Nikah Memuru Nasıl Olunur? Nikah Memuru Ne İş Yapar?

Nikah memuru nasıl olunur? Nikah memuru olma şartları nelerdir? Nikah memuru ne iş yapar? Nikah memuru çalışma şartları.

Nikah Memuru Nasıl Olunur? Nikah Memuru Ne İş Yapar?

Nikah Nedir?

Nikah ya da evlenme, evlenmek niyetiyle bir araya gelmiş çiftin, nikah memuru ve şahitler önünde bu beyanlarını kabul etmesi ile gerçekleştirilen eylemdir. Medeni Kanun’a uygun olarak kıyılmış nikahlar, devlet tarafından resmi olarak kabul edilecektir. Bu işlem sonucunda kadın ve erkeğe aile olduklarını belgeleyen aile cüzdanı verilmektedir. Daha sonra bu değişiklik kütüğe işlenerek çiftin medeni hali evli olarak değiştirilmektedir. Bu işlemin tamamına ise nikah adı verilmektedir.

Nikah Memuru Nedir?

Nikah memuru, evlenmek isteyen bir çiftin, şahitler huzurunda nikah dairelerinde ya da düğün salonlarında, nikahlarına dair bir problem olmadığını belirterek nikahlarını onaylayan ve bunu devlet kayıtlarına işleyen kişidir. Bu kişiler, evlenmek isteyen çifte nikah sonrasında aile cüzdanını vererek, çiftin resmi bir aile olmasını sağlamaktadır. Nikah memurları, gerçekleştirdiği bu mutlu işlem nedeniyle toplum tarafından sevilen kişilerdir. Çiftlerin mutluluklarına ve evlenmelerine şahit olmaktadırlar. Bu meslek ülkemize 1926 yılında Medeni Kanun’un kabulüyle gelmiştir. Böylece kıyılan nikahlara belirli bir standart getirilerek, devlet kayıtları altına alınmaya başlanmıştır. Bununla birlikte nikah memurluğu mesleği oluşmuştur. Bu kanun evlenme ve evlendirme işleri hakkında tüm esasları kapsayacak şekilde yapılmıştır.

Nikah memuru olma görevi belediyeler tarafından verilmektedir. Ancak köylerde ve merkeze uzak kasabalarda nikah kıyma işlemi için bir nikah memuruna ihtiyaç duyulmadan, nikah kıyma işlemini muhtarlar yapabilmektedir.

Nikah Memurunun Görevi Nedir?

Nikah memurunun belediye tarafından verilen birçok görevi bulunmaktadır. Bu görevlerin hepsini eksiksiz ve zamanında yapmak nikah memurluğu için çok önemlidir. Bu görevlerden herhangi birinin aksatılması durumunda yetkiniz elinizden alınabilir.

 • Evlenmek için müracaat eden çiftlerin başvurularını kabul etmek

Evlenmek niyetiyle başvuran çiftin başvuruları alınmalıdır. Ancak bu başvurunun incelenmesi sonucunda evlenmeye mâni bir neden bulunursa başvuru iptal edilecektir. Bu yüzden evlenmek isteyen çiftin, evlenmeye dair bir engellerinin olup olmadığını araştırmalıdır. Tüm bu araştırmalar sonucunda evlenmeye herhangi bir engel yoksa çiftin başvurusu kabul edilmelidir.

 • Evlilik dosyalarını, nikah gününden önce hazırlamak

Evlilik dosyalarının nikah günü ve nikah anından önce hazırlanmış olması nikah memurunun dosyaları ve önemli evrakları hazırlamış olması gerekir. Nikah sonrasında teslim edilecek aile cüzdanı ve diğer evrakları nikah törenine kendisiyle birlikte getirmesi gerekmektedir.

 • Nikah tarihi ve saatine uygun olarak nikah kıyılacak mekânda hazır bulunması

Nikah memuru, çiftlerin belirlemiş olduğu nikah tarihine ve saatine uygun olarak nikah törenine katılarak nikahlarını kıyması gerekir. Nikah töreni, nikah dairesi dışında bir düğün salonundaysa nikah memurunun vaktinde orada bulunması gerekir. Bu konuda tüm sorumluluk nikah memuruna aittir.

 • Nikah kıyma işleminden sonra gerekli evrakların teslim edilmesi

Nikah kıyma işleminden sonra önceden hazırladığı aile cüzdanını çiftlere teslim eder. Nikah kıyılma işlemi tamamen bittikten sonra nikahın kıyıldığına dair resmî belgeleri nüfus müdürlüğüne teslim etmesi gerekir. Bu bilgilerin kütüğe kaydedilmesini sağlamalıdır. Tüm bu görevleri eksiksiz ve zamanında yapmak da nikah memurunun görevidir.

Nikah Memurunun Yetkisi Nedir?

Evlendirme yönetmeliğine göre kendilerine ilgili makamlarca evlendirme yetki ve görevi verilen nikah memuru, birbirleri ile evlenmek isteyen kadın ve erkeğin evlenmeye dair müracaatlarını kabul etmek, evlenme dosyalarını hazırlamak ve evlenme isteklerini kabul etmek, resmi nikah sonucunda aile cüzdanlarını vermek ve bunu kütüğe geçirerek çiftin medeni durumlarını değiştirmek yetkilerine sahiptir.

Nikah Memuru Olmak İçin Nereye Başvuru Yapmak Gerekir?

Nikah memuru olmak istiyorsanız, doğrudan başvuru yapabileceğiniz bir yer bulunmamaktadır. Nikah memurluğuna özel olarak bir kontenjan açılmamaktadır. Ya da nikah memurluğu için bir sınav bulunmamaktadır. Belediyenizde memur olduktan sonra gerekli şartları karşılarsanız, belediye başkanı tarafından verilen özel yetki ile nikah memuru olabilirsiniz. Belediye çalışanı iseniz nikah memuru olmak için tekrar bir sınava girmenize gerek bulunmamaktadır. Nikah memuru olmanın sorumluluğu nikah talebinin gelmesinden itibaren başlar ve nikah sonlansa dahi devam eder. Bu yüzden bu evlendirme memurları, sınav yoluyla değil belediye başkanı tarafından özenle seçilmektedir.

Nikah Memuru Nasıl Olunur?

Nikah memuru, bulunduğunuz belediyenin belediye başkanı tarafından doğrudan seçilmektedir. Eğer bir belediyede çalışmıyorsanız öncelikle KPSS sınavına girerek belediyede evlendirme memuru olarak çalışmaya başlamanız gerekmektedir. Bunun ardından belirli kriterlere bakılarak nikah memurları, belediye memurları arasından, uygun görülen kişilere yetkilendirme yoluyla seçilir. Yeterli özelliklere ve kriterlere sahipseniz, çalıştığınız belediye başkanından yetki alarak nikah memuru olabilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir ekstra sınav ya da puanlama ile nikah memuru olma şansınız yoktur. Ya da nikah memurluğu için ekstradan bir sınava girmenize gerek yoktur.

Nikah Memuru Olmanın Şartları Nelerdir?

Nikah memuru olmak isteyen kişilerin ilk olarak düşündüğü soru nikah memuru olmanın şartları nelerdir? Eğer nikah memuru olmak istiyorsanız ve bir belediyede memur olarak çalışıyorsanız, nikah memuru seçilmek için bazı şartlara dikkat edilmektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler, tüm bu şartları karşılasa da nikah memuru olarak seçilememektedirler.

 • Eğitim Durumunuz

Eğitim durumunuzun en az yüksekokul mezunu olması gerekir. Yüksekokul mezunu altında bulunan lise mezunu, ilkokul mezunu gibi eğitim durumları maalesef geçerli olarak sayılmamaktadır. Bir çok belediye ise lisans bölümü mezunu olma şartı aramaktadır.

 • Belediye Memuru Olmak

Nikah memuru olmak için KPSS sınavından KPSS p3 puan türünden belediyede memur olmaya yetecek kadar puan alıp, bir belediyeye atamanız yapılmış olmalıdır. Eğer belediyede çalışmıyorsanız nikah memuru olamazsınız ya da eğer bir belediyede çalışıyorsanız farklı bir belediyenin nikah memuru olamazsınız. Sadece bulunduğunuz belediyedeki belediye başkanından yetki alarak nikah memuru olabilirsiniz.

 • Belediye Başkanından Yetki Almış Olmak

Eğer belediye başkanından yetki alamazsanız, resmi olarak nikah kıyma işlemi gerçekleştiremezsiniz. Bu yüzden evlendirme memuru olarak sayılmazsınız.

Bu şartları karşılayan herkes nikah memuru olabilir. Ancak evlendirme memuru olmak için seçilmek istiyorsanız bu şartların yanında kılık kıyafetinize dikkat etmeniz, saygılı ve sevilen biri olmanız, hoş görülü ve iyi iletişime sahip olmanız da gerekmektedir. Çünkü yukarıda sayılan resmi şartların yanında bu resmi olmayan ama bir nikah memuru için önem taşıyan nitelikler de değerlendirilmektedir.

Nikah Memuru Nasıl Giyinmelidir?

Eğer nikah memuru olduysanız ya da nikah memuru olmak istiyorsanız kıyafetlerinize özen göstermeniz gerekir. Giydiğiniz kıyafetlerin çok dikkat çekici olmaması gerekir. Kadın memurlarda, etek boylarının çok kısa olmaması gerekir. Herhangi aykırı bir takı kullanmamanız gerekir. Kıyafetlerinizin her zaman temiz ve ütülü olmasına dikkat etmeniz gerekir. Giyindiğiniz kıyafetlerin dışarıdan bakıldığı zaman hoş ve düzgün görünmesi gerekir. Erkek memurlar için takılan kravatların memurluğa aykırı olmaması gerekir. Spor ayakkabı gibi günlük ayakkabılar giyilmemesi gerekir. Kıyafetlerin de günlük olarak giyilen kot pantolon, tişört gibi şeyler olmaması gerekir. Kadınlarda kumaş pantolon ya da etek, erkeklerde de takım elbise ve gömlek giyilmesi uygundur.

Nikah Memurunun Çalışma Şartları Nedir?

Nikah memuru, normal memurlarla aynı çalışma şartlarına sahiptir. Devlet tarafından karşılanan sigortaları ve sigorta primleri 40 saat üzerindendir. Çalışma saatleri de günlük 8 saatten haftada 5 gün olacak (hafta içleri) şekildedir. Evlendirme işlemleri için kimi zaman evlendirme daireleri kullanılsa da evlenmek isteyen çiftin isteğine göre, evlendirme işlemi düğünlerde de yapılabilmektedir. Her evlendirme işleminde, tüm dosyalarınız eksiksiz bir şekilde tam zamanında evlendirme işleminin yapılacağı mekânda bulunmanız gerekir. Eğer evlendirme işlemi, düğün salonunda yapılacaksa, düğün salonuna tam zamanında eksiksiz dosyalarınızla gitmeniz gerekmektedir.

Çalışma şartları denince çalışma saati kadar akıllara gelen bir diğer soru nikah memuru ne kadar maaş almaktadır? Ancak nikah memurları, bulundukları belediyenin memur kadrosundan seçildikleri için diğer memurlarla aynı maaşı almaktadırlar. 2021 yılı itibariyle nikah memuru maaşları 4.200 Türk lirası ile 5.100 Türk lirası arasında değişmektedir. Ayrıca kıyılan nikah sayısına göre ek ödeme alınmaktadır. Bu ek ödemelerle birlikte bazı aylar nikah memuru maaşı 7 bin TL seviyesine kadar çıkmaktadır. Bunun yanı sıra Ocak ve temmuz aylarında nikah memuru maaşlarına belirli artışlar yapılmaktadır. Bu artışlar ve aldığınız maaş, memurluk kıdeminize göre değişmektedir. Memurluk kıdeminiz arttıkça, alacağınız maaş ve artışlar daha fazla olacaktır.

Türk Medeni Kanun'a Göre Resmi Nikah Kararları Nedir?

Türk Medeni Kanunu ile birlikte aile yapısını oluşturmak ve korumak amacıyla birçok karar alındı. Bu kararlar sayesinde evlilik müessesi ciddi ve resmi bir hale getirilmiş oldu. Bu kararlar şu şekildedir:

 • Ailede kadın ve erkek eşittir.

Evlilik işleminden sonra, kadın ve erkek bir ailenin yarı yarıya ortakları sayılmaktadır. Hanede bulunan her şey için eşit derecede hakları bulunmaktadır. Hiçbir cins birbirinden üstün ve daha fazla hakka sahip değildir.

 • Sadece tek eşle evlilik yapılabilir.

Daha önceden, erkek birden fazla kadınla evlenebilmekteydi. Ancak Türk Medeni Kanunu ile, kadın da erkek de sadece bir kişiyle evlenebilir. Eğer başka bir kişiyle evlenmek isterse öncelikle diğer evliliğini resmi olarak sonlandırması gerekir.

 • Evlilikte resmi nikah zorunludur.

Evlilikte resmiyet önemlidir. Nikah memuru tarafından kıyılan, devlet tarafından kabul edilmiş resmi bir nikah sayesinde, evlilik sonucunda kadın ve erkek kendini çift olarak ilan etmektedir. Böylece, resmi olarak tanınmış nikah sayesinde kadın ve erkek kendini evlilikte koruma altına almaktadır.

 • Kadınların da boşanma hakkı vardır.

Bu karardan önce, evliliklerde boşanma kararını sadece erkekler verebilirdi. Ancak bu kararla birlikte, evliliğinin düzgün gitmediğini düşünen bir kadın boşanma kararı vererek boşanma işlemini başlatabilmektedir.

 • Evliliklerde erkekler kadar kadınların da fikirleri önemlidir.

Evlenme işlemi tek taraflı yapılan ve tek taraflı rıza alınarak yapılabilecek bir işlem değildir. Evlenme işlemi için iki tarafın da evlenmek istemesi gerekmektedir. Sadece erkeğin ya da kadının evlenmek istemesi, evlenmek için yeterli değildir.

Nikah memuru olan kişinin, evlenme isteğini kabul ederken tüm bu Türk Medeni Kanunca alınan kararlara dikkat etmesi gerekmektedir. Yapılan evlilik başvurusunun, yukarıdaki kararlardan herhangi birine uymadığını düşünüyorsa evlenme başvurusunu reddedebilir. Burada nikah memuruna büyük bir sorumluluk düşmektedir.

Nikah Memuru Olmak İçin Hangi Çalışma İlkeleri Benimsenmeli?

Bir nikah memuru olmak için, nikah memurunun benimsemesi gereken bazı ilkeler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi eşit bir birey olmaktır. Kadın, erkek, çocuk, yaşlı ayırt etmeden herkesin eşit olduğunu kabul ederek davranması gerekir. Aynı zamanda herkese aynı kibarlıkta ve naziklikte davranması gerekir. Evlenmek isteyen kişilerle ya da onlara bağlı kişilerle alışveriş içerisine girmemeleri gerekmektedir. Herhangi bir borç alma ya da borç verme gibi bir işlem yapmamaları gerekir. Ya da nikah kıyma işlemi için kendi kafasından bir para istememeli, herhangi bir rüşvet almamalıdır. Diğer memurlar gibi mesaisi bittiğinde, görevini bırakmalıdır. Kendi istediği gibi belirli saat vererek ya da özel olarak nikah planlayarak herhangi bir işe gitmemelidir. Nikah memuru, işinde ve kişiliğinde dürüst biri olmalıdır. Nikahla ilgili olan işlerin hepsini, resmiyete uygun olarak düzenlemeli ve bu resmiyetin dışına çıkmamalıdır. Bir nedenden dolayı görevini terk edecekse, tüm işlerini yeni alınan kişiye devrederek mesleğini bırakmalıdır. Nikah kıyma işleminin verdiği resmiyeti anlamalı ve buna göre davranmalıdır. Nikah memuru olmanın verdiği görevleri eksiksiz ve zamanında yapmayı kendine ilke olarak benimsemiş olmalıdır.

Nikah Memurluğu Neden Önemlidir?

Belediyenin verdiği yetkiyle, devletçe kabul edilen resmi nikah kıymak işlemi evlendirme memuru tarafından yapılmaktadır. Kıyılan bu nikah işlemi, gidilen kara parçalarında geçerli sayılacaktır. Sadece belediye başkanı tarafından yetki verilmiş nikah memurları tarafından kıyılan nikahlar resmi olarak sayılmaktadır. Bir nikah memuru tarafından kıyılmamış nikahta evlendirme kanunları geçerli olmayacağı için erkek ve kadın adına geçerli bir nikah olmayacaktır. Bu da toplumda aile yapısını bozacağı için ve insan haklarını ihlal edeceği için istenmeyen bir durumdur.

Nikah İçin Nikah Memurunun İsteyeceği Belgeler Nelerdir?

Eğer bir nikah memuru olduysanız ya da olmak istiyorsanız, hangi belgeleri isteyeceğinizi bilmek sizin için önem taşımaktadır. Bu sayede işinizde ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Evlenmek isteğiyle başvuru yapılması için bazı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden çiftlerden bazı belgeler istenmektedir. Bu belgelerin ilki Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisidir. Bir diğeri gerekli belgeler ve aile cüzdanında kullanılması için vesikalık fotoğraflardır. Daha sonra evlenmelerine engel olacak bir hastalık durumu olup olmadığına bakmak için sağlık raporu istenmelidir. Evlenmek isteyen çiftin evlenme niyetlerini belirten evlenme beyannamesi istenmektedir.

Nikah Memurları İstediği Belediyede Çalışabilir Mi?

Nikah memuru olmak istiyorsanız, sadece çalıştığınız belediyenin başkanı tarafından verilen yetki ile, o belediyeye ait nikah işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Diğer belediyelere ait nikah işlemleri için sizin geçerli bir yetkiniz olmayacaktır. O yüzden istediğiniz belediyeye gidip nikah kıyma işlemini gerçekleştiremezsiniz. Ya da belediyenize başvurulmuş nikah işlemlerinden başka nikah işlemi kabul edemez ve gerçekleştiremezsiniz. Eğer başka bir belediyede çalışmak isterseniz, memurluğunuzun geçerli olduğu belediyeyi değiştirmeniz gerekir. Aksi takdirde kıydığınız nikahların hiçbir resmi karşılığı olmayacak, geçersiz sayılacaktır. Belediyenizi değiştirmek içinse memurluğunuz için atama istemeniz gerekir.

Nikah Memurluğu Belediyesi Nasıl Değiştirilir?

İl değiştirmek, ilçe değiştirmek ya da başka nedenlerle nikah memuru olduğunuz belediyenizi değiştirmek isteyebilirsiniz. Kıyacağınız nikahın geçerli olması için memurluğunuzun tayinini istemeniz gerekir. Tayin istemeniz ve tayininizin başka bir yere taşınması sonucunda öncelikle kendi belediyenizdeki yeni atanan nikah memuruna cübbenizi ve işlerinizi devretmeniz gerekir. Ardından yeni atandığınız belediyeye yetki için başvuru yapmanız gerekir. Atamanız devlet memurluğu olarak yapılacaktır. Atandığınız belediyedeki nikah memurluğu başvurunuz kabul edilince sizden önceki nikah memurundan cübbenizi ve gerekli işlerinizi devralmanız gerekir. Daha sonra nikah memurluğu görevinize burada yeni atandığınız yerde devam edebilirsiniz.

Nikah Memuru Olmak İçin Tecrübe Gerekli Midir?

Nikah memuru olmak için sadece belediye memuru olmanız ve nikah memurluğu için gerekli olan şartları karşılamanız yeterlidir. Nikah memurluğu için gerekli olan bir tecrübe ya da memurlukta süre bulunmamaktadır. Ya da nikah memurluğu için staj gibi bir ön şart, okunması gerekli bir bölüm bulunmamaktadır. Yeterli KPSS puanıyla, en az yüksekokul diplomanız varsa nikah memurluğu için gerekli sınav ve tecrübeye sahipsiniz demektir. Bunun dışında tecrübeye sahip olmanız, belediye başkanınız tarafından avantaj olarak algılanabileceği gibi hiçbir önem arz etmeyebilir. Tecrübesiz olmanız ise sizin için bir dezavantaj ya da ön koşul değildir.

Yabancı Uyruklu Kişiler Nikah Memuru Olabilir Mi?

Nikah memuru olmaktaki ilk şartlardan biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bu yüzden yabancı uyruklu kişiler nikah memurluğu şartlarını karşılasa da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmadığı sürece nikah memuru olamayacaktır. Eğer nikah memurluğu yapmak isteyen yabancı uyruklu kişi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı için gerekli şartları karşılıyorsa, vatandaşlık için Göç ve Göçmen İdaresine başvurarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak için başvurabilir. Daha sonra nikah memuru olmak için memur olduğu belediyesine başvurabilir. Uygun şartlar karşılandığında bu kişi nikah memuru olabilir.

Evlendirme Yönetmeliği Nedir?

Evlendirme yönetmeliği, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde gerçekleştirilecek evlenme işlemi için belirlenen yönetmeliktir. Evlendirme yönetmeliği, evlenme işlemini yürütecek nikah memuru tespitini, nikah memurunun görevlerini ve yetkisini, evlendirmeye yönelik dosyaların nasıl hazırlanması gerektiği ve reddedilecek dosyaların neye göre reddedileceğine, evlenmeye itiraz, evlendirme işleminin yapılması, evlendirme işleminin nerede yapılacağı, evlendirme daire ve memurlarının denetlenmesi dahil birçok esas ve usulleri kapsamaktadır. Evlenme işleminin resmi olması için evlendirme yönetmeliğindeki esaslara uygun olması gerekir. Aksi takdirde yapılan evlendirme işlemi geçerli olmayacaktır.

Nikah Memurları Evlenme Yönetmeliğini Bilmeli Midir?

Evlenme yönetmeliği, evlenme işleri ile ilgili tüm esasları açıklamaktadır. Bu yüzden nikah memuru olan ya da olmak isteyen kişi, kesinlikle evlenme yönetmeliğini bilmelidir. Yapılması gereken işin ne olması gerektiği ve tüm incelikleri evlendirme yönetmeliğinde bulunmaktadır. Evlendirme memurunun yapacağı evlendirme işlemi, her açıdan bu yönetmeliğe uyum sağlamak zorundadır. Aksi takdirde yaptığı evlendirme işlemi geçerli olmayacaktır. Hatta evlendirme yönetmeliğine aksi bir durum yapılması verilen yetkinin alınmasına neden olabilir. Evlenme yönetmeliği, evlenme işinin temel yönetmeliğidir. Bu yönetmeliğin bilinmemesi, nikah memuru olmaya layık olmadığınızı gösterecektir. Aynı zamanda evlendirme yönetmeliği zaman zaman değişmektedir. Bu yüzden güncel olan yönetmeliği takip etmeniz sizin için gereklidir.

Nikah Memurluğu Görevimi İstediğim Zaman Bırakabilir Miyim?

Farklı nedenlerden kaynaklı nikah memurluğu görevinizi bırakmak isteyebilirsiniz. Başka bir yere atanma, devlet memurluğundan ya da nikah memurluğundan çekilme, ölüm, emeklilik gibi durumlarda nikah memurluğu görevinizi, sizden bir sonraki gelen kişiye ya da il, ilçe belediyesine devrederek bırakabilirsiniz. Gerekli olan işlemleriniz tamamlandıktan sonra nikah memuru olma yetkiniz ve cübbeniz sizden alınacaktır. Devlet memurluğu görevinizi bırakarak sadece nikah memurluğu görevinizi devam ettirmek isterseniz, bir belediyede devlet memuru olarak çalışma şartını artık karşılayamayacağınız için kabul edilmeyecektir. Devlet memurluğu görevinizi bırakmanız aynı zamanda nikah memurluğu görevini bırakmanız anlamına gelmektedir. Ancak dilediğiniz zaman devlet memurluğu görevinizi ya da nikah memurluğu görevinizi bırakabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 00:25

Ahmet

33 yaşında eğitmen, öğrenci, araştırmacı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER