarlı olup olmadığınıza bakılıyor. İngilizce sınavı ve kişilik envanterinden geçerseniz bu sefer mülakata çağırıyorlar.

İngilizce sınavı ve kişilik envanterinden sonra mülakat için haber beklemeye başlıyorsunuz. Eğer mülakata seçilmişseniz size mülakat tarihi ve saatini içeren bir mail atıyorlar. Sizden mülakat için bazı belgeleri gelirken getirmenizi istemektedirler. Diploma, kimlik fotokopisi, vesikalık fotoğraf gibi bir çok belge istiyorlar. Bu belgeleri hazırlayıp mülakata gitmeniz gerekiyor. Mülakat aşamasında bir kabin amiri, bir insan kaynakları ve bir de psikologdan oluşan bir mülakat kurulu bulunur. O yüzden mülakata giderken kılık kıyafetiniz önem taşımaktadır. Mülakatta önce boy ve kilo orantısı incelenir. Daha sonra ise vücudunuzda herhangi bir yara izi ya da bir dövme olup olmadığına bakılır. Bu şartları uygun olan kişileri bekleme salonu gibi bir yere gönderirler. Bekleme salonunda beklerken 4 tane oda vardır. İngilizce mülakat odası, Psikoloğun olduğu oda, mülakat kurulunun olduğu oda ve bir de grup mülakatının yapılacağı oda bulunur. Bu odalarda sırayla girilip mülakat yapılır. Kendiniz ile alakalı sorular ve psikoloji ile ilgili ve insan ilişkileri ve iletişim ile ilgili sorular sorulup adaylar tanınmaktadır. Uçaklarda yaşanabilecek zorluklar ile ilgili sorular sorulup cevaplar alınmaktadır. Sorunlara karşı davranışlarınızın neler olduğu sorulur. Mülakattan belli bir süre sonra size olumlu ya da olumsuz olarak bir cevap maili gelecektir. Cevap olumlu ise işe kabul edilmiş olacaksınız.

Kabin memuru ne iş yapar? Görevleri nelerdir?

Kabin memuru nedir ve nasıl olunur sorularının cevabını verdikten sonra bu merak edilen bir diğer konu da kabin memurunun görevleri nedir? Kabin memuru ne iş yapar? Sorusudur. Kabin memurlarının görevleri şunlardır;

Kabin memuru kokpit ve uçağın dış kısmı harici içindeki her yerde görev yapar.

Uçakların giriş kapıları ve çıkış kapılarının açılıp kapanmasında görevli kişidir.

Uçakların acil çıkış kapılarını kabin memurları açarlar. Ve bu sorumluluklarını uçaktaki yolculara bildirirler.

Yiyecek ve içecekleri uçağa alır ve yiyecek içecekleri yolculara ikram ederler.

Uçaktaki yolcuların bir istekleri olduğunda görevli kişidir kabin memurları.

Acil bir durum olduğu zaman nasıl davranılacağını ve neler yapılması gerektiğini yolculara aktarırlar. Uçak yolculuğu başladığında da yapılması gerekenleri yolculara açıklarlar. Hem sözlü hem de işaret dili ile aktarırlar.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2020, 02:11

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Timurçin Savaş Caglaroglu
Timurçin Savaş Caglaroglu - 3 yıl Önce

Bayan Kanun memurlari neden kumaş etek ya da pantolon giyiniyorlar? kot olmaz mı?

SIRADAKİ HABER