Noter Nedir? Noter Ne İş Yapar?

Nasıl noter olunur? Noter nedir ne iş yapar? Kimler noter olabilir? Noter olma şartları. Noter maaşları 2020 ne kadar?

Noter Nedir? Noter Ne İş Yapar?

Noter Nedir?

Noterler, günlük hayatımızda ev araba alırken mutlaka ziyaret ettiğimiz kamu kuruluşlarıdır. Benzeri biçimde herhangi bir belgemizi onaylatmak için de noterlerin kapısını aşındırırız. Noter nedir? Diye sorulacak olursa eğer yapılacak işleri resmiyete dökerek bir nevi bizleri garanti altına alan kamu kuruluşudur diyebiliriz.

Bir kamu hizmeti veren noterler, hukuki anlaşmazlıklara son verebilmek adına hukuki prosedürleri yerine getiren, her türlü işlemleri belgeler aracılığıyla yapan ve bu belgeleri onaylayarak garanti altına alan resmi kurumlardır. Noterlik görevini üstlenmek isteyen kişilerin öncelikle standartların üzerinde akademik yeteneklerinin olması gerekir. Noterlik eğitimini hukuk fakülteleri vermektedir.

Noterler, gerçek ve tüzel kişilere hizmet ederler. Kamu görevi yaparak hukuk sistemi içerisinde önemli bir görev üstlenirler. Noterler Türkiye sınırlarında yapılan her işlemi belgelendirerek onaylama işlemini yaparlar. Dolayısıyla Noterlerin yaptıkları işlemler çok önemlidir. Ve noterin onayı olmadan hiçbir devir, tapu, öğrenim belgesi vb gibi birçok resmi evrak işlerimiz gerçekleşmez.

Noter Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Noterlerde yapılan her işlemin hukuku bir anlamı vardır. Noterler insanların çıkarlarını mahkemeye gitmesine gerek olmadan haklarını korumaya alır ve onay işlemi ile yapılan işlemleri garanti altına alır. Oynanan şans oyunları ve para ödülü veren çekilişler hep noter huzurunda gerçekleştirilir. Aslında noter tam anlamıyla bu olaylara şahitlik eden kamu kurumudur.

Noter ne iş yapar görevleri nelerdir?

Noterler, Türkiye Noterler Birliği (TNB) isimli kamu kurumu niteliğindeki, kamu tüzel kişiliği tüzel kişiliği ulan kuruma bağlı olarak çalışırlar. Meslek standartlarını Adalet Bakanlığı ile istişare ederek Türkiye Noterler Birliği belirlemektedir. Kanunlarda resmi olarak yapılması emredilmiş işleri kanunun öngördüğü şekilde yapması noterlerin en tabi görevidir. Noterlerde olası gayrimenkul satışları için sözleşme hazırlanarak noter tarafından onaylatılarak işlem resmileştirilir. Noterler ayrıca farklı dillerde hazırlanan belgeleri çeviri işlemlerini yapabilirler. Çeşitli nedenlerden ötürü karşı tarafa ihbarname, protesto ve ihtarname gönderebilir, kanunen tescilinin yapılması gerekli işlemleri yapabilirler. Ayrıca mali müşavirlerin defterlerinin tasdik işlemlerini her yıl yaparlar.

 Noterlere, ev ve araba alımında, ayrıca devir işlemlerinde gidilir. Noter bu gibi alım satım işlemlerinde her iki tarafında haklarını koruyarak usulüne uygun olarak sözleşmeyi imzalatarak aralarında herhangi bir husumet olduğunda atılan imzalar her iki tarafa da hatırlatılır.

Nasıl Noter Olunur?

Noter olabilmek çok kolay bir şey değildir. Öncelikle aranan her şartları tamamlamış olsanız bile noter stajına başlayabilmek için bir bekleme süreniz olabiliyor. Nasıl noter olunur sorusu sık sorulan sorulardan olduğu için sizler adına noter olabilme şartlarını şu maddeler halinde sıraladık:

  • Hukuk Fakültesi mezunu olmak

  • 25 yaşından büyük olmak

  • En az avukatlık stajını tamamlamış olmanız gerekmektedir

  • Noterlik belgesini Adalet Bakanlığından almış olabilmek

  • Noterlik sıranızın gelmesini beklemeniz gerekmektedir

  • Münhal noterlik ilanlarını beklemek

Sanılanın aksine sadece Hukuk bölümünü bitirmek noter olabilmek için yeterli değildir. Aynı zamanda uygulamaya dönük olarak bir takım bilgiler kazanmanız için en azından avukatlık stajı yapmış olmanız gerekir. Çünkü noter olmak sabırlı ve olaylara sağlam bir bakış açısı kazanabilmeyi gerektirir.

Noter Ne Kadar Kazanır 2021? Noter Maaşı Ne Kadar?

Noter ne kadar maaş alır gibi sorular sorulduğu zaman bir çok kişinin aslında noterlik hakkında pek fikri olmadığını görüyoruz. Noter maaş almaz! Yaptığı işlem başına her yıl belirlenen matbu ücret karşılığını alır. Yanında noter katibi çalıştırdığı için onlara en az asgari ücret tutarında veya daha fazla maaş verir. Faaliyet gösterdiği ofisin kirasını ödemekle yükümlüdür. Yani noter tıpkı bir iş yeri gibi para kazanır maaş almaz.

Noter ne kadar para kazanır derseniz 2021 yılı için bu sorunun cevabı ilçe ve ile göre değişmektedir. Yapılan işlem sıklığına göre noter ne kadar kazanır belli olacaktır. Örneğin Türkiye’nin en kalabalık yerlerinden biri olan İstanbul Kadıköy noteri muhtemelen aylık 100 bin TL ve üzeri kazanırken. Yalnızca 15 bin nüfusu olan bir ilçenin noteri tahminen 10-15 bin TL civarında kazanacaktır. Bu ilçeden daha küçük yerlerde ise noter sistemi bulunmamaktadır.

Nöbetçi Noter Uygulaması Başladı mı?

Türkiye Noterler Birliği tarafından haftasonu noterlik hizmetlerinin aksamaması için düşünülen nöbetçi noter sistemi henüz hayata geçirilmedi. Noterler tarafından haftasonu çalışma fikri ek bir gelir getirmeyeceği için hoş karşılanmasa da halk tarafından istenen ve beklenen bir uygulamadır.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 23:35

Mehmet Güntürk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER