Matematik Bölümü Nedir Matematik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Matematik Bölümü Nedir? Matematik Bölümü Eğitimi Kaç Yıl? Matematik Bölümü Dersleri Nelerdir? Matematik Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Matematik Bölümü Nedir Matematik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Matematik Bölümü Nedir Matematik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler, bu bölümü okuyup bu mesleği yapmak isteyen bireyler için matematik bölümü hakkında detaylı bir araştırmamızı sizlere hazırladık. Matematik Bölümü Nedir? Matematik Bölümü Eğitimi Kaç Yıl? Matematik Bölümü Dersleri Nelerdir? Matematik Bölümü Mezunu Ne İş Yapar? Gibi soruların cevaplarına bakabilirsiniz.

Matematik Bölümü Nedir?

Matematik alanı insanların yaşamına oldukça etkisi büyük bir bilim dalıdır. Bu alan yaşadığımız evrende meydana gelen problemleri çözmek için oldukça elverişli ve yararlı bir alandır. Çok geçmiş yıllara dayanan bu bilim dalı sayılar, şekiller, desenler üzerine hesaplamalar içeren genel tüm çalışmalara verilen isimdir. Ayrıntılı çalışmalarıyla bilinen matematik alanı geniş kapsamlı bir bilim dalı olduğundan dolayı zaman geçtikçe alt dallarına ayrılmış ve bunun sonucunda alanlar keşfedilmiştir. Bu alanlar geometri, analitik, diferansiyel gibi birçok altdaldır.

Matematik şunları içerir: Sayılar, yapı, alan, değişim.

Matematik Bölümü Okumak İçin Neler Gerekmektedir?

Bu bölümü okumak isteyen öğrencilerin sayılarla, işlemlerle arasının çok iyi olması gerekir. Matematik derslerini sevmeli, bu alanda hırslı ve hevesli olmalıdır.

Matematik Bölümü Eğitimi Kaç Yıl?

Matematik bölümü üniversitelerin lisans bölümlerinden biri olup eğitim süresi 4 yıldır.

Matematik Bölümü Dersleri?

Üniversitelerin matematik bölümünde bu bölümün tüm disiplin ve prensipleri üzerine eğitim verilmektedir. Eğer bu bölümde okuyorsanız şu dersleri görürsünüz:

 • Sayılar teorisi dersi

 • Programlamaya giriş dersi,

 • Mühendislik için hesaplamaya giriş dersi,

 • Sonlu ve ayrık matematik dersi,

 • Diferansiyel denklemler dersi,

 • Doğrusal cebir dersi,

 • İleri matematik dersi,

 • Soyut matematik dersi,

 • Analiz dersi,

Gibi birçok dersten eğitim sürecinizde sorumlu tutulacaksınız. Yazılımın temelini oluşturan algoritma hesaplamaları matematiğin önemli konusu olmasına istinaden son yıllarda bu sayede yazılım sektörünün ilerlemesi matematik bölümünü de iyi bilmemizi gerektiriyor.

Matematik Bölümü Mezunu Ne İş Yapmaktadır?

Birçok sektörde ve alanda matematikçilere de ihtiyaç olmaktadır. Matematikçiler: inşaat, mühendislik, bilim, matematik gibi alanlarda çalışmaktadırlar.

Matematik Bölümü Mezunu İş Olanakları?

Birçok alanda istihdam edebilme şansı yakalayan matematik bölümü mezunları akademik alanda eğitimlerine ve işlerine devam edebildikleri gibi diğer alanlarda da istihdam edebilirler. İş bulma konusunda şanslı olan matematikçiler sektörlerde iş bulma ihtimalleri vardır. Birkaç alanı sizlerle paylaşalım:

 • Eğitim, Ar-ge, Tübitak, Aselsan, Ttnet, Ticaret ve Finans, Bankacılık, Bilişim vs. gibi birçok alanda istihdam edebilmekteler.

Matematik Bölümünün Amacı?

Bölümün genel amacı matematik ilke, yöntem ve uygulama gibi konularda eğitim araştırmalar yapacak kişiler yetiştirmektir.

Matematik Bölümü Hangi Puan Türünden Öğrenci Alımı Yapmaktadır?

Üniversitelerin lisans bölümünde bulunan matematik bölümü Sayısal puan türü ile öğrenci almaktadır.

Matematik Bölümü Dersleri Nelerdir?

4 yıllık lisans eğitimi olan matematik bölümü dersleri şunlardır:

1.Sene: Genel fizik 1, Genel matematik 1, Soyut matematik 1, Lineer cebir 1, Atatürk İlkeleri ve Tarihi 1, İngilizce 1, Türk dili 1, Genel fizik 2, Bilgisayar programlama 1, Soyut matematik 2, Lineer cebir 2, Genel matematik 2, İngilizce 2, Atatürk ilkeleri ve tarihi 2, Türk dili 2

2.Sene: İstatistik ve olasılığa giriş 1, Diferansiyel denklemler 1, Cebire giriş 1, Analiz 1, İstatistik ve olasılığa giriş 2, Analitik geometri 1, Cebire giriş 2, Diferansiyel denklemler 2, Analiz 2, Analitik geometri 2

3.Sene: Genel topolojiye giriş 2, Diferansiyel geometri 2, Uygulamalı matematik 2, Soyut cebir ve sayılar teorisi 2, Genel topolojiye giriş 1, Diferansiyel geometri 1, Nümerik analiz, Uygulamalı matematik 1, Soyut cebir ve sayılar teorisi 1

4.Sene: Fonksiyonel analize giriş, Kısmi türevli denklemler 1, Geometri 1, Kompleks Analiz 1, Araştırma Projesi 1, Kısmi türevli denklemler 2, Reel analiz, Geometri 2, Kompleks Analiz 2, Araştırma projesi 2

Matematik Bölümü Kolay Mıdır?

Her bölümde olduğu gibi matematik bölümünde de merak edilen sorulardan birisi kolay olup olmadığıyla ilgilidir. Matematik bölümünde sorgulamak çok önemlidir. Matematik bilimi deneylerden elde edilen verilerin genellemesinin dışında, elde olan varsayımların bir şeyler türetilmesi üzerinedir. Bu bilimde farklı bakış açısı bu yüzden çok önemlidir. Matematik bölümünü okumak isteyen adaylar bunları göz önüne almalıdırlar. Genel olarak düşünürsek matematik bölümü okuyanlar için zordur. İlköğretim matematik öğretmenliği bölümüne göre epey zor olan bu bölümü öğrenciler okurken epey gayret göstermelidirler.

Matematik Bölümü Çalışma Alanları Nelerdir?

Yazılım, telekomünikasyon, tekstil, sigortacılık, perakende, gıda, inşaat, mühendislik, finans, ekonomi, enerji, eğitim, dershane, bankacılık…

Matematik Bölümü Hangi Üniversitelerde Vardır?

Üniversiteye hazırlanan adayların en sık sordukları sorulardan bir diğeri de matematik bölümünün hangi üniversitelerde olduğudur. Genel anlamıyla devlet ve özel üniversitelerde bulunan matematik bölümüne adaylar puanı yettiği devlet üniversitesinde ücretsiz, puanı yetmediği özel üniversitelerde ise tam burs aldıklarında ücretsiz, %25, %50, %75 ve tam ücretli olduğunda ücret karşılığında okuyabilecekler. Sitemizde matematik bölümü taban puanlarına ulaşabilirsiniz.

Matematik Bölümü Mesleğinin Sağladığı Özellikler?

 • Sorunlara çözüm üretebilme becerisi,
 • Analiz yeteneği olması,
 • İnsanlarla düzgün ve etkili iletişim kurabilmesi,
 • Araştırma ve geliştirme becerilerine sahip olması,
 • Takım çalışmasında etkin olması,
 • Sayısal alanda başarılı olmaları diyebiliriz.

Matematik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Yeni mezun matematikçi ortalama olarak 2600-3400 civarında bir maaş almaktadır. Tabi bu kişinin kabiliyeti, yeteneği, adaptasyonu, kendini geliştirmesiyle orantılı olarak devlet ve özel sektörde artışları olacaktır. İyi bir matematikçi ise 5500-8000 civarında maaşlar almaktadır.

Matematik Bölümünün Avantaj ve Dezavantajları?

Bu bölümü okuyan kişilerin sorgulama yeteneği epey artmaktadır. Matematik çalışırken elinizde önceden bilinen gerçekler dışında pek bir şey kalmıyor. Yani çıkarım yapacağınız şeyler kısıtlıdır. Genelde mantıksal çıkarımlarla ilerleniyor. Farklı düşünmeye başlanılıyor. Fakat bu zor bir durum. Ama kişi matematiksel düşünmeye alıştığından dolayı bu engeller kaybolmaktadır.

Mert Ardıç

24 yaşında, Psikolog, araştırmacı, okur, yazar.


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER