Muvazzaf Subay Nedir? Muvazzaf Subay Nasıl Olunur?

Muvazzaf subay nedir? Muvazzaf subay ne iş yapar? Nasıl subay olunur?

Muvazzaf Subay Nedir? Muvazzaf Subay Nasıl Olunur?

Muvazzaf Subay Nedir?

Muvazzaf ne demek? Muvazzaf kelimesi, Arapçadan Türkçe ’ye geçmiş bir kelimedir. Muvazzaf kelime anlamı olarak, görevlendirilmiş veya vazifelendirilmiş kişi anlamına gelmektedir. Muvazzaf kelimesi, en anlaşılır şekilde kadrolu personel anlamına gelmektedir. Birçok kurumda kadrolu çalışan olduğu gibi silahlı kuvvetlerde astsubay, subay ve uzman erbaş bulunmaktadır. Bu kadrolardaki kişilere kadrolu denmek yerine muvazzaf denmektedir.

Askeri okul alımlarında sık sık karşılaşılan bu kelimenin anlamı oldukça merak konusu olmuştur. Yukarıda da belirtildiği üzere muvazzaf kelimesi, bir askerlik terimi ile bağdaştırılmaktadır. Muvazzaf kelimesi, orduda vazifelendirilmiş kişi olmakla birlikte astsubay ve subay anlamını da taşıdığını unutmamak gerekmektedir. Muvazzaf subay kelimesi, mesleği askerlik olup subay olan kişi anlamını ifade etmektedir. Muvazzaf hizmet ise askerlik çağına girmiş olan erkeklerin yapmakla sorumlu oldukları askerlik görevleri anlamını çağrıştırmaktadır.  Günümüzde astsubay ve subayların büyük bir oranı, sözleşmeli olarak istihdam edildiklerinden dolayı muvazzaf kelimesi, aynı zamanda kadrolu anlamını ifade etmekte.

Peki dış kaynaktan muvazzaf subay ne demektir? Dış kaynaktan subay, harp okulu çıkışlı olmayıp üniversiteyi bitirdikten sonra kuvvet komutanlıkları tarafından açılmış olan sınavlardan başarılı olmuş olan kişilerdir. Bu sınav aşamalarını belirtmek gerekirse yazılı sınav, genel sağlık taraması, intibak eğitimi, mülakat, fiziki yeterlilik gibi sınav aşamalarını kapsamaktadır. Bu aşamaları geçen adayların 'Sutasak' adı verilen kurslara tabi tutulması ve ardından bu kurslarda başarılı olan adayların teğmen sıfatında sözleşmeli veya muvazzaf personele verilen ismi karşılamaktadır. Ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde, teğmen rütbeleri ile subay olunabilmektedir.

Muvazzaf personel, askeri okuldan mezun olunarak olunabildiği gibi sivil okullardan yani dış kaynaklardan doğrudan muvazzaf subaylar da temin edilebilmektedir. Muvazzaf subay nedir? Muvazzaf subaylar, ordunun temel kadrosunu oluşturmaktadırlar. Ciddi bir suç işleyene kadar ihraç edilmezler ve emekli olana kadar Türk Silahlı Kuvvetlerin bünyesinde kalırlar. Ve sözleşmenin yenilip yenilenmeyeceği gibi kural ve kaidelerden sorumlu değillerdir. Bunun yanı sıra muvazzaf subaylar, herhangi bir sağlık sorunu olduğunda istedikleri kadar rapor kullanabilmektedir. Ayrıca muvazzaf subayların, albay rütbesine kadar rütbe alabilme şansları bulunmaktadır. Muvazzaflığa geçiş sınavları, subaylar için görev süresinin 7 ile 12 yıl arasında yapılmaktadır. Bu sınavlarda her sınıf için belirli kontenjanlar verilmektedir. Maaş konusuna gelinecek olunursa, aynı rütbedeki muvazzaf personel ile sözleşmeli personel maaşlarında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Ordu evi, giyim gibi sosyal olanaklardan eşit olarak faydalanmakta olup aynı özlük hakları da mevcuttur.

Nasıl Muvazzaf Subay Olunur?

Muvazzaf subay ne demek? Sorusundan sonra Muvazzaf subayları adaylarının seçim aşamaları nedir? Sorusu gündeme gelmektedir. Bu bağlamda muvazzaf subayların seçim aşamaları şu şekilde olacaktır:

-Seçim aşaması ilk olarak, pratisyen tabip, eczacılar, diş hekimi, bandocular için genel kültür sınavı ile başlayacaktır. Daha sonra ilk gün, evrak kontrolü, kontrol ihbar sınıfı için Türkçe-İngilizce okuma testi, kişilik değerlendirme testi yapılmakta. Ardından spor testi yani fiziki yeterlilik testi, gibi testlerden oluşmaktadır. 2. gün ise yine ihbar sınıfları için psikomotor testi, bando sınıfı için müzik yeterlilik tespit sınavı, harita mühendis sınıfları için üç boyutlu görüş testi yapılmaktadır.

Muvazzaf Subayların Başvuru Yaparken Dikkat Edeceği Hususlar Nelerdir?

Muvazzaf subayların yukarıda bahsedildiği üzere ordunun temel kadrosunu oluşturdukları gibi başvuru yapılmadan önce dikkat etmeleri gereken önemli şartları da bulunmaktadır. Bu şartları ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

-Başvuru yapılmadan önce yayınlanmış olan kılavuzun dikkatli incelenmesi gerekmektedir. Eğer kılavuzda belirtilen şartlar taşınmıyor ise adaylığın geçersiz olduğu unutulmamalıdır.

-Başvuru kısmındaki tüm bölümler, doğru ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

-Seçim aşamalarında başarılı olunması halinde faklı alan ve bölümlere göre evraklar değişkenlik göstermektedir.

-Adayların terhis belgelerinin yanlarında bulunması gerekmektedir.

-Tüm tebligatlar https:/personeltemin.msb.gov.tr adresinden yayınlanacak, gerekli durumlarda ise kısa mesaj ile bilgilendirme yapılacaktır.

-Başvuru ekranında, adayların doldurmuş olduğu bilgilerin doğruluğundan adaylar sorumlu tutulacaktır.

Muvazzaf subay ne demek? Muvazzaf subay olmak için seçenekler nelerdir? Muvazzaf olabilmek için 2 tür seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki, liseden sonra ‘Milli Savunma Üniversitesi’ tercihinde bulunmaktır. Diğer seçenek ise 4 yıllık fakülteden mezun olduktan sonra muvazzaf subaylık başvurusu yapmaktır. 15 Temmuz darbe girişimlerinden sonra harp okulları ve askeri liseler kapatılmış yerine ‘Milli Savunma Üniversitesi’ açılmıştı. Bu kapsamda daha önceden ortaokul mezunu olan gençlerin, Askeri Lise, ardından da Harp okuluna gitmesi neticesinde subay olunabiliyordu. Ancak değişen sistem ile lise mezunu sonrası ‘Milli Savunma Üniversitesi’ tercih edilerek muvazzaf subay olunabilmektedir.

Muvazzaf Subaylar İçin Milli Savunma Üniversitesi Ne Demek?

Milli Savunma Üniversitesi, muvazzaf subay öğrencilerinin mezun olmasının ardından rütbe kazanmasına olanak sağlayan bir üniversitedir. Normal üniversite bölümlerinde olduğu gibi tercih edilebilecek bu bölümde, ilgili derslerin yanı sıra askeri eğitimleri de almaktadırlar. Eşit ağırlık ve sayısal bölümlerinden yapılacak olan tercihlere göre okula yerleştirilmektedir. Okula yerleşim sonrasında puan sıralamaları baz alınarak bölüm tercihleri yapılmaktadır. Bu bağlamda, Milli Savunma Üniversitesine girebilmek için ÖSYM’nin ek olarak yapmış olduğu sınava adayların giriş yapma zorunlulukları bulunmamaktadır. Sınav takvimleri için adayların, ÖSYM sitesine ait ‘Milli Savunma Üniversitesi’ askeri öğrencilerinin aday belirleme sayfalarından giriş yapması gerekmektedir.

Muvazzaf subay olmanın diğer bir alternatif yöntemi ise 4 yıllık üniversiteden mezun olmaktır. Üniversiten mezun olduktan sonra adaylar, muvazzaf olarak görevlerini yapmaktadır. Subay olabilmek için Türk Silahlı kuvvetlerinin belirlediği birtakım şartlar bulunmaktadır. Belirlenen bu şartların uygunluğu sonrası başvuru süreçlerine geçilmektedir. En az 3, en fazla 9 yıl olmak kaydı ile belirli dönemlerde sözleşmeler imzalanmaktadır.

Muvazzaf Subay Olma Şartları Nelerdir?

2020 yılı Muvazzaf Subay olmanın Şartlarına değinecek olursak;

-Türkiye Cumhuriyeti Kimliğine sahip olmak

-KPSS P3 kategorisinden en az 60 puan almış olmak

-En az 4 yıllık bir üniversiten mezun olmak

-Lisans mezunu olan adayların 27 yaşını bitirmiş olması, yüksek lisans yapan adayların ise 32 yaşını bitirmiş olması gerekmektedir.

-Adayların daha önceden askeri ve sivil okulların herhangi birinden her ne sebeple olursa olsun çıkartılmamaları gerekmektedir.

-Vatanın milli ve bütünlüğünü bozacak hareketlerden ve yüz kızartıcı suçlardan ‘Askeri Ceza Kanunda’ yer alan bir ceza almamalıdır

- ‘Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yönetmeliği’ şartlarını sağlamalıdır.

Muvazzaf Subay Alımları Ne Zaman?

Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaç duydukları kontenjanlar neticesinde, Deniz-Hava- Kara Kuvvetleri ve özel kuvvetleri için muvazzaf subay alımları gerçekleştirilecektir. Millî Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan subay alımları, 10 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecektir. Millî Savunma Bakanlığı tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri adına yapacakları muvazzaf subay temini için başvuru şartlarının yukarıda da belirtildiği gibi, minimum 4 yıllık üniversitesinden mezun olmak gerekmektedir. Veya yüksekokulları bitirmiş olan kadın ve erkek muvazzaf subay istihdamı sağlanacak.

Muvazzaf Subay Alımlarında Başvurular Ne Gibi Durumlarda Geçersiz Sayılmaktadır?

Muvazzaf subay alımları hangi durumlarda geçersiz sayılır? Muvazzaf subay alımları için bazı özel şartlar gerekmekte peki bu özel şartlar, ne gibi durumlarda geçersiz sayılmaktadır? Şöyle ki;

 1. Yanlış beyan ve gerekli şartları taşımadığı belirlenen kişilerin, sınavlarda başarılı olsalar dahi işlemleri iptal edilecektir.
 2. Başvuru ekranlarında, doldurulması gereken tüm bölümlerin eksiksiz ve tam olarak doldurulmaması halinde başvurular geçersiz sayılacaktır.
 3. Başvuru ekranlarında dile getirilen koşulların tamamına uyulmaması halinde aday başvuruları kabul edilmeyecektir. Buna istinaden, tespit edilmemiş olan hususlar evrak kontrolleri esnasında kontrole tabi tutulacaktır.

Muvazzaf Subay Maaşları

Muvazzaf subay maaşları ne kadar? Muvazzaf subay maaşları, görev ve rütbelere göre değişkenlik arz etmektedir. Doğu görevlerinde veya yurt dışı görevlerinde rütbeli personelin almış olduğu maaşlar farklılık göstermektedir.

Muvazzaf Subay Başvurularında Yaş Kriterleri

 • Lisans düzeylerindeki mezunlar için, başvuru yapılan yılın ocak ayı içerisinde 27 yaşını geçmemek gerekmektedir.
 • Lisansüstü eğitimlerini tamamlamış olan adaylar, ocak ayının ilk gününde 32 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir.
 • Tıpta uzmanlık eğitimi almış olanlar, başvuru yapılan yıl itibari ile ocak ayının ilk günü ile beraber 35 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir.

Muvazzaf Subay Alımlarında Sağlık Şartı

Muvazzaf subay ne demek? Muvazzaf subay alımlarında sağlık şartı ne demek? Sınav aşamalarını başarı ile tamamlayan adaylar, Türk Silahlı Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Komutanlığında belirtilen sağlık kuruluşlarına sevk edilecektir. Buna ilaveten Jandarma Genel Komutanlığında belirtilen ‘Engelli Sağlık Kurulu Raporu’ veren sağlık kuruluşlarına sevk edilecektir. Adayların başvuru kılavuzlarında belirtmiş olduğu sağlık raporlarını almaları gerekmektedir.

Peki Muvazzaf subaylık için ön başvuru yapan adaylar, ön başvuru (yazılı) sonuçlarını nasıl öğrenilebilmektedir? Muvazzaf subaylık ön başvuru alım sonuçlarının ne zaman belli olacağı, başvuru kılavuzlarında belirtilen takvimlerden öğrenilebilecektir. Ön başvuru sonuçları, belirlenen zamanlarda, https://personeltemin.msb.gov.tr adreslerinden tebliğ edilecektir.

Muvazzaf Subay Alımlarında Fiziki Değerlendirme Aşamaları Nelerdir?

Muvazzaf subay ne demek? Muvazzaf subay alımlarında ne gibi fiziki değerlendirme aşamaları mevcut? Adayların Türk Silahlı Kuvvetleri, Sağlık Yetenekleri Yönetmeliklerinde belirlenmiş olan kilo-boy standartları kontrol edilmektedir. Buna ilaveten, adayların Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmelikleri esaslarına göre fiziki kusurlarının olup olmadığı kontrol edilmektedir. ‘MY 33-2 (C)’ Türk Silahlı Kuvvetleri personeli sağlık muayenesi esaslarınca genel fiziki kusurlarının uygunluğu kontrol edilmektedir.

Peki fiziki yeterlilik testleri hangi aşamalardan oluşmaktadır? Başvuru kılavuzlarında belirlenen özel şartlar ve branşlar hariç fiziki yeterlilik testi, 1500 metrede koşu, şınav branşları, mekik branşlarından oluşmaktadır. Fiziki yeterlilik testlerinin uygun görülen standartları ise başvuru kılavuzlarında belirtilmektedir.

Muvazzaf Subay Alımlarında Evrak Kontrolü Faaliyetleri

Muvazzaf subay alımlarının, muvazzaf ne demek? Sorusunu gündeme getirmesinin yanı sıra subay alımlarının aşamaları da merak konusu. İşte, seçim aşamalarında evrak kontrolünün aşamaları:

 • Adayların evrak kontrolü için getireceği belgeler, evrak komisyonu tarafından teslim alınmaktadır.
 • Adayların ayrıca, başvuru şartlarını taşıyıp taşımadığı ilgili mevzuatlarda kontrol edilecektir.
 • Kontrol sonrasında eksik evrakı olan ve başvuru şartlarından herhangi birini taşımayan adaylar, sınava alınmayacaktır.
 • Fakat eksik evrakı olan adaylar aynı gün içerisinde saat 14.00’e kadar evrakını tamamlaması halinde sınava girebilecektir.

Muvazzaf Subay Alımlarında Kişilik Değerlendirme Testi

Muvazzaf kişilik değerlendirme testleri, evrak kontrol süreçleri ve fiziki değerlendirme aşamalarına kabul edilmiş olan adaylara uygulanmaktadır. Kişilik değerlendirme testleri, herhangi bir başarı notuna dahil edilmeyecek olup sadece mülakat sınavlarında kanaat oluşumuna yöneliktir. Muvazzaf subay nedir? Sorusuna yanıt ararken Muvazzaf subay alımlarındaki kişilik değerlendirme testleri aşamalarının da etkisini gözden geçirmeniz gerekecektir.

Muvazzaf Subay Alımları İçin Seçim Aşamalarına Gelirken Adayların Yanlarında Bulundurması Zorunlu Evraklar

Adayların, sınava gelirken yanlarında bulundurmak zorunda oldukları evrakları şu şekilde sıralamak mümkündür:

-Sınav Çağrı Belgesi: Adayın internetten alınmış olan 2’nci seçim aşamalarında barkotlu sınav çağrı belgelerini getirmeleri gerekmektedir.

-Nüfus Cüzdanı ya da T.C. Kimlik Kartı: Adayın kendisine ait TC. Kimlik kartının- TC. Pasaportunun yanında olması gerekmektedir. Bu evrakların aslı, seçim aşamalarında adayların üzerlerinde olması gerekmektedir.

-Denklik Belgesi: Öğrenimlerini yurtdışında bitiren adaylar için, Yüksek Öğretim Kurulu tarafından (YÖK) onaylanmış olan denklik belgesinin aslı ve fotokopisi gerekmektedir.

-Askeri Kimlik Kartı: Adayların öncelikle sınav esnasında yanlarında bulundurması gereken belgeler arasında, askeri kimlik kartı da bulunmaktadır. Halen askerlik yapan veya askerde olan adayların kendine ait kimlik kartlarını (Aslı) getirmeleri gerekmektedir.

-Lisans-Yüksek Lisans Mezuniyet Belgesi: Adayın mezun olmuş olduğu, minimum 4 yıllık bir üniversiteden, yüksekokuldan mezuniyet belgesinin aslı ve fotokopisi gerekmektedir. Veya yüksek lisans mezuniyet belgesinin aslı ve fotokopisi gerekmektedir.

-Askerlik Durum Belgesi: Askerlik görevini yapmayan erkek adayların, son 1 ay içerisindeki askerlik durum belgesi ve fotokopisi gerekmektedir.

-Terhis Belgesi: Askerlik hizmetinin bitiren adaylar için geçerlidir.

-Yabancı Dil Puanını Gösterir Belge: Muvazzaf subay nedir? Muvazzaf subay alımlarında YDS puanı gerekli mi? Sorularının yanıtı aşağıda belirtildiği gibidir.

Muvazzaf başvurusu yapan adayların, YDS-E-YDS haricindeki puanı olan adayların YÖK tarafından eşdeğerliliği kabul gören sınav puanını gösterir belge.

-Adli Sicil Kaydı: Adli sicil kaydı olan adayların, (iddianame- mahkeme kararı vs.) adli evrak aslı ve fotokopisini seçim aşamalarına gelirken yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

-Seçim aşamalarına gelirken adayların kendilerine ait e-devlet şifrelerinin mevcut olması gerekmektedir.

-Fiziki yeterlilik sınavlarına katılmak için ‘Muvafakatname’ ve ‘Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporları’ belgesinin mevcut olması gerekmektedir.

-Arşiv araştırmalarına esas olan formlar ve 1 adet güvenlik soruşturması: Muvazzaf subay nedir? Sorusunun yanı sıra muvazzaf subay alımlarında güvenlik soruşturması yapılır mı? Sorusuna yanıt aranmaktadır.

Güvenlik Soruşturması formunun, adaylar tarafından bilgisayar ortamında doldurularak çıktısı alınmalıdır. Bu belge, dosyalarına takılmayacak olup yanlarında getirmeleri gerekmektedir.

Muvazzaf Subay Alımlarında Şehit-Gazi Eş ve Çocuklara Ek Puan Verilir Mi?

Muvazzaf subay alımlarında, şehit-gazi çocuklarına ek bir puan verilmemektedir. Fakat giriş şartlarını taşıyan şehit, malûl olan gazilerin çocukları, başvuru kılavuzlarında belirlenen şartları taşımak kaydıyla şehit ve gazi kontenjanlarından yararlanılmaktadır. Bu adayların arasında ise yapılacak başarı sıralamalarına göre ilgili Kuvvet Komutanlığınca toplam kontenjanlarının %5’ine kadarı temin edilmektedir. Şehit-malûl gazileri ile muharip gazi kontenjanlarına girememiş adaylar, diğer kategorideki başarı sıralamalarına dahil edilmektedir.

Muvazzaf Subay 2. Seçim Aşamaları Sınavlarında Başarılı Olan Adayların Sonraki İşlemleri Nelerdir?

Muvazzaf subay alımlarının 2. Aşaması sonrasında neler yapılmalıdır? Muvazzaf subay adaylarının sağlık raporu işlemlerinden dolayı kendilerine tebliğ edilen tarih içerisinde, Sağlık kuruluşlarına başvurup muayene işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Buna ilaveten adaylara, sağlık kuruluşu tarafınca verilen sağlık kurulu raporunun ‘Millî Savunma Bakanlığı Personel Temin Daire Başkanlığına’ ulaştırılması gerekmektedir.

Dış Kaynaktaki Muvazzaf Subayların İzinleri İçin Hangi İşlemler Gerekiyor?

Türk Silahlı Kuvvetleri, Sınıf Okulları Yönetmenliği hükümlerine tabidir. Dış kaynaktan muvazzaf subaylığa geçirilenlerin izinleri ‘926 sayılı olan TSK Personel Kanunu’ hükümlerine tabidir. Bunun yanı sıra ‘Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’, ‘211 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu ve Yönetmeliği’ hükümlerine tabi tutulmaktadır.

Muvazzaf Subay Değerlendirmesi Nasıl Yapılmaktadır?

Muvazzaf subay değerlendirme aşamaları nasıl belirlenir? Muvazzaf seçim aşamaları sınavları sonrasında başarılı olmuş adaylar;

-Elde etmiş oldukları sınav sonucuna göre en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanmaktadır.

-Adaylardan puanı en yüksek olandan başlanmak sureti ile idare ihtiyaçlarının ve kontenjanlarının dahilinde asil- yedek sınıflandırılması yapılmakta.

-Sınav değerlendirme aşamasında ise mülakat notunun %50’si, yeterlilik testinin %50’si alınmakta. Buna ilaveten fiziki yeterlilik testinin %50’si alınarak toplamda 100 puan üzerinden bir değerlendirme yapılmaktadır.

Muvazzaf Subay Alımlarına Dair Sıkça Sorulan Sorular

1-Muvazzaf Subay Aday Bilgilendirmeleri Nasıl Yapılacak?

Muvazzaf subay duyuruları, https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden yayınlanacaktır. Gerekli görülen durumlarda ise SMS yani kısa mesaj yolu ile bilgilendirme yapılacaktır.

2-Muvazzaf Subay Eğitimleri Ne Kadar Sürer?

Muvazzaf subay nedir? Sorusuna istinaden belirtilen muvazzaf subay eğitimleri ne kadar sürmektedir? Muvazzaf subay adayların eğitim süreleri ortalama 4 aydır. Bu eğitimlerde ‘Hava Teknik Okulları Komutanlığında’ temel subaylık ve askeri anlayış kazandırma eğitimi görürler.

3-Muvazzaf Subay Eğitimleri Süresince Maaş Alınıyor Mu?

Muvazzaf subaylar, eğitimleri süresince maaş almaktadırlar. Muvazzaf subay olarak yetiştirilecek adayların asteğmenler için öngörülmüş olan 9. derecenin 1.kademe aylığı ve rütbe karşılığı olan tazminattan yararlanılabilecek. Bunun yanı sıra sosyal ödeme gibi ödeneklerden tayin bedelleri hariç yararlanılabilmektedir.

4-Muvazzaf Subay Alımları Hangi Sınıflarda Yapılmaktadır?

Muvazzaf subay nedir? Muvazzaf subay alımları hangi sınıflarda gerçekleştirilmektedir? Muvazzaf subay alımlarının hangi sınıf/branşlarda gerçekleştirileceği alım ilanlarında belirtilmiş olup muvazzaf sınıf/branşları aşağıdaki gibidir:

Mühendis sınıfına ait muvazzaf subay alımları:

 • Makine, İnşaat, Bilgisayar, Uçak, Elektrik

Öğretmen Sınıfına Muvazzaf subay alımları:

 • Almanca, İngilizce, Fransızca, Din Kültürü Ahlâk Bilgisi, Matematik, Coğrafya, Tarih, Beden Eğitimi ve Spor, Biyoloji

Harp Okulu Sınıfları İçin Sözleşmeli Subay Alımları:

 • Piyade, Hava Savunma, Ulaştırma, Uçak Bakım, Maliye, Kontrol İhbar, Muhasebe, İkmal, İstihkâm

Muvazzaf Subay Alımları İçin Girilecek Sınavlara Ücret Yatırılıyor Mu?

Muvazzaf subay nedir? Muvazzaf subay alımlarında ücret yatırılıyor mu? Muvazzaf subay alımları için hiçbir sınava ücret yatırılmasına gerek yoktur.

Sözleşmeler Hangi Şartlar Altında Feshedilmektedir?

-Türk Silahlı Kuvvetleri veya Eğitim Merkezinin Komutanlıkları yönetmenliğince eğitim-öğretimlerde başarısız olunması halinde sözleşme feshedilir.

-Yetersizlik maksadı ile adayın kendisinden istifade edilemeyeceği durumlarda sözleşme feshedilir.

-Ahlaki herhangi bir durum nedeni ile Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevini yapamaması halinde sözleşme feshedilir.

-Cezaları ertelenmiş, af kapsamına girmiş (Türkiye Cumhuriyeti kurum ve organlarını aşağılama, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, suç uydurma, cinsel saldırı, iftira, vs.)

-Emre itaatsizlik, firar, üste hakaret, isyan suçlarından birini yapması durumunda sözleşme feshedilir.

-Askeri ceza kanununda belirlenen birinden mahkûm olmak durumunda sözleşme feshedilir.

-Yabancı uyruklu kişilerle yapılan evlilikler sonucunda ve çeşitli nedenler ile Türk vatandaşlığından çıkarılmış olanların sözleşmeleri feshedilir.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2020, 20:24

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER