Nasıl Hakim Olunur? Hakim Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Hakim olmak için gerekli şartlar nelerdir? Nasıl hakim olunur? Kimler hakim olabilir? Hakim olma şartları nelerdir?

Nasıl Hakim Olunur? Hakim Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Nasıl Hakim Olunur?

Adalet dağıtmakla görevli hakimlik mesleği layıkıyla yapılmak istendiğinde son derece zor bir meslektir. Bu nedenle hakim olmak için aranan şartlarda çok kolay ve azımsanacak şartlar değildir. Hakim olmak için neler gerekir, kimler hakim olabilir, nasıl hakim olunur konularını detaylı anlatmaya çalışacağız.

Hakim ünvanına sahip olup kendi arasında Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile ayrışan iki farklı yargı kolu mevcuttur. Bunlardan birincisi adli yargı hakimliği ikincisi ise idari yargı hakimliği olarak belirlenmiştir. Toplumun çoğunlukla bildiği, muhattap olduğu ve adliyelerde görev yapanlar adli yargı hakimleridir. Boşanma davaları, ceza davaları, iş hukuku kaynaklı davalar, tazminat davaları adli yargı mahkemelerinde görülmektedir. İdari yargı hakimliği ise daha spesifik bir alan olan idarenin eylem ve işlemlerini denetlemektedir. Yani idare ve vergi mahkemelerinde görev yapmaktadır. Yani hakim olarak görev yapan 23 bin kişi büyük ölçüde adli yargı hakimi olup yalnızca bin kişi civarında idari hakim mevcuttur.

Hakim Olma Şartları Nelerdir?

Üniversitelerin hukuk fakültesi mezunları adli hakim veya idari hakim olabilmektedirler. Ayrıca İİBF mezunları da (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) idari hakimlik sınavına girebilmektedir. Yani iktisat, işletme veya maliye bölümü mezunu biri idari hakimlik yapabilmektedir. Ancak hukuk mezunlarından farklı olarak uygulanan %20’lik mülakat kotasına tabidirler. Yani açılan idari hakimlik sınavı  kontenjanın en fazla %20’si İİBF mezunu olabilmektedir.

Hakim alımı iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Mezunlar arasından veya 3 yıl avukatlık yapmış adaylar arasından açılan sınavla hakim alımı yapılmaktadır. Mezunlar arasında yapılan yazılı yarışma sınavına girmek için 35 yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir. Avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavında ise yaş sınırı 45 olarak belirlenmiştir. Güncel yaş sınırı 2020 itibariyle bu şekilde olup HSK (Hakimler ve Savcılar Kurumu) veya Adalet Bakanlığı tarafından belirlenmeyip doğrudan ilgili kanunda yer alan hüküm gereği bu şekilde uygulanmaktadır. Adalet Bakanlığı tarafından ihtiyaca göre ilana çıkılır ve sınav tarihi duyurulur. Bu sınav tarihinde ÖSYM (Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi) tarafından hazırlanan  yazılı sınav uygulanmaktadır. Yazılı sınavdan 70 ve üstü alan, alım sayısının en fazla 3 katına kadar aday mülakata çağrılmaktadır. Adli hakimlik sınavı ve idari hakimlik sınavı hakkında detayları iligli yazılardan edinebilirsiniz. Yani bin kişilik bir hakim alımında en fazla 3 bin aday mülakata çağrılmakta olup 70 puanı geçen aday sayısı daha fazla olsa da 3 binden sıralamada 3 binden sonra gelen adaylar mülakata çağırılmamaktadır.

Müalakat sonuçlarına göre başarılı kabul edilen adaylar Türkiye Adalet Akademisi bünyesinde, bölge adliye ve bölge idare mahkemelerinde, Danıştay ve Yargıtay’da hakimlik stajını yapmaktadır. Hakimlik stajı süresi aksi bir vaziyet olmadıkça en az 1 ve en fazla 2 sene sürmektedir. Akabinde HSK tarafından mesleğe kabulleri yapılıp hakim ünvanıyla kürsüye atanmaktadır. Bu andan itibaren tayin, mazeret tayini, disiplin ve özlük işlemleri, terfi edilmesi gibi hususlar artık Adalet Bakanlığı değil HSK insiyatifindedir.

Hakim Olmak İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

Hemen her yıl hakim alımı yapılmakta olup hakim olmak isteyen bir aday önce yazılı sınavı geçip ardından mülakatta başarılı olmalıdır. Ancak bu süreçte kesinlikle fiziksel özelliklerinize veya benzeri bir yönünüze değil bilgi, birikim ve kabiliyetinize bakılmaktadır. Hukuk fakültesi mezunu olmanız hakim olmanın bazı istisnalar dışında neredeyse ilk adımıdır. Fakülte eğitimi sonrasında herhangi bir eğitim almadan veya avukatlık stajı yapmadan hakim olunabilmektedir. Yani hakim olmak için 4 yıllık hukuk eğitimi almanız ve mezun olmanız gerekmektedir.

Hakim maaşlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Hakmlik mesleği hakkında daha net bilgi sahibi olmak isterseniz 5614 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu bu konuda size bilgi verecektir. Tüm süreçler detaylı biçimde izah edilmiş olup aklınızda kalan soru işaretlerini yorum kısmından iletebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2021, 07:02

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER