Kyk yurt yönetim memuru nedir, ne iş yapar?

Kyk yurt yönetim memuru alım şartları, kyk yurt yönetim memuru ne iş yapar? Kyk yurt yönetim memuru maaşı ne kadar?

Kyk yurt yönetim memuru nedir, ne iş yapar?

Kredi Yurtlar Kurumu kısa adı ile kyk memurları hakkında merak edilen konuları bu yazımızda ele aldık. Kyk yurt yönetim memuru nedir? Kyk yurt yönetim memuru ne iş yapar? Kyk yurt yönetim memuru maaşı ne kadar? gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ( kyk ) üniversitelere yerleşen öğrencilerin öğrenimlerine yardımcı olmak ve bireysel gelişimlerine fayda sağlamak amacıyla kredi, burs, barınma, beslenme gibi hizmetler sağlamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumunda ( kyk ) çalışan, kyk da kalan öğrenciler ile ilgili bütün iş ve işlemleri yapan, evrakları düzenleyen ve raporlayan kişilere ise kyk yurt yönetim memuru denir.

Kyk yurt yönetim memuru ne iş yapar?

Kyk yurt yönetim memurunun ne iş yaptığını çoğu insan bilmez. Ne iş yapar? İşi zor mudur kolay mıdır? Kyk yurt yönetim memurunun işi kolaydır çok zor değildir. Kredi ve Yurtlar Kurumunda ( kyk ) bazı bölümler bulunmaktadır. Bunlar personel işleri bölümü, tahsilat bölümü, eğitsel bölümü, lojman sorumluluğu bölümü, öğrenci iş ve işlemleri bölümü, satın alma bölümü gibi bölümlerdir. Kyk yurt yönetim memuru olduğunuz zaman bu bölümlerden herhangi birine alınırsınız ve o bölüme ait evrak işlerini yaparsınız. Bu bölümlerde ne iş yapılır? Örneğin;

Personel işleri bölümünde kyk yurt memurları ve işçilerinin nöbet çizelgesi, puantajları ve izin işlemleri gibi işleri yaparsınız.

Satın alma işleri bölümünde adından da anlaşılacağı üzere çalıştığınız kyk yurduna yapılacak olan sarf malzemelerinin piyasa araştırmasını yapıp ihale yaparsınız ve malı alırsınız.

Eğitsel bölümünde ise yurttaki eğitsel işleri yani kurs açma, seminer ayarlama, toplantılar yapmak gibi eğitimle alakalı işleri yaparsınız.

Öğrenci işleri bölümünde ise öğrenci kayıtları, öğrenci çıkış işlemleri, öğrenci bilgi ve işlemleri, öğrencilerin izin işlemleri, yani öğrencileri ilgilendiren bütün işleri yaparsınız.

Burada önemli olan çalıştığınız kurumdaki personel sayısıdır. Çalıştığınız kurumdaki personel sayısı ne kadar fazla olursa iş yükünüz o kadar az olmaktadır. Yine personel sayısına göre nöbet sırası gelmektedir. Personel sayısı ne kadar çok olursa o kadar daha az nöbet sırası gelmektedir. Kyk yurt yönetim memurları genel olarak nöbet tutmayı sevmezler çünkü nöbetlerde odaları gezmeleri gerekir tek tek ve ayrıca bu nöbetler hafta sonuna veya bayram tatili günlerine de denk gelebilmektedir. Nöbetler 24 saat boyunca tutulmaktadır ve 24 saat boyunca nöbetçi kyk yurt yönetim memuru görev yaptığı kurumu terk edememektedir. Nöbetler hafta içi saat 08:00 de başlar ve 24 saat sonra aynı saatte biter. Hafta sonu ise cumartesi günü 09:00 da başlar ertesi gün aynı saatte biter. Pazar günü ise 09:00 da başlayıp ertesi gün 08:00 de biter. Nöbet tutulan günün ertesi günü ise izinli olurlar. Kyk yurt yönetim memuru olmanın olumsuz bir tarafı da tayin ile yer değiştirmenin çok zor olduğudur. Ayrıca kyk yurt yönetim memurlarının görevde yükselmesi de oldukça kısıtlıdır. Kyk yurt yönetim memurlarının çalışma saatleri ise sabah 08:00 akşam 17:00 arasıdır. 12:00 ile 13:00 arası ise öğle arası izinleri bulunmaktadır.

Kyk yurt yönetim memuru alım şartları

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı bir kurum olan Kredi ve Yurtlar Kurumunda Kyk yurt yönetim memuru olmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli ve kyk yurt yönetim memuru alım şartları nelerdir? Kyk yurt yönetim memuru olmak için herhangi bir üniversitenin herhangi bir fakültesinden 4 yıllık lisans mezunu olmanız ve Kamu Personeli Seçme Sınavının KPSSP3 puan türünden en az 70 Puan almanız gerekmektedir. Bunun dışında görevini engelleyici bir akıl sağlığı rahatsızlığınızın olmaması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız, sabıka kaydı ve adli sicil kaydınızın memuriyete engel bir durumu olmaması gerekmektedir.

Kyk yurt yönetim memuru maaşı 2020

Ocak 2020 yılında tüm devlet memurlarının maaşlarına yapılan toplam %5,49 zamdan sonra yeni maaşlarını sitemizde yayınlamaktayız. Bu yazımızda Kyk yurt yönetim memuru ile ilgili bilgileri siz okuyucularımıza aktardık. Son olarak Kyk yurt yönetim memuru maaşları ve kyk yurt yönetim memuru nöbet ücretlerini yazacağız. İşe yeni başlayan bekar bir kyk yurt yönetim memuru maşları ocak zammında sonra 3.510 tl olmuştur. Bunun dışında nöbet ücreti de almaktadırlar.

Nöbet ücreti en çok 90 saat olarak verilmektedir. Saat başına tutulan nöbet ücreti 6,77 tl olarak verilmektedir.

90 saat nöbet tutan bir kyk yurt yönetim memurunun net nöbet ücreti 288 tl dir. 80 saat nöbet tutan kyk yurt yönetim memurunun net nöbet ücreti 461 tl. 70 saat nöbet tutan kyk yurt yönetim memurunun net nöbet ücreti 403 tl. 60 saat nöbet tutan kyk yurt yönetim memurunun net nöbet ücreti 345 tl ve 50 saat nöbet tutan kyk yurt yönetim memurunun net nöbet ücreti ise 288 tl olarak verilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 20:28

Mehmet

Ekonomi hukuk, 34 yaşında, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER