Kaymakam Nedir? Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakam Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Kaymakamın görevleri nelerdir? Kaymakam olmak için mezun olmanız gereken bölümler? Kaymakam Nasıl Atanır? Kaymakam olma şartları nelerdir?

Kaymakam Nedir? Kaymakam Nasıl Olunur?

Kaymakam Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Ülkemizde en saygın meslekler içerisinde bulunan kaymakamlık, çok fazla genç öğrencinin ve kariyer hedefi olan adayın istediği bir meslektir. Kaymakamlık makamı; görev yapılan ilçenin en yetkili amiri olup ilçede hükümeti temsil eder. Ülkemizde her ilin bir valisi olduğu gibi aynı zamanda her ilçenin de bir kaymakamı vardır. Kaymakamlık çoğunlukla protokol mesleği olarak görülse de görev ve sorumluluk alanı çok geniştir.

Kaymakam, Türkiye Cumhuriyeti sınırları kapsamında ilçelerden en yetkili sorumlu kişi, ilçedeki hiyerarşik sistemin en üst kademesinde istihdam eden en yetkili şahsa kaymakam denir. Kaymakam ilçede Devleti temsil eder ve belediye başkanının da üstünde görevleri vardır. İlçe denetimlerinden sorumlu kişidir.

Kaymakamın görevleri nelerdir?

Kaymakamların görevleri ağırlıklı olarak denetlemelerdir diyebiliriz. İlçedeki tüm eksiklikleri tüm alanları denetleme yetkisine sahiptir. Kaymakamlar valiye bağlı olarak çalışmakta olup valilerin görevleri aynı zamanda kaymakamlarında görevleridir diye biliriz. Aynı bakanlığa bağlı oldukları için vali ve kaymakam arasında da hiyerarşik ilişki devam etmektedir.

Kaymakamlar ilçedeki belediye çalışmalarını, emniyet, esnaf vs, tüm alanların çalışmalarını denetleme hak ve yetkisine sahiptir. Valinin emirlerini duyurur ve uygularlar. Kaymakamlar aynı zamanda Kanunların ve diğer mevzuatlarla yasakların uygulanmasından da sorumlu kişilerdir. Hükümet tarafından alınan kararlarının ilçelerde tatbik edilmesinden de kaymakamlık sorumludur.

İlçedeki idare ve zabıta gibi birimlerde kaymakamların sorumluluklarındandır. Kısaca ilçelerdeki huzur ve güvenin sağlanması kaymakamın görevleri arasındadır.

Kaymakam olmak için mezun olmanız gereken bölümler

2018 yılında yapılan değişiklikler sonrası kaymakam olabilen bölüm sayısı artırılmıştır.

 • Siyasal bilgiler
 • Hukuk
 • Uluslararası işletme
 • İktisat
 • İşletme
 • ÇEKO
 • İİBF bölümleri
 • Sosyoloji
 • Kamu yönetimi
 • Psikoloji
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Kaymakam olmak için gerekli şartlar;

Kaymakam olmak için belirlenen bir yaş şartı bulunmakta olup sınavlara katılabilmek için sınav son başvuru tarihinde 35 yaşını henüz doldurmamış olması gerekmektedir. Ayrıca yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olması gerekmektedir. Sadece belirtilen bölümlerden mezun olmak yeterli gelmemekle birlikte aynı zamanda girilecek kaymakamlık sınavından en az 70 puan almak gerekmektedir.

Yazılı sınavdan başarılı olmak gerekir ve yazılı sınavdan sonra sözlü sınavlar yani mülakatlar başlamaktadır. Adaylar 4 adet sözlü mülakata girerler. Bu mülakatları İç İşleri Bakanlığı tarafından gönderilmiş kişiler gerçekleştirir. Sözlü mülakatlardan da geçer not alırsanız bu sefer de sizleri staj ve eğitimler beklemektedir.

Yazılı ve sözlü sınavların ardından başarılı bulunan kaymakam adaylarını 3 yıllık bir eğitim dönemi beklemektedir. Eğitim süresi üzerinden değişiklik yapma hak ve yetkisi İçişleri Bakanlığı’na aittir. Kaymakamlık eğitim süreci şu şekildedir;

 • 2 ay boyunca il merkez stajı
 • 2 ay Mülkiye müfettişi refakatinde staj
 • 4 ay bakanlık merkez stajı adı altında dil kursu
 • 12 ay yurt dışı stajı
 • 3 ay boyunca kaymakam refikliği stajı
 • 4 ay Kaymakamlık kursu görülmektedir.
 • 9 ay Kaymakam vekilliği Stajı
  Bu eğitim ve stajlardan sonra ise kaymakamlık ataması gerçekleşmektedir.

Kaymakam Nasıl Atanır?

Görev ve sorumluluk açısından kaymakamlar İç İşleri Bakanlığı’na bağlıdırlar. Dolayısı ile gerekli sınavları başarıyla tamamlayan, sözlü mülakatlardan geçen ve istenilen stajları tamamlayan kişiler İç İşleri Bakanlığı tarafından ve Cumhurbaşkanı onayı ile görev yerlerine atanır.

İlk atama yerleri genellikle oldukça küçük ilçelerdir. Bu bölgelerde halkla, siyasetçilerle, bürokratlarla iletişimine göre sonraki görev yerleri belli olur, kariyer basamaklarını çıkabilir veya yerinde sayabilir.

Kaymakam olma şartları nelerdir?

Kaymakam olmak için öncelikle lisans mezunu olmak gerekmektedir. Yani kaymakam nasıl olunur sorusunun cevabı her zaman üniversite mezunu olmaktan geçmektedir. Önceki mevzuat kapsamında kaymakam olabilmek için siyasal bilgiler, hukuk fakültesi, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler gibi İİBF bölümlerinden lisans diplomasına sahip olmak veya yurt dışında bu bölümlere denk bölümlere YÖK tarafından kabul edilen lisans diploması sahibi olmak gerekmekteydi. Ancak 2018 yılından itibaren mevzuat değişikliği yapılmış ve kaymakam olmak için istenen lisanslar listesi genişletildi.

Yapılan yeni mevzuat düzenlemesine göre artık Sosyoloji, Psikoloji, Halkla İlişkiler gibi bölümlerinden, bu bölümlerin müfredatlarında yer alan derslerin %80’ine sahip olan bölümlerden veya hukuk fakültelerinden mezun olduysanız kaymakamlık sınavına girebilirsiniz. Yine bu sayılanlara ek olarak diğer üniversite bölümleri olan sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri, tarih bölümlerinde dört yıllık eğitim alıp üstüne Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Hukuk ve İktisat, Kamu Yönetimi, alanlarından birinde yüksek lisans yaptıysanız kaymakamlık sınavına girme hakkına sahipsinizdir.

Yaş şartı ile ilgili en önemli husus kaymakamlık sınavının yapılacağı yılın ocak ayının ilk gününde henüz 35 yaşına girmemiş olmanız gerekmektedir. Diğer kaymakam olma şartları ise devlet memurları kanunu ile düzenlenen şekildedir.

Kaymakamlık sınavları nasıl yapılır? Hangi alanda kaç soru çıkmaktadır?

Kaymakam nasıl olunur sorusuna verilebilecek en önemli cevap tabi ki de kaymakamlık sınavıdır. Kaymakam olmak için girilen sınav da ülkemizde ki her resmi sınav gibi ÖSYM (Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi) bünyesinde gerçekleşmektedir. Adaylar ÖSYM’nin belirlediği tarihlerde belirlenen başvuru merkezlerinden ya da aday işlemleri sistemi sayfasından internet üzerinden kayıtlarını yaptırmak zorundadırlar.

Diğer tüm ÖSYM sınavlarında olduğu gibi kaymakamlık sınavlarında da sınav ücreti bulunmaktadır. Oturum sayısına göre tahmini olarak 150 TL civarında olduğunu söylemek mümkündür.

Kaymakamlık sınavında 34 adet Genel Yetenek sorusu ve Genel Kültür Testi ve 66 adet soru alan bilgisi testi kapsamında sorulur. İlk 34 soruluk kısım Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (4), Türkçe (14), Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları (6), Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik Yapısı (10) konularından oluşmaktadır.

Kaymakamlık sınavı alan soruları ise, toplam 66 soru olup İdare Hukuku (18), Türkiye’nin İdari Yapısı (14), iktisat (12), anayasa hukuku (13), Türkiye’de Mahalli İdareler (9), konularından oluşmaktadır. Kaymakamlık sınavı diğer meslek ve kurum sınavlarından farklı olarak klasik ve boşluk doldurma şeklinde yapıldığı için hazırlık sisteminizinde farklı olması gerekmektedir. Diğer sınavlardan farklı olarak soru çözmek yeterli olmayıp konulara ve mevzuata tam hakimiyet gerekmektedir.

Sınav konuları ağırlıklı olarak şu şekildedir;

Kaymakamlık sınavı konuları ve sık sorulan konular aşağıdaki gibidir. KPSS ve hakimlik sınavlarından farklı olarak klasik sınav formatı kullanılması nedeniyle kaymakamlık sınavı hazırlık süreci ve kaymakamlık sınavı kaynakları

 • Türkiye’nin idari yapısı,
 • Türkiye’nin ekonomisi,
 • İnkılap tarihi
 • Anayasa hukuku
 • Mahalli idareler
 • İnsan hakları
 • Ekonomi
 • İktisat
 • İdare hukuku
 • Tarih
 • Türkiye’de demokratikleşme
 • İdare hukuku

Kaymakam adaylığı mülakat sınavında ise adayların temsil yeteneği, kavrama ve yorumlama, yeteneği, ikna kabiliyeti

Kaymakam maaşı ne kadar 2020?

Yeni başlayan kaymakam adayının maaşı yaklaşık 6.500₺ seviyesindedir. Kaymakam adaylık süresi uygulamada 2 sene seviyesindedir.

Güncel kaymakam maaşı yaklaşık: 10.500₺

2020’de temmuz Kaymakam maaşı: 11.000₺-12.500₺

Hukuk Okumayı Düşünenlerin Bilmesi Gerekenler. Hukuk Bölüm Tanıtımı

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 17:25

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER